2014 Eylül Atamasında Merak Edilen Sorular Ve Cevapları

Eylül ataması ile ilgili merak edilen soruları değerlendirdik.

2014 Eylül Atamasında Merak Edilen Sorular Ve Cevapları
15 Eylül 2014 Pazartesi 17:23

2014 Eylül ataması hakkında merak edilenler ile ilgili soruların cevaplarını toparlamaya çalıştık.yazılarımızın devamı atama dönemi içinde gelecek.


1) 40 bin öğretmen alımında atandıktan sonra,öğretmen eş özründen ne zaman ve nasıl eşinin yanına gidebilir?
 
Soru :   
Sedat Bey Merhaba
Öncelikle zaman ayırıp tüm sorularıma cevap verdiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Vaktiniz varsa bir sorum daha olacak. Hizmet puanı 4. 5. 6. alan olan yerlere ilk atamamız gerçekleştikten 1 yıl sonra eş durumundan atama isteyebiliyor muyuz yoksa orada kalmak zorunda mıyız? teşekkürler.
 
 
Cevap:
Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen  Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği 5. Bölüm Özür Durumuna Bağlı Yer Değiştirme konusu adı altında  belirtildiği üzere;” Özür durumuna bağlı yer değiştirme isteğinde bulunanlardan öğretmenlikte ve Devlet memurluğunda adaylıklarının kaldırılmış olması şartı aranır. Aday öğretmenlerin yer değiştirme istekleri değerlendirmeye alınmaz.” Denilmektedir.Yani adaylığınız kalktıktan sonra ilk özür durumuna bağlı yer değiştirme başvurularına başvurabilirsiniz.
 
Özür durumuna bağlı yer değiştirme başvurularının ne zaman yapılacağı; 2011’in eylül ayında  sayın Ömer  DİNÇER'in çıkarttığı 652 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında kanun hükmünde kararnamenin Atama başlığının 37. Maddesi 3. Fıkrasında” Öğretmenlerin Bakanlıkça belirlenen hizmet bölge veya alanlarında en az üç eğitim öğretim yılı görev yapması esastır. Bunların yer değiştirme suretiyle atamaları her yıl yapılan atama plan ve programları çerçevesinde eğitim öğretim faaliyetlerini etkilemeyecek şekilde sonuçlandırılır. Bakanlıkça belirlenen özür gruplarına bağlı yer değiştirmeler ise yaz tatillerinde yapılır “ denilmekteydi .Ayrıca son yapılan değişiklik ile artık şubat ayında da özür durumu atamaları yapılacak.Zaten Her ne kadar yaz tatilinde özür grubu atamalar yapılır denilse de 2013 ve 2014 şubat’ında da özür grubu atamalar yapılmıştı ihtiyaça dayalı olarak.

Seneye 2015 Ağustos ayında özür durumuna bağlı yer değiştirme başvurularının olması mevzuat ve 652 sayılı KHK ya göre yapılacaktır.Yani özür durumuna bağlı yer değiştirme işlemlerine 2015 yaz tatilindeki atamalara başvurabilirsiniz.


2)  KPSS sıralamasında son sıralarda bulunanlar nasıl bir tercih yapmalı?
 
Soru:
Merabalar hocam , 
İnternette tercihler konusunda bir yazınızı okudum çok açıklayıcı geldi.
Çok tereddütteydim bu konuda size de danışmak istedim.Sıralama olarak son sıralardayım.Tercih yaparken neyi baz almam lazım?
Hizmet alanlarına mı bakmalıyım sadece?
Çok sevinirim yardımcı olursanız , teşekkür ederim şimdiden.

Cevap:
 
Hocam krıtik bir yerde olduğunuz için özellikle 1 yada 2 tane ölü tercih yaptıktan sonra 2. bölge ve 3. bölgelerden minimum 5. alan ve 6. alan okulları tespit edip tercihleriniz yazın ve son olarak ta 26 açmanızı tavsiye ederim.

3) Atanan öğretmen ne zaman işe başlayabilir,işe başlama tarihinin bir önemi var mı?
 
