2014 Meb Teog Tercih Robotu-teog Tercih Tarihleri

TEOG Tercih Tarihleri Ne Zaman (2014 MEB TEOG Tercih Motoru) 2014 MEB TEOG Tercihleri Başladı (TEOG Tercih Kılavuzu - 2014 TEOG Tercih Tarihleri) TEOG 2014 Tercih Robotu, 2014 TEOG Tercihleri Başladı (TEOG Tercih Tarihleri - 2014 MEB TEOG Tercih Kılavuzu İndir) TEOG 2014 Tercih Robotu, 2014 TEOG Tercihleri Başladı (TEOG Tercih Yapma - 2014 MEB TEOG Tercih Kılavuzu) TEOG Tercih Robotu, TEOG sınav sonuçları, TEOG sınav sonucu sorgulama, TEOG Tercih Yapma, TEOG Tercihleri ne zaman 2014 MEB TEOG, MEB Tercih Kılavuzu, TEOG Tercihleri Başladı 2014, TEOG Tercih Tarihleri, 2014 TEOG ile ilgili her şey personelhaber.net'te...

2014 Meb Teog Tercih Robotu-teog Tercih Tarihleri
29 Haziran 2014 Pazar 23:35

 TEOG Tercih Tarihleri Ne Zaman (2014 MEB TEOG Tercih Motoru) 2014 MEB TEOG Tercihleri Başladı (TEOG Tercih Kılavuzu - 2014 TEOG Tercih Tarihleri) TEOG 2014 Tercih Robotu, 2014 TEOG Tercihleri Başladı (TEOG Tercih Tarihleri - 2014 MEB TEOG Tercih Kılavuzu İndir) TEOG 2014 Tercih Robotu, 2014 TEOG Tercihleri Başladı (TEOG Tercih Yapma - 2014 MEB TEOG Tercih Kılavuzu) TEOG Tercih Robotu, TEOG sınav sonuçları, TEOG sınav sonucu sorgulama, TEOG Tercih tapma, TEOG Tercihleri ne zaman 2014 MEB TEOG, MEB Tercih Kılavuzu, TEOG Tercihleri Başladı 2014, TEOG Tercih Tarihleri, 2014 TEOG ile ilgili her şey personelmeb.net'te...

TEOG öncesindeki 201 taban puan uygulaması kaldırıldı.

Özel okullar tam burslu olarak alacakları öğrencileri Türkiye çapında puan üstünlüğüne göre yüzde 5’lik dilim içerisinden alacaklar.

Özel okullar burslu aldıkları öğrencilerin bursluluklarını, başarısızlık, sınıf tekrarı gibi ek şart ve yükümlülük aramadan eğitim-öğretim süresi boyunca devam ettirecekler.

TERCİH DÖNEMİ

Öğrenciler, 31 Temmuz-8 Ağustos tarihleri arasında internet üzerinden tercih yapacak. A ve B olmak üzere iki grupta tercih yapacak olan öğrencilerin yerleştirme sonuçları, 22 Ağustos’ta duyurulacak ve kesin kayıt yapılacak. Yerleştirme sonrasında boş kalan kontenjanlara, ortaöğretim yönetmeliğinin nakil esasları doğrultusunda nakil yoluyla öğrenci kaydedilecek.

TEOG'da eylül ayına dikkat!

İstediği yere yerleşemeyenler üzülmesin, eylülde bir şansları daha var.

Tercihlerde istediği veya beğenmediği liseye girenler için bir umut da bu yıl nakiller olacak. 31 Temmuz-8 Ağustos arasındaki liseye giriş tercihlerinin ardından yerleştirme sonuçları da 22 Ağustos’ta duyurulacak. Bu duyurular sonrasında kesin kayıtlar yapılacak. Yerleştirme sonrasında boş kalan kontenjanlara taban puan şartı aranmaksızın nakil yapılacak. Nakil başvuruları 25-28 Ağustos’ta yapılacak. Yerleştirme 29 Ağustos’ta gerçekleşecek. Ancak, eylül ayı boyunca sistem devam edecek. Nakilde başvuran adayların puan sıralamasına göre kayıt işlemi yapılacak. Bu yıl yapılan bir değişiklik de Anadolu liselerinin kontenjanı.

