2014 Kpss Ortaöğretim Ve Önlisans Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak

27-28 Eylül 2014 tarihinde gerçekleştirilen KPSS Önlisans ve Ortaöğretim sınavlarına milyonlarca memur adayı katıldı.ÖSYM sınav sonuçları açıklandığı zaman haberimizde olacak. KPSS Önlisans Ortaöğretim sınavı ile ilgili ayrıntılar avrupagazete.com'da

2014 Kpss Ortaöğretim Ve Önlisans Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak
02 Ekim 2014 Perşembe 00:38

 Milyonlarca memur adayı bu hafta sonu kamuya yerleşebilmek için ter döktü.  KPSS Önlisans sınavı cumartesi yapılırken pazar günü de KPSS Ortaöğretim seviyesi sınavı gerçekleştirildi. Toplamda 2 milyon 655 bin 283 adayın gireceği sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak. ÖSYM 2014 KPSS Önlisans-Lise sınavı hakkında merak ettikleriniz...

Bu hafta sonu gerçekleştirilen KPSS Önlisans-Lise Sınavı sonuçlarının bir hafta içinde yani 3 Ekim'de açıklanmasını bekliyoruz. Bu yıl Kurban Bayramı tatilinin araya girmesinden dolayi bayram tatili sonrası ilk işgünü açıklanması da muhtemel görünüyor.

KPSS’ye önlisans düzeyinde 827 bin 230, ortaöğretim düzeyinde 1 milyon 828 bin 53 olmak üzere 2 milyon 655 bin 283 aday girecek. Sınavlar 9 bin 157 bina ve 136 bin 726 salonda gerçekleştirilecek. Sınavlarda 362 bin 366 sınav görevlisi, 35 bin 189 da güvenlik görevlisi çalışacak. Güvenilik önlemlerinden taviz vermemek adına yine saate entegre kamerayla sınav salonlarında kayıt yapmaya devam ediliyor. Bu kapsamda KPSS önlisansta 17 bin 570, ortaöğretimde ise 37 bin 326 olmak üzere 54 bin 896 entegre kamera kullanılıyor.

Kamu Personel Seçme Sınavı
Kısa adı KPSS olan Kamu Personeli Seçme Sınavı, 18/3/2002 tarih ve 2002/3975 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı’na istinaden ilk olarak 2002 yılında ÖSYM tarafından hazırlanıp, uygulanmaya konmuştur. Yönetmeliğin amacı Madde-1’de: “Bu Yönetmeliğin amacı, ilk defa kamu hizmeti ve görevlerine atanacakların seçimi ile kamu kurum ve kuruluşlarında özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen mesleklere atanacakların ön elemesi amacıyla yapılacak sınavların genel ilkeleri ile usul ve esaslarını tespit etmektir.” şeklinde ifade edilmiştir. Söz konusu sınav, daha önceki senelerde uygulamada olan Devlet Memurluğu Sınavı (DMS) ve Kurumlar İçin Merkezi Eleme Sınavı'nın (KMS) birleşimi niteliğindedir. Sınavın ana amaçları arasında; kamu kurum ve kuruluşlarına yapılacak olan personel istihdamının, şeffaf ve adaletli bir biçimde gerçekleşmesi ve sınav rekabeti içinde personel kalitesini en üst düzeye çıkartmak sayılabilir.

KPSS A GRUBU
KPSS-A, A Grubu kadro ayrımı "Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik"te yapılmıştır.
(A) grubu kadrolar; özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle ve belli bir yetişme programı sonrası yeterlik sınavına tabi tutularak mesleğe alınan personel için ihdas edilmiş kadrolar olarak tanımlanmıştır (Örneğin, Müfettiş ve Uzman Yardımcısı, Stajyer Kontrolör, Kaymakam Adayı). Dış İşleri Bakanlığı bünyesinde çalışacaklar için2014-KPSS Ortaöğretim/Önlisans (Ortaöğretim Düzeyi)

KPSS B GRUBU
KPSS-B, Türkiye'de devlet kadrolarına personel almak amacıyla yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sonucuna göre yapılan bir atama ve kadro türüdür.

Kpss’de lise, önlisans ve lisans mezunları Kpss B sınavına katılırlar. Sınav 2 senede bir olur. Başvurular Nisan-Mayıs aylarında olur. Bu devlete düz memur alımı içindir.

Sınavda tarih, coğrafya, vatandaşlık ve Güncel Konulardan Genel kültür sınavı ve matematik, Türkçe ve geometri konularından genel Yetenek Sınavı olur.

Lisans mezunlarında öğretmen adayları ve alan mezunları (kamu yönetimi, işletme, maliye..) için her sene sınav yapılır. Öğretmen adayları genel kültür, genel yetenek ve eğitim bilimleri sınavına girerler. Alan mezunları genel kültür, genel yetenek ve alan sınavlarına girerler.

Bu sınavla yerleşmenin avantajı, bir kamu kurum ya da kuruluşuna mülakatsız bir şekilde -üniversite sınavını kazanır gibi- memur olarak atanabilmenizdir.

Engelli Adaylara Sınavlarda Fırsat Eşitliği Sağlayıcı Uygulamalar
Ortopedik sorunu olan engelliler için: Sınav yapılacak yerlerde düz giriş sınav salonu tahsis edilir.
Görme engelli adaylar için: Şekil içerikli sorulardan (örn: matematik, geometri, coğrafya) muafiyet sağlanmıştır.
İhtiyaca göre: okuyucu ve işaretleyicili olarak; görevli personel gözetiminde engellinin sınava girmesi için özel sınıf hazırlanır. (yardımcılı adaylara 30 dakika ek sınav süresi hakkı tanınmaktadır)

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.