2014 İller Arası Yolluk İşlemleri

2014 İller Arası Yolluk İşlemleri

2014 İller Arası Yolluk İşlemleri
03 Temmuz 2014 Perşembe 15:05

6245 Sayılı Harcırah Kanunundan yola çıkarsak Yer değiştirme işlemi sırasında yolluk, gündelik, bilet parası ve yevmiye hesabı dikkate alınmalıdır.

Memurların gündeliğine bakacak olursak

d)   Aylık/kadro derecesi   1-4 olanlar       31

e)   Aylık/kadro derecesi   5-15 olanlar     30

Harcırahın unsurları:

Madde 5 – Harcırah; yol masrafı, yevmiye, aile masrafı ve yer değiştirme masrafını ihtiva eder. İlgili, bu kanun Hükümlerine göre bunlardan birine, birkaçına veya tamamına müstahak olabilir.

Kısaca konuya değinmek istersek ilişik kesme işlemlerinde neler yapılması gerektiğini anlatayım.

Personel Nakil Bildirimi

·         Atama Kararnamesi

·         Ayrılış Yazısı (Okula ve Milli Eğitime)

·         Yolluk Bordrosu

·         Ödeme Emri Belgesi

·         Aile Durum Bildirimi

·         Gerekmesi durumunda vukuatlı nüfus kayıt örneği

·         Rayiç bedeli (iller arasında farklılık görülebilir)

H Cetveli harcırahlar memur harcırahları yolluk ve gündelikler


Örnek Soru;

Merhaba. Eşim öğretmen, ben memurum. Kurumlarımız ayrı. Eşimin tayini Erzincan’dan Adana’ya çıktı. Ben de eş durumundan tayin istedim ve atandım. Şimdi harcırah almak için başvuruda bulunduk ve eşime tam bana ise yarım yolluk verileceğine dair bilgi verildi. Böyle bir şey olabilir mi? Ben YURTKUR'da çalışıyorum. Eşimin üstüne değilim. Benim de yer değiştirme masrafını tam almam gerekmiyor mu? Bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkür ederim.

Cevap:

6245 sayılı Kanunun Yurtiçinden yer değiştirme masrafını düzenleyen 45'inci maddesinde; "Yurtiçinde yer değiştirme masrafı memur veya hizmetlinin; 
a. Kendisi için yurtiçi gündeliğinin yirmi katı,
b. Harcıraha müstahak aile fertlerinin her biri için yurtiçi gündeliğinin on katı (Bu miktar yurtiçi gündeliğinin kırk katını aşamaz),
 
c. Her kilometre veya deniz mili başına, yalnız kendisi için yurtiçi gündeliğinin yüzde beşi,
 
Olarak hesaplanır.
(…) 13, 15, 16 ve 17 nci maddelerde yazılı olup aile fertlerinin memur veya hizmetli ile birlikte olmaksızın başka bir mahalle gitmeleri veya bu mahalden dönüşleri dolayısıyla harcırah verilmesi kabul edilen hallerde, aile fertlerine verilecek yer değiştirme masrafı, bunlardan birisinin memur veya hizmetli olarak nazarı itibara alınması suretiyle hesaplanır.
 
(Ek: 16/6/1983 - 2851/4 md.) Bu maddeye göre harcıraha müstahak memur veya hizmetlinin eski görev mahallinden yeni görev mahalline atanan
 memur veya hizmetli eşine (c) bendi uyarınca hesaplanacak miktarın yarısı ödenir." hükmü yer almaktadır.

Bu hüküm çerçevesinde, yer değiştirme masrafının üçüncü unsuru olan "Her kilometre veya deniz mili başına, yalnız kendisi için yurtiçi gündeliğinin yüzde beşi", maddenin son fıkrasındaki hüküm nedeniyle, eş için yarısı miktarında uygulanacaktır.,

Yolluk yapılırken dikkate alınması gereken konular;

·6360 sayılı Kanunun söz konusu maddelerinin yürürlüğe girdiği 30 Mart 2014 tarihinden itibaren Büyükşehir Belediyelerinin sınırları il mülki sınırı olmasından dolayı Büyükşehir Belediyesi olan illerde memuriyet mahalli il mülki sınırları olarak belirlenmiştir. Bu nedenle, 30 Mart 2014 tarihinden sonra Büyükşehir Belediyesi olan illerde il içinde yapılan naklen atamalar ile geçici görevlendirmelerde sürekli görev yolluğu veya geçici görev yolluğu ödenmemesi gerekmektedir.  (Milli Eğitim Bakanlığı’nın Sayı: 43942091/45.03/2418709 sayı ve 12.06.2014 tarihli yazısı.)

·Ek Gösterge, derece, kademe bilet parası, aile durum bildirimi, kıdem yılı, km hesabı, bilet ücreti unsurları dikkate alınmalıdır.

Yukarıda yazdığım konular dışında yolluk ücretini öğrenmek isteyen okurlarımız aşağıdaki formu doldurarak yorum ve ya mail adresimden bana ulaşabilir..

1.     Derecem:

2.     Kademem:

3.     Hizmet Yılım:

4.     Çalıştığım İl:

5.     Tayin Olduğum İl:

6.     Çocuk Sayısı:

7.     Bilet ücreti:

 
Uğur Yağlıdere


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.