Fen liselerinde de 2014-2015 öğretim yılından itibaren hazırlık sınıfı uygulanmayacak. TEOG öncesindeki 201 taban puan uygulaması kaldırıldı.

TEOG 2014-2015’te olacak mı?

Bu yıl uygulanan çoklu sınav sistemi 2014-2015 öğretim yılı için de geçerli olacak mı? Yoksa seneye tekrar tek sınav sistemine geri mi dönülecek?
-Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi öğrenci, öğretmen ve okul arasındaki ilişkiyi güçlendirmek, öğrenci başarısını geniş bir zaman dilimine yayarak ölçmek, eğitim sürecinde öğretmenlerin ve okulun rolünü daha etkin kılmak, sınav kaygısını sürece yayarak azaltmak gibi gerekçelerle 2013-2014 eğitim öğretim yılının başında güncellendi. Sistemin güncellenmesiyle gerçekleştirilen Merkezi Ortak Sınavların ardından birçok öğrenci, öğretmen, veli ve idareci ile görüşmeler yapıldı ve anket uygulandı. Eğitimin tüm paydaşlarıyla yapılan bu görüşmeler ve anketlerde elde edilen sonuçlara göre Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi’nin benimsendiği ve sistemin devam ettirilmesi yönünde eğilimin olduğu görüldü. Eğitimin tüm paydaşları nezdinde kabul gören Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi üzerinde herhangi bir değişiklik yapılması düşünülmüyor. Ancak eğitim, doğası gereği değişimi ve sürekli gelişimi içinde barındırıyor. Günümüz dünyasında eğitim paradigmalarındaki değişimler dikkate alınarak ilerleyen dönemlerde Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sisteminde sistemin uygulanışı ve pratiği ile ilgili güncellemeler yapılabilir.

Önümüzdeki öğretim döneminde 7’nci sınıflar bu sisteme dahil olacak mı?

-Hâlihazırda 7’nci sınıfların yıl sonu başarı puanı TEOG sistemine zaten dâhil. 7’nci sınıfta ortak sınavların yapılıp yapılmayacağı ise Bakanlığın 7’nci sınıflarda ortak sınav yapma yönünde şuan için vermiş olduğu bir kararı bulunmuyor.

Kızım 6’ya geçti. Hangi sınıflarda TEOG sınavlarına girecek?

-Ortak sınavlar sadece 8’inci sınıfta yapılacak. 6 ve 7’nci sınıflarda ortak sınavların yapılmasına dair Bakanlığın vermiş olduğu bir karar henüz mevcut değil.

Puana göre değil, isteğe göre tercih yapın

Tercih döneminde hem veliler, hem de öğrenciler en doğru kararı vermek için çaba harcıyor. Bir yandan Bakanlık tarafından açıklanan yenilikleri takip eden veliler, diğer yandan okulları araştırarak bu önemli süreci en sağlıklı haliyle tamamlamaya çalışacak. Sınav puanının açıklanmasıyla bu zorlu, heyecanlı tercih süreci başladı. Geçmiş yıllarda öğrencinin puanı, yüzdelik dilimi ve Türkiye geneli başarı sırasına göre tercih listesi oluşturulurken bu yıl puan bilgisi önemli. 4 Temmuz’da ise okulların kontenjan bilgileri yayınlanacak ama taban puanları açıklanmayacak. Puanlar, tercih sıralaması için önemli. Fakat sadece sayısal verilere göre tercih yapmak yanlış bir yol olur. Bu durumda velilere tavsiyemiz öncelikle öğrencinin yetenek ve isteklerine uygun olan okulları seçmeleri ve en istediği okuldan aşağıya doğru bir sıralama yapmalarıdır. Zaten okul puanını belirleyen de budur. İstenilen ortaokulda tercihler onaylatılabilecek

Puan hesaplamasının nasıl yapılacağını lütfen açıklar mısınız?

-6,7 ve 8’inci sınıf yılsonu başarı puanının yüzde 30 ile ortak sınavların yüzde 70’inin ortalamasının alınması ile
YEP oluşacak.

