2014 Kpss Öabt Sonuçları (osym.gov.tr) Açıklandı Öğretmen Atama Branş Sıralaması Hesaplama

KPSS ÖABT Sonuçları (osym.gov.tr) Açıklandı Öğretmen atama Branş Sıralaması Hesaplama... 20 Temmuz 2014 tarihinde yapılan 2014-KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT) Sınavı'nın değerlendirme işlemleri tamamlanmıştır. KPSS Öğretmen adayları için alan sıralaması dönemi. ÖABT alan sıralamaları nasıl yapılacak? Atamalar hangi tarihte olacak?

2014 Kpss Öabt Sonuçları (osym.gov.tr) Açıklandı Öğretmen Atama Branş Sıralaması Hesaplama
10 Ağustos 2014 Pazar 16:21

20 Temmuz 2014 tarihinde yapılan 2014-KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT) Sınavı'nın değerlendirme işlemleri tamamlanmıştır.Sınav sonuçları 25 Temmuz 2014 tarihinde saat 16.00'dan itibaren ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden açıklanacaktır.  ÖSYM KPSS 2014 ÖABT Sonuçları Açıklandı  Öğretmen atama Branş Sıralaması Hesaplama  

ÖSYM'DEN DUYURU

20 Temmuz 2014 tarihinde yapılan 2014-KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT) Sınavı'nın değerlendirme işlemleri tamamlanmıştır. Sınav sonuçları 25 Temmuz 2014 tarihinde saat 16.00'dan itibaren ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden açıklanacaktır.

Adaylar sınav sonuçlarını belirtilen internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile öğrenebileceklerdir. Sınav Sonuç Belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir.

Sınav sonuçlarına ilişkin sayısal bilgilere ve sınav sorularının %10'undan oluşturulan Temel Soru Kitapçıklarına aşağıdaki bağlantılardan erişilebilecektir.
SONUÇLAR AÇIKLANDI

ÖABT sınavının ardından binlerce öğretmen sınav sonuçlarının açıklanacağı günü bekliyordu. KPSS AÖBT sınav sonuçları bugün açıklandı. Sınav Sonucunuza haberimizin devamındaki linkten ulaşabilirsiniz.  

AÖBT SINAV SONUCU ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

ÖSYM, bu yıl geçen yıldan farklı olarak KPSS sınav sonuçlarını ÖABT yapılmadan açıkladı. Dün itibari ile de AÖBT sonuçları açıklandı.
2014 yılı için ÖABT Sınavı bugün saat 09:30 itibari ile Türkiye'de Sınav merkezleri tarafından gerçekleştirildi. ÖABT, Türkçe, ilköğretim matematik, fen bilimleri/fen ve teknoloji, sosyal bilgiler, Türk dili ve edebiyatı, tarih, coğrafya, matematik (lise), fizik, kimya, biyoloji, din kültürü ve ahlak bilgisi, Almanca, İngilizce, rehber öğretmen ve sınıf öğretmenliği alanlarında uygulandı.
Adayların karşısına 40 soruluk alan bilgisi ve 10 soruluk alan eğitimi bölümünü cevaplandırdı. Adaylar 50 soruyu 75 dakika yanıtladılar.

AÖBT SORU VE CEVAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ

İşte bu yıl, yani 2014 yazında atama yapılacak alanlar ve rakamları
Din kültürü ve Ahlak bilgisi öğretmenliği 5500, Özel eğitim 1000, PD Rehberlik öğretmeni 3600, İngilizce öğretmeni 4200, İlköğretim matematik öğretmeni 2700, Matematik öğretmeni 1500 atama, Türkçe öğretmeni atanacak 2200 Beden eğitimi öğretmeni 2000, Okul öncesi öğretmeni 1500, Fen bilimleri öğretmeni 1700, Bilişim Tek. Öğretmeni 1700 atama,Edebiyat öğretmeni 1750, Sınıf öğretmenliği 1500, İmam Hatip Meslek Dersleri: 1750, Müzik öğretmenliği: 1000,Sosyal Bilgiler öğretmenliği: 1250, Biyoloji öğretmenliği: 450 atama, Coğrafya:400 atama, Arapça : 300, Diğer: 4000 atama,Toplam : 40 bin öğretmen ataması  

ÖĞRETMENLİK VE DİN HİZMETLERİ ALAN BİLGİSİ SONRA AÇIKLANACAK
Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) ve Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testinin (DHBT) sonuçlarını içeren P121-P124 arası puanlar ile ilgili sınavlar yapıldıktan sonra ayrı bir sonuç belgesi ile açıklanacağı vurgulandı.  

