2014-kpss Önlisans Matematik Soru Kitapçığı Ve Cevap Anahtarı, Kpss Matematik Soru Ve Cevapları

KPSS 2014 Önlisans sınavı bugün yani 27 Eylül 2014 tarihinde gerçekleştirildi. Adaylar ÖSYM tarafından KPSS önlisans Matematik soru kitapçığının yayınlanmasına gözünü çevirirken, KPSS önlisans Matematik soru kitapçığı ve cevap anahtarı bakın ne zaman yayınlanacak. 2014-KPSS Matematik soruları ve cevabı sizler için medya365’de yer alacak.

2014-kpss Önlisans Matematik Soru Kitapçığı Ve Cevap Anahtarı, Kpss Matematik Soru Ve Cevapları
28 Eylül 2014 Pazar 19:54

 KPSS 2014 Önlisans sınavı bugün yani 27 Eylül 2014 tarihinde gerçekleştirildi. Adaylar ÖSYM tarafından KPSS önlisans Matematik soru kitapçığının yayınlanmasına gözünü çevirirken, KPSS önlisans Matematik soru kitapçığı ve cevap anahtarı bakın ne zaman yayınlanacak. 2014-KPSS Matematik soruları ve cevabı sizler için medya365’de yer alacak.
Kısa bilgi

2014 KPSS Eylül sonunda yapılacak. Bu puanlar iki yıl geçerli olacak. Bu süreçte adayların öğrenim düzeyi yükselde bile girdikleri öğrenim düzeyinden tercih yapabilirler.

Lise ve önlisans için soru ağırlığı ve soru tarzı değişti
2013 yılında lisans(4 yıllık) KPSS için önemli değişiklikler yapıldı. Bu değişikliklerin lise ve önlisans için de geçerli olacağı hususu 16 Ocak 2014'te ilan edildi. İlan metnine bakarsak:

"2013-KPSS'de uygulanan Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinin kapsamı ve yaklaşık ağırlıkları, uyumu sağlamak amacıyla, 2014-KPSS Lisans ve 2014-KPSS Ortaöğretim/Önlisans Sınavlarında da aynen uygulanacaktır."

Toplam soru sayısı hala 120 olup, sadece soru dağılımında değişiklik yapılmıştır.

Şimdi bu alanları detaylıca ele alalım:

Genel Yetenek (60 Soru)
Genel yetenek alanından toplam 60 soru çıkmaktadır. Genel yetenek bölümü Türkçe ve matematik sorularından oluşmaktadır.

Türkçe (30 soru)
Türkçenin soru sayısı aynı kaldı. Değişiklik öncesinde bu alanda sözcük bilgisi, dil bilgisi, anlatım özellikleri, okuduğunu anlama konularından soru gelmekteydi.

Şimdi ise "Sözel akıl yürütme (muhakeme) becerilerini, dil bilgisi ve yazım kurallarını ölçmeye yönelik sorulardan oluşacaktır." İbaresi kullanılmaktadır. Yani, Türkçe sorularının ağırlığı artık MANTIK formatında gelecek ve adaylarımızın buna dikkat etmeleri ve hazırlanmaları gerekmektedir.

Matematik (30 soru)
Matematik soru sayısı değişmedi. Değişiklik öncesinde sayılarla işlem yapma, matematiksel ilişkilerden yararlanma, problem çözme, temel geometri bilgileri, tablo grafik okuma konularından soru gelmekteydi.

Şimdiki konu dağılımında ise "Sayısal ve mantıksal akıl yürütme (muhakeme) becerilerini ölçmeye yönelik sorulardan oluşacaktır." ifadesine yer verilmiştir. Soruların ALES soru tarzına yakınlaşacağı düşünülebilir. Yani, matematik sorularının ağırlığı artık MANTIK formatında gelecek ve adaylarımızın buna dikkat etmeleri ve hazırlanmaları gerekmektedir.

Genel Kültür (60 soru)
Genel kültür alanından toplam 60 soru çıkmaktadır. Genel kültür bölümü tarih, coğrafya, vatandaşlık ve güncel bilgiler sorularından oluşmaktadır.

Tarih (27 soru)
Tarih soru sayısı 30'dan 27'ye düştü. Önceden Eski Türk Devletleri ve Osmanlı Devletinden 9 soru, inkılap tarihinden 21 soru gelmekteydi.

Yeni sistemde ise Selçuklu Devleti ve Öncesi Türk Devletlerinden 3 soru, Osmanlı devletinden 9 soru, İnkılap tarihinden ise 12 soru gelecek. Ayrıca 2013 sınavı ile birlikte ilk defa Çağdaş Türk ve Dünya Tarihinden 3 soru gelecek.

Coğrafya (18 soru)
Coğrafya soru sayısı değişmedi. Türkiye'ni fiziki özelliklerinden gelen soru sayısı 7'ye yükseldi. Türkiye'nin ekonomik özellikleri sorusu 13'e düştü. Beşeri özellikler ise hala 5 soru gelecek.

Vatandaşlık Bilgisi (9 soru)
Vatandaşlık bilgisi soru sayısı değişmedi. Ancak devletler umumi ve özel hukuku konusu buradan kaldırıldı. Yani sorular yine hukukun temel kavramları ve medeni hukuk(3 tane), anayasa hukuku (3 tane) ve idare hukuku (3 tane) konularından gelecektir.

Güncel Konular (6 Soru)
Güncel konuların soru sayısı 3 iken 6'ya yükseldi. Bu durum adayları daha çok gazete okumaya ve haberleri takip etmeye teşvik edecek gibi gözüküyor.

Ayrıca ilerleyen yazılarımızda tecrübeli hocaların Genel kültür yetenek soruları ve analizine yönelik bilgilendirmelerimize devam edeceğiz.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.