8. sınıflar karne alıyor. 6, 7 ve 8. sınıf yılsonu ortalamaları belli. Kasım TEOG sonucu belli. Nisan TEOG sonucu belli. Sonuç olarak sıralama ve yüzdelik dilim değerleri belli. Neden 14 Haziran itibariyle belli olan sonuç, 23 gün sonra açıklanacak? Üniversite sınavlarına ilişkin sonuçlar bir haftada açıklanırken, TEOG hesaplamaları neden bu kadar uzun sürüyor?

- Yerleştirme takvimi, sınavların sonuçlanması, öğrencilerin karnelerini alması, sınav sonuçlarına itiraz vs. gibi izlenmesi gereken yasal ve zorunlu prosedürlerin işletilebilmesini mümkün kılacak şekilde oluşturuluyor.

İkinci dönem TEOG İngilizce sınav sonucu kardeşimin 0 (sıfır) görünüyor. İtiraz ettik, fakat tedirginiz. Kardeşim açıkta kalırsa bunun hesabını kim verecek?

- İtiraz yönteminin işletilmesi yolu ile Bakanlığa başvurulması ile itirazın gerekleri yerine getirilecek.

Liseye yerleşmeyi hayal eden lise adaylarının dört gözle beklediği gün geldi. Lise tercih kılavuzu yayımlandı.Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), bu yıl ilk kez uygulanan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi doğrultusunda lise tercih ve yerleştirme işlemleri için hazırlanan kılavuz yayımladı.Lise tercih kılavuzu haberimizde.Lise tercih kılavuzu için aşağıdaki linke tıklayın. TEOG tercih kılavuzu. TEOG tercih robotu. TEOG tercih başlangıcı. TEOG ile ilgili her şey burada...

Merkezi sınav puanı hesaplama, Merkezi ortak sınav puanı hesaplama, Orak sınav puanı hesaplama Puan girişi yaparak hesaplama yapmak için 8. sınıf ortak sınav puanı hesaplama yeni sistem 8. sınıf puan hesaplama yapma ortak sınav puanı hesaplama motoru 2014 TEOG veya TEOGS merkezi sınav sistemi puanı hesaplama 2014 TEOG puan hesaplama motoru, 2014 Temel eğitimden ortaöğretime geçiş puan hesaplama, TEOG Puanı nasıl hesaplanır?, 2014 TEOG puanı nasıl hesaplanır? 2014 TEOG ağırlıklandırılmış merkezi sınav puanı hesaplama , 2014 TEOG puan hesaplama formülü, 2014 Ağırlıklandırılmış merkezi sınav puanı nasıl hesaplanır?

MEB YERLEŞTİRMEYE DAİR TÜM BİLGİLERİ YAYINLADI

Yerleştirme işlemlerindeki güncellemeye neden ihtiyaç duyulmuştur?

Yerleştirme işlemleri Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Uygulamasında
gerçekleştirilen değişim doğrultusunda;

• Yerleştirme işlemlerini Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Uygulamasını
şekillendiren felsefe ve pedagojik ilkeler ile uyumlu hale getirmek,
• Öğrencileri öğrenim görmek istedikleri okul türüne yerleştirmek,
• Beşerî ve ekonomik kaynaklar üzerindeki işlem maliyetini azaltarak yerleştirme
sürecini daha etkin kılmak,
• Yerleştirme işlemlerinin öğrenciler ve aileleri üzerinde oluşturduğu baskıyı azaltmak
amaçlarıyla güncellenmiştir.

2. Yerleştirme takvimi nasıl işleyecek?

YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ TAKVİM

Tercihlere Esas Kontenjan Tablolarının İlanı 04 Temmuz 2014
8’inci Sınıf Yerleştirmeye Esas Puanların (YEP) İlanı 07 Temmuz 2014
Yerleştirme İşlemleri İçin Tercihlerin Alınması
31 Temmuz-08 Ağustos 2014 (Saat 17:00’ye kadar)
Yerleştirme Sonuçlarının İlanı ve Kesin Kayıt 22 Ağustos 2014
2014-2015 Eğitim-Öğretim Yılı Açılışı 15 Eylül 2014

3. Tercih işlemleri nerelerde yapılabilecektir?

Tercih işlemi öğrenci tarafından bireysel olarak https://e-okul.meb.gov.tr internet
adresinden yapılabileceği gibi 8’inci sınıfı tamamladığı okuldan ya da herhangi bir ortaokul
müdürlüğünden yapılabilecektir.