MEB BRANŞ KONTENJANLARI ARTAR MI?
İşsizlik, hele de uzun bir süredir devam eden işsizlik, insanı hem maddi hem de manevi olarak yıpratan en önemli olgulardan birisidir.Bu nedenle, bir işe girmek isteyen adaylar ellerinden gelen herşeyi yaparak, yaşanan sürece müdahil olmak ister. Eylemler, internet üzerinden yürütülen mail kampanyaları, memurlar.net forum bölümündeki gruplar, facebook grupları bunlardan sadece bir kaçıdır.
Ancak, 1999 yılından bu yana MEB'in öğretmenlik alım süreçlerini takip eden bir site olarak, şu hususa dikkat çekmek istiyoruz.
1- Yapılan eylemlerle, MEB'i atama yapma konusunda yönlendirmek mümkündür. Geçmişte de çokça görüldüğü üzere MEB atama yapmayacağı ilan ettiği dönemlerde dahi öğretmen almıştır. Bir Bakanın "şu dönemde öğretmen almayacağız" dediği dönemde, başka bir bakan öğretmen ataması yapabilmiştir. (Bakınız Şubat ataması) Özellikle yeni atanan Bakan ve bürokratlar, öğretmen adaylarının taleplerine daha sıcak yaklaşmaktadır.
2- Fakat, yapılan eylemler ile branş kontenjanı artışı sağlamak mümkün değildir, açık haksızlıklar istisna olmak kaydıyla. Örneğin geçen yıl MEB, ÖABT testi uyguladığı bazı öğretmenlik branşlarına hiç kontenjan açmamıştı. Tıklayın.Yine daha önceki yıllarda birer, ikişer kontenjan açtığı bazı teknik eğitim bölümlerine Ağustos alımlarında hiç kontenjan açmamıştı.
Bu nedenle, bugünlerde yeniden artmaya başlayan branş kontenjanlarının arttırılmasına yönelik taleplerin bir anlamı olmayacağını değerlendiriyoruz.  

İŞTE MÜDÜR OLMA ŞARTLARI
Asaleten müdür ve kurucu müdür olarak görev yapmış olmak. Müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı olarak ayrı ayrı veya toplamda en az 2 yıl asaleten görev yapmış olmak. Müdür yetkili öğretmen olarak en az 3 yıl görev yapmış olmak. Vekaleten veya geçici görevli olarak ayrı ayrı veya toplam en az 2 yıl şube müdürlüğü ve daha üstü görevlerde bulunmuş olmak Vekaleten veya geçici görevli olarak ayrı ayrı veya toplam en az 3 yıl müdür, müdür başyardımcısı veya müdür yardımcısı olarak görev yapmış olmak. Bakanlığın eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfı dışındaki şef veya daha üstü kadrolarda görev yapmış olmak
Öğretmen atamalarında kullanılacak olan, KPSS P10 ve P121 puan türleri ÖSYM tarafından açıklandı. Puanların açıklanmasıyla beraber tercih yapacak adaylar tarafından tercih süreci merak ediliyor. Milli eğitim Bakanlığı Atama ve Yer Değiştirme Takvimine göre; Yaz Dönemi İlk Atamalar "25-29 Ağustos 2014 Başvuruların Alınması, 01-03 Eylül 2014 Atamaların Sonuçlandırılması" şeklinde belirtilmişti. Fakat, Bakanlık bu takvime atamaları yetiştiremeyecek.  

KPSS ALAN SINAVI BRANŞ SIRALAMA ROBOTU İÇİN TIKLAYINIZ
Norm kadro güncellemeleri nedeniyle 2. il içi atamaların takvime eklenmesi, özür grubu atama tarihlerini değiştirdi. 19-20 Ağustos tarihlerinde sonlandırılacak olan özür grubu atamalarının yeni takvimi şöyle oldu:  

MEB ÖZÜR DURUMUNA BAĞLI YER DEĞİŞTİRME TAKVİMİ (YENİ)
I. AŞAMA : Başvuruların kabul edilmesi ve onay süreci 11-15 Ağustos 2014 II. AŞAMA : Tercihlerin yapılması ve onay süreci 20-26 Ağustos 2014 ATAMALAR: 29 Ağustos 2014  Bakanlık tarafından yeniden duyurulan takvime göre özür grubu atamaları 29 Ağustos tarihinde tamamlanacak. Bu sebeple, yaz dönemi öğretmen ilk atamaları tercih süreci de bu tarihten itibaren başlayacak. Tercihlerin, Eylül ayının ilk haftasında alınması ve atamaların da ertesi hafta yapılması şu anki takvime göre mümkün görünüyor. Atamalara ilişkin kontenjanlar ve kılavuz iste Bakanlık tarafından tercih dönemi öncesinde duyurulacaktır.  

KPSS ÖABT SINAV SORULARI VE YANITLARI İÇİN TIKLAYINIZ
ÖABT NEDİR?
ÖABT; Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır ve öğretmen olabilecek eğitim fakültesi mezunlarına ek olarak getirilen bir alan sınavıdır. Aşağıdaki alanlarda mezun öğretmen adaylarına KPSS'de genel yetenek,genel kültür ve eğitim bilimleri testlerinin yanında ÖABT testide uygulanacaktır.  ÖABT hangi alanlarda uygulanacak?
1. Türkçe
2. İlköğretim Matematik
3. Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji
4. Sosyal Bilgiler
5. Türk Dili ve Edebiyatı
6. Tarih
7. Coğrafya
8. Matematik (Lise)
9. Fizik
10. Kimya
11. biyoloji
12. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi
13. Yabancı Dil (Almanca, Fransızca, İngilizce)
ÖABT sınavı kaç sorudan oluşuyor?
ÖABT sınavı 50 sorudan oluşmaktadır.