 
  Soru:
     Merhaba. Ben bir kamu kurumunda sözleşmeli personel olarak çalışıyorum ve bu öğretmen alımında inşallah atanmam olacak gibi görünüyor. Şunu sormak istiyorum; acaba atamam olduktan sonra öğretmenliğe başlamak için kaç gün içinde ilgili mem'e başvuruda bulunmalıyım? ve sizce kurumumdan en erken ne zaman istifa etmeliyim? cevaplarsanız sevinirim
 
   Cevap:
 
   Hocam atandıktan sonra kararnameleriniz bir kaç gün içinde  atandığınız yerlere gönderilir.Atama sonuç  günü bile  istifa edebilrisiniz.Atandıktan  sonra göreve başlamak için 657 sayılı devlet memurları kanununa göre  15 günlük hakkınız var.Fakat benim size tavsiyem ilerleyen zamanlarda yer değiştirme işlemlerinde(il içi,il dışı,özür durumu atamaları) atanırken hizmet puanına göre işlem yapıldığı için öğretmenlerin işe başlama tarihi önem kazanmaktadır.Hizmet puanları eşit olduğunda işe başlama tarihlerine bakılır.

  
 
 
 
4)  Tercihlerde Puanına güvenip sadece bir ili yazmak ne kadar mantıklı?
 
Soru:
 
  Hocam benim bölümüm ilk matematik. Sadece bir ili  ve  köyleri dahil her yeri yazıyorum.Atanabilir miyim?
 
Cevap :
 
 Belirli bir ilde kısıtlı kalmak,atanma sansını her zaman düşürür diğer illere de bakmanızı ve tercihlerinize de yer vermenizi tavsiye ederim.Tercihleri yaparken seçilecek okulları geniş tutmak gerekir tüm bölgelerden(1.-2.-3. Bölgeler) ve bu bölgelerin mümkün mertebe tüm alanlarına yer verilmesi gerekir.Özellikle her bölgeden 4.-5.-6. Alan okullara yani zorunlu hizmet olan okullar kesinlikle olmalı.Sizden daha yüksek puanlıların sizin istediğiniz okulları tercih etmeyeceğinin garantisini kimse veremez.Aksi takdirde atanma ihtimalinizi düşürürsünüz

 
6)  Askerde olan 2014 Eylül 40 Bin öğretmen atamasına başvurabilir mi,başvurup atanırsa ne zaman göreve başlayabilir?
 
 Soru:
 
  Merhaba. Abim şu an  askerde.Atanması durumunda istenilecek belgeler ve yapmam gereken işlemler nelerdir acaba? Askerlik şubesinden benim almam gereken bir belge veya abimin görev yaptığı yerden herhangi bir belge, dilekçe alıp göndermesine gerek var mı ? Süreç nasıl olacak? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim...
 
  Cevap :
   Atandıktan sonra atandığı ile telefon acar ve abinizin askerde olduğunu söylersiniz,zaten siz tercihlerde askerdeyim sıkkını işaretleyeceksiniz(beyan edeceksiniz) bu yüzden atamanın çıktığı ile  kararname o şekilde gider Öğretmenin özlük hakları  askerliğinden dolayı saklı kaldığı için askerlik bittikten sonra 1 aya kadar gidip göreve başlama hakkına sahip.

7)  KPSS’ye giren memur İlk atama ya başvurabilir mi?Şartları nelerdir?Kurumlar arası atamaya mı başvurmak zorundadır?
 
 
 Soru: 
  Kolay gelsin ben 2.5 yıldır bir bakanlıkta memurum bu sene türkçe öğretmenliğinden de mezun oldum kpss ye girdim.kesin atanıyorum. Şunu öğrenmek istiyorum ben ilk atamadan mı tercih yapacağım yoksa kurumlar arası geçiş ile mi yapacağım ikisini birden tercih edebiliyor muyum hangisinden istediğim yer gelirse oradan gideyim diye.tesekkurler
 
Cevap:
  hocam ilk atamadan atanmak için 6 ay önce istifa etmiş olmanız ve bu istifaya da kurumunuz izin vermiş olması gerekirdi ayrıca kurumlar arası atama ile geciş yapabilirsiniz.Yani alanınızdan ancak kurumlar arası atamaya başvurma hakkına sahipsiniz.
 
Sedat DEGER/Eğitimci Yazar
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.