4. Yerleştirmeye dair genel başvuru şartları nelerdir?
a) 2013–2014 eğitim-öğretim yılında ortaokul 8’inci sınıfı başarıyla tamamlamış olmak, 2

b) Başvuru yapılacak okulun kayıt‐kabul şartlarını taşımak,
c) Yerleştirmeye Esas Puana (YEP) sahip olmak.

5. Yerleştirmeye dair özel başvuru şartları nelerdir?

a) Resmî okullarda (Anadolu Liseleri, Anadolu İmam Hatip Liseleri, Çok Programlı
Anadolu Liseleri Bünyesindeki Anadolu Liseleri ile Anadolu İmam Hatip Liseleri, Fen
Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri) genel başvuru şartları dışında, özel başvuru şartları
bulunmamaktadır.

b) Özel okullarda (Anadolu liseleri, fen liseleri, sosyal bilimler liseleri programı
uygulayan özel liseler) genel başvuru şartları dışında, özel başvuru şartları bulunmamaktadır.
Ancak, tercih listesinde yer almak isteyen özel okullar tam burslu olarak alacakları öğrencileri
Türkiye genelinde puan üstünlüğüne göre ilk % 5’lik dilim içerisinden alacaklardır. Yerel
şartları dolayısıyla Türkiye geneli ilk % 5’lik dilimden öğrenci alamayan özel okullar tam
bursluluğa karşılık gelen boş kontenjanlarını il genelindeki ilk % 5’lik dilimden
karşılayabileceklerdir.

c) YEP’e göre öğrenci alan tüm Resmi ve Özel Meslekî ve Teknik Anadolu Liselerinde
kayıtlar Anadolu Meslek Lisesi Programına alan tercihi olmaksızın yapılacaktır. 10’uncu
sınıfta alana geçiş işlemleri öğrencinin YEP, 9’uncu Sınıf Yılsonu Başarı Puanı ile alana geçiş
koşulları (Özel yetenek, mülakat/mülakat ve beden yeterliliği) dikkate alınarak yapılacaktır.
Genel başvuru şartlarının yanında öğrencinin sağlık durumunun girmek istediği okulun ve
mesleğin öğrenimine elverişli olması şartı aranacaktır. 9’uncu sınıfın sonunda Anadolu
Teknik Programına geçiş şartları, 2014-2015 eğitim öğretim yılında ilgili Genel Müdürlük
tarafından ayrıca açıklanacaktır.

6. Yabancı uyruklu öğrenciler için özel bir başvuru şartı var mıdır?
İlgili mevzuata göre ülkemizde öğrenim görme şartlarını taşıyan yabancı uyruklu
öğrenciler hakkında da diğer öğrenciler gibi işlem yapılmaktadır.

7. Tercih yapılabilecek minimum puan kaçtır?
Taban puan uygulamasına son verildiğinden tercih yapabilmek için herhangi bir taban
puan uygulaması bulunmamaktadır.

8. Yılsonu başarı puanı nedir?
Not ile değerlendirilen tüm derslerin ağırlıklı yılsonu puanlarının, o dersin haftalık
ders saati sayısı ile çarpımının, o sınıfa ait haftalık ders saatleri toplamına bölümünden elde
edilen puanı ifade eder.

9. Yıl Sonu Başarı Puanı nasıl hesaplanır?
Öğrencinin tüm derslerden aldığı puanların aritmetik ortalaması, o derslere ait haftalık
ders saati sayısı ile çarpılarak ağırlıklı yılsonu puanları hesaplanacaktır. Bu puanların
toplamının, o derslere ait haftalık ders saati toplamına bölünmesi ile de yılsonu başarı puanı
elde edilecektir. Puanlama 100 tam puan üzerinden yapılacaktır. Öğrencilerin ortak
sınavlardan aldığı puanlar, 8 inci sınıf yılsonu başarı puanı hesaplamasında da kullanılacaktır.

10. Ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı nasıl hesaplanır?
Ortak Sınavlar kapsamında, sınavı gerçekleştirilen derslerden alınan puanlar kendi
ağırlık katsayıları ile çarpılacaktır. Çarpımların toplamından elde edilen değerin derslerin
ağırlık katsayılarının toplamına bölünmesi suretiyle ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı
hesaplanacaktır. Puanlama 700 tam puan üzerinden yapılacaktır.

11. Ortaöğretime yerleştirmeye esas puan nasıl hesaplanır?
Öğrencilerin; 6, 7 ve 8 inci sınıf yılsonu başarı puanları ile 8 inci sınıf
ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı toplanacaktır. Elde edilen toplam ikiye bölünerek
yerleştirmeye esas puan elde edilecektir. Puanlama 500 tam puan üzerinden yapılacaktır.

12. Ek puanlar hangi oranlarda yılsonu başarı puanına eklenecektir?
Öğrencilerin, TÜBİTAK tarafından gerçekleştirilen uluslararası bilim olimpiyatları ve
matematik olimpiyat sınavları ile proje yarışmalarına katıldıkları yıla ait yılsonu başarı
puanına; yılsonu başarı puanının
- Altın madalya alan veya birinci olanlar için % 10'u,
- Gümüş madalya alan veya ikinci olanlar için % 9'u,
- Bronz madalya alan veya üçüncü olanlar için % 8'i,
- Bu etkinliklere katılanlar için de % 7'si
oranında ek puan eklenir.

13. Puanların eşitliği durumunda nasıl bir yol izlenecek?
Yerleştirmeye esas puanların eşit olması durumunda aşağıdaki öncelik sıralamasına
göre yerleştirme yapılacaktır:
a) Ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı
b) Sırasıyla 8, 7 ve 6’ıncı sınıflardaki yılsonu başarı puanı üstünlüğü,
c) Tercih önceliği,
d) Okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı.

14. Öğrenciler tercihlerini puana göre mi başarı sırasına göre mi yapacak?
Öğrenciler tercihlerini; yüzdelik dilimdeki konumları, başarı puanları ve okulların
kontenjan durumlarına göre değerlendirerek yapacaklardır.

15. Asıl ve yedek kayıt tarihleri ne zaman?
Yerleştirme işlemi tek tercih listesi şeklinde ve tek seferde olacaktır. Bu nedenle yedek
kayıt şeklinde bir işlem gerçekleşmeyecektir. Kesin kayıtlar 22 Ağustos 2014 tarihinde
gerçekleştirilecektir.

16. Yerleştirme asıl kayıt işlemleri nasıl yapılacaktır?
Yerleştirme işlemleri sonucunda öğrencilerin öğrenim görmeye hak kazandıkları
okullar belirlenmiş olup kesin kayıtları sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır.

17. Yerleştirme yedek kayıt işlemleri yapılacak mıdır?
Yerleştirme işlemleri bir defada yapılacak olup yedek yerleştirme yapılmayacaktır.

18. Tercih edeceğim okul ve programlarla ilgili nasıl bilgi sahibi olabilirim?
Yerleştirmeye Esas Puan sonuçlarına göre öğrenci alan okulların “okul türü ve/veya
alan tanıtım bilgileri” http://oges.meb.gov.tr adresinde yer almaktadır.
Meslekî ve Teknik Anadolu Liselerine ait alan ve dal tanıtım bilgileri
http://megep.meb.gov.tr adresinden öğrenilebilmektedir.
Anadolu liseleri, fen liseleri ve sosyal bilimler liselerinin tanıtım
bilgileri http://ogm.meb.gov.tr adresinden öğrenilebilmektedir.
Anadolu imam hatip liselerine ait tanıtım bilgileri http://dogm.meb.gov.tr/ adresinden
öğrenilebilmektedir.

19. Yerleştirme sonrası kayıtlarda hangi evraklar istenecek?
Kayıtlar sistem tarafından otomatik olarak gerçekleştirileceğinden dolayı yerleştirme
sonrası kayıtlar için öğrencilerden herhangi bir evrak istenmeyecektir.