ÖABT sınavının süresi kaç dakikadır?
ÖABT sınavının süresi 75 dakikadır.

ÖABT sınavına hangi illerde girilebilecek?
ÖABT sınavına Adana, Ankara, Antalya, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun, Sivas, Trabzon, Bursa, Gaziantep ve Van illerinde girilebilecektir.  

Atamalarda kullanılacak puan türü
KPSS P10 puanına ek olarak ÖABT sınavından alınan puanda bu puana eklenicek ve KPSS121 puanı ortaya çıkacaktı. Bu puan türüne göre öğretmen atamaları gerçekleştirilecektir.
Türkçe öğretmenliği ÖABT sınavının içeriği ve ÖABT puanına etkisi
Dilin öğrenme alanları %20,
Dil bilgisi öğretimi %16,
Kelime tanıma ve serveti %14,
Anlama teknik ve becerileri %20,
Metin, Metin türleri ve metinle öğrenme %10,
Alan eğitimi testi %20.
İlköğretim matematik öğretmenliği ÖABT sınavının içeriği ve ÖABT puanına etkisi
Analiz %28,
Cebir %18, Geometri %18,
Uygulamalı matematik %16,
Alan eğitimi testi %20.
Fen bilimleri/Fen ve teknoloji öğretmenliği ÖABT sınavının içeriği ve ÖABT puanına etkisi
Fizik %24,
Kimya %22,
Biyoloji %22,
Yerbilimi %4,
Astronomi %4,
Çevre bilimi %4,
Alan eğitimi testi %20.
Sosyal Bilgiler öğretmenliği ÖABT sınavının içeriği ve ÖABT puanına etkisi
Tarih %28, Coğrafya %20,
Siyaset bilimi %8,
Sosyal bilgilerin temelleri, Sosyal psikoloji, arkeoloji, Antrooloji, Sosyoloji, Felsefe, Ekonomi, Bilim teknoloji ve sosyal değişme,

Sanat ve estetik, İnsan ilişkileri ve iletişim, Günümüz dünya sorunları, Sosyal proje geliştirme %24,
Alan eğitimi testi %20.  
Türk dili ve edebiyatı öğretmenliği ÖABT sınavının içeriği ve ÖABT puanına etkisi
Eski türk dili ve yeni türk dili %26,
Yeni türk edebiyatı %18,
Eski türk edebiyatı %18,
Türk halk edebiyatı %18,
Alan eğitimi testi %20.  
Tarih öğretmenliği ÖABT sınavının içeriği ve ÖABT puanına etkisi
Tarih metodu %8,
Eski çağ tarihi %4,
İslamiyet öncesi türk tarihi %10,
Orta çağ İslam tarihi %12,
Osmanlı tarihi %14,
Türkiye Cumhuriyeti tarihi %12,
Genel dünya tarihi %12,
20. yüzyıl türk ve dünya tarihi %8,
Alan eğitimi testi %20.  
Coğrafya öğretmenliği ÖABT sınavının içeriği ve ÖABT puanına etkisi

Fiziki coğrafya %30,
Beşeri ve ekonomik coğrafya %30,
Bölgeler ve ülkeler %20,
Alan eğitimi testi %20.  
Fizik öğretmenliği ÖABT sınavının içeriği ve ÖABT puanına etkisi
Mekanik %20,
Elektrik ve manyetizma %20,
Madde ve özellikleri %10,
Dalgalar ve optik %10,
Modern fizik %20,
Alan eğitimi testi %20.
Kimya öğretmenliği ÖABT sınavının içeriği ve ÖABT puanına etkisi
Analitik kimya %20,
Anorganik kimya %20,
Organik kimya %20,
Fizikokimya %20,
Alan eğitimi testi %20.  

Biyoloji öğretmenliği ÖABT sınavının içeriği ve ÖABT puanına etkisi
Hücre ve metobolizma %16,
Bitki biyolojisi %10,
İnsan ve hayvan biyolojisi %20,
Ekoloji %10,
Canlıların sınıflandırılması %8,
Genetik ve evrim %16, Alan eğitimi testi %20.  

Matematik öğretmenliği ÖABT sınavının içeriği ve ÖABT puanına etkisi
Analiz %24,
Cebir %24,
Geometri %16,
Uygulamalı matematik %24,
Alan eğitimi testi %20.  

İngilizce/Fransızca/Almanca öğretmenliği ÖABT sınavının içeriği ve ÖABT puanına etkisi
Dil yeterliliği %50,
Dil bilim %16,
Edebiyat %14,
Alan eğitimi testi %20.  

Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği ÖABT sınavının içeriği ve ÖABT puanına etkisi
Hz. Muhammed'in hayatı ve sünneti %12,
Kur'an-ı kerim'in muhtevasını anlama %12,
Temel dini bilgiler %16,
İslam ahlakı, estetiği ve felsefesi %12,
Günümüz Türkiye'sindeki İslam mehzep ve yorumları % 4, Din bilimleri %24,
Alan eğitimi testi %20.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.