2014 Kpss’de Hangi Ders Daha Belirleyici Olacak?

2014 KPSS’de hangi ders daha belirleyici olacak?

2014 Kpss’de Hangi Ders Daha Belirleyici Olacak?
04 Haziran 2014 Çarşamba 09:15

Sınava Girecek Aday Sayısı

2014 yılında hem lisans düzeyinde hem de önlisans ve ortaöğretim düzeyinde yapılacak olan KPSS, özellikle merkezi yerleştirme ile puan üstünlüğüne göre yapılan B grubu memur kadroları atamalarında adaylar için büyük önem taşıyacaktır. Her geçen yıl sınava giren aday sayısındaki artışı düşünürsek bu yıl lisans düzeyinde sınava giren aday sayısının en az 1 milyon, önlisans ve ortaöğretim içinse en az 2 milyon olacağını bekliyoruz.Yani tüm alanlar için en kötü olasılıkla en az 3 milyon aday memur olabilme hayaliyle KPSS’de ter dökecek.

Hangi Ders Sınavda Zorlayıcı Olur?

Her yıl adaylar sınavda belirleyici olacak dersler konusunda farklı yorumlarda bulunsada bu yıl ki sınav özellikle Türkçe ve Matematik testlerinde geçtiğimiz yıllarda yapılan sınavlardan farklı olarak daha belirleyici olacaktır.ÖSYM, 2013 KPSS ‘den itibaren bu testlerde yapmış olduğu değişiklikle sınav sorularını ALES mantığına göre düzenlemiş ve   bilginin   dışında aynı zamanda mantığın da devreye girdiği soruları adaylara yöneltmiştir. Sınavlarda yaşanan zamanı iyi   kullanamama   sorunu özellikle Türkçe ve Matematik sorularında sözel ve sayısal  akıl yürütme becerileri şeklinde sorulacak olan sorularla daha  belirgin bir hale gelecektir.Alttaki tabloda ÖSYM’nin  Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinin kapsamı ve yaklaşık ağırlıkları hakkında yapmış olduğu açıklamanın tablosunu   inceleyebilirsiniz  .
Bu tabloda ki açıklamaya bakarak adayların Tarih, Coğrafya ve Anayasa testlerini hafife almamaları gerektiğini de hatırlatmakta fayda var; fakat bu testlerde her yıl aşağı yukarı birbirine yakın tarzlarda sorular geldiği için tahminimizce bu yılda çok büyük bir sürpriz olmayacaktır. Tarih testinde soru sayısı 30’dan 27’ye düşürülüp çıkarılan 3 soru yerine güncel  bilgilerden   gelen soru sayısı 3’ten 6 ‘ya çıkarılarak adayların ülke gündemini ne kadar takip ettikleri ve güncel konulara hakimiyetleri daha çok ön plana çıkarılmak istenmiştir.

3-) Sınava hazırlanırken her gece bu sınavı başaracağınızı hayal edin. Ancak bu hayale kendinizi tüm kalbinizle inandırın…

4-)Sınav günü heyecanlanmamak için son 3 ay kala her gün, günde en az 5 kez zihninizde sınavın provası yapın. Sınavda sorulara şu bölümden başlayacağım, duvardaki saate şu kadar soru çözünce bakacağım, suyu şu zaman içeceğim, şu sorular çıkacak vs vs. şeklinde.

5-)Kendinize bir çalışma programı hazırlayın ve branşınıza, bünyenize bağlı olarak günlük en az 4 veya 6 saat çalışın. Bir gün bile daha az çalışsanız, ertesi gün o süreyi o güne ekleyin.

6-)Sorun yaşadığınız dersler başta olmak üzere tamamında, önce konuyu hatim edin.Ardından,satın aldığınız tüm yayınlardan,o konuya dair olan tüm yaprak testleri soru bankalarını bitirin. Eğer bir testte 2 veya daha fazla yanlışınız çıkarsa o konuyu tekrar çalışın (Tam Öğrenme). Çünkü emin olun o önemsemediğiniz yanlışlar, konuyu zihninize tam olarak oturtmadığınızı gösterir.

7-)Tüm sorularını bitirdiğiniz dersleri haftada 2 gün (Özellikle e 5ac ğitim bilimleri) hızlı bir şekilde, kitaba bakmadan tekrar edin. Bu tekrarları, kavram haritalarının başında o konuya-başlığa dair tüm bilgilerinizi kendi kendinize yüksek sesle anlatarak yapmanızı şiddetle tavsiye ederim.

8-)Son üç ay kala Genel Kültür ve Genel Yetenek için ÖSYM’nin sitesinde mevcut olan tüm yapmış olduğu sınavları (Askeri Jandarmadan Ziraat Bankası Müfettişliğine dek) indirip çıktısını almanızı ve çözmenizi tavsiye ederim

9-)Piyasada rahatlıkla bulabileceğiniz ÖSYM’nin Son 25 yılın soruları kitabını ve son 5 yılın ÖSS sorularını,Türkçe Tarih Coğrafya Matematik alanlarında çözmenizi şiddetle öneririm. Çünkü artık sorular ÖSS tekniğine dönmüş bulunmaktadır.

10-)İkin ci dönem çözmeye başladığınız tüm Eğitim Bilimleri denemelerindeki soruları, şıklara göre uyarlamaya, “Bir de şöyle sorsalardı nasıl olurdu” şeklinde adeta kendiniz yeni baştan soruyu hazırlamaya çalışın.

11-) Eğitim bilimleri için üniversitelerin kütüphanelerine gitmenizi ve tüm kitaplara göz atmanızı şiddetle tavsiye ederim. O kitaplarda gördüğünüz ve şimdiye dek çıkmamış konuları not almanız faydanıza olacaktır. Örneğin Program Geliştirme’nin birçok sorusu Özcan Demirel’in kitabından birebir hazırlanmaktadır.

12-)Sınav esnasında Eğitim Bilimleri’ndeki zor sorularda geniş düşünmenizi ve diğer alanlardan faydalanmanızı öneririm. Bu yöntemle bu soruları daha rahat çözeceksiniz (Örneğin : Rehberlikteki zor sorular için Gelişim Psikolojisinden…ÖYT veya PG’deki sorularda birbirinden faydalanmaya çalışın)

13-)Branşınız ne olursa olsun “Ben işi eğitim bilimlerinden 100 net çıkararak Türkçe’den tamamını yaparak matematik açığımı kapatırım” gibi bir saçmalığa sakın ama sakın kapılmayın. Matematikte en az 10 net yapar hale gelmek için tüm gücünüzle çabalayınız.

14-)Sınav öncesi toplamda 40 ve üstü deneme çözmenizi ve roman okumaya devam etmenizi şiddetle öneririm. Çünkü adayların birçoğu sınav zamanını ayarlayamamakta, zamanı iktisatlı kullanamadığından başarısız olmaktadır. (kpsscafe.com)

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.