20. Tercih İşlemleri Nasıl Yapılacaktır?
Tercihler okul kodlarına ve okul türlerine göre olmak üzere iki grupta alınacaktır. A
Grubu için öğrencilerden tüm okul türlerini içeren 15 adet tercih alınacaktır. Öğrencilerin A
Grubu tercihleri, tercih listelerinde yer alan okulların tercih kodlarına göre, B Grubu tercihleri
ise sadece okul türlerine göre yapılacaktır. B Grubu tercih listesinden en az 4 (dört) okul türü
zorunlu olarak seçilecektir. 5

A grubu (okul tercih kodlarına göre yapılan tercih grubu) yerleştirmesi sonucunda
herhangi bir tercihine yerleşemeyen öğrenciler, tercih başvuruları sırasında yaptıkları B grubu
(okul türlerine göre yapılan tercih grubu) okul türü önceliğini içeren tercih başvurularına göre
ikamet ettikleri adrese en yakın boş kontenjanı olan okula puan üstünlüğü esasına dayalı
olarak yerleştirilecektir. Bu yerleştirmede öğrencinin B grubu tercih başvurusundaki
önceliğini belirttiği okul türü sırasıyla dikkate alınarak ikametine göre yerleştirme işlemi
yapılacaktır.

Öğrencinin B grubu (okul türlerine göre yapılan tercih grubu) tercih başvurusundaki
önceliğini belirttiği türe göre sırasıyla ikamet ettiği cadde/sokak/bulvar, ikamet ettiği mahalle,
ikamet ettiği köy, ikamet ettiği bucak, ikamet ettiği ilçe ve tercih başvurusu sırasında seçeceği
alternatif 3 (üç) ilçe geneline bakılarak yerleştirme işlemi yapılacaktır.

21. Tercihler sonucu herhangi bir okula yerleşemeyen öğrenci ne yapacaktır?
Tercihler okul kodlarına ve okul türlerine göre olmak üzere iki grupta alınacaktır. A
Grubu için öğrencilerden tüm okul türlerini içeren 15 adet tercih alınacaktır. Öğrencilerin A
Grubu tercihleri, tercih listelerinde yer alan okulların tercih kodlarına göre, B Grubu tercihleri
ise sadece okul türlerine göre yapılacaktır. B Grubu tercih listesinden en az 4 (dört) okul türü
zorunlu olarak seçilecektir.
A Grubu yerleştirmesi sonucunda herhangi bir tercihine yerleşemeyen öğrenciler,
tercih başvuruları sırasında yaptıkları B Grubu tür önceliğini içeren tercih başvurularına göre
ikamet ettikleri adrese en yakın boş kontenjanı olan okula puan üstünlüğü esasına dayalı
olarak yerleştirilecektir. Bu yerleştirmede öğrencinin B Grubu tercih başvurusundaki
önceliğini belirttiği okul türü sırasıyla dikkate alınarak ikametine göre yerleştirme işlemi
yapılacaktır. Bu sistem sayesinde yerleşemeyen öğrenci kalmayacaktır.

22. Nakil işlemleri nasıl yapılacak?
2014-2015 eğitim öğretim yılında hazırlık veya 9’uncu sınıfa kesin kaydı yapılmış
olan öğrencilerin açık kontenjan bulunan başka bir okula nakil talebinde bulunmaları halinde
yerleştirme sonrası okullarda oluşan taban puana bakılmaksızın başvuranlar arasında puan
üstünlüğü esas alınarak sistem üzerinden otomatik olarak yerleştirme işlemleri
gerçekleştirilecektir.
Yerleştirmeye yönelik nakil talepleri, öğrenci velisi tarafından öğrencinin kesin
kaydının olduğu okul müdürlüklerine yapılacaktır.

23. Nakil işlemleri ne zaman yapılacak?
Yerleştirmeye yönelik nakil talepleri öğrenci velisi tarafından öğrencinin kesin 6

kaydının olduğu okul müdürlüklerine yapılacaktır. 25-28 Ağustos 2014 tarihleri arasında (saat
17:00’ye kadar) nakil müracaatları alınacaktır. 29 Ağustos 2014 saat 19:00’da nakil
yerleştirme işlemleri tamamlanacaktır. Söz konusu işlemler sonucu nakil talebi gerçekleşenler
ve boş kalan kontenjanlar e-okul sistemi üzerinden görülebilecektir.
Nakil işlemleri benzer biçimde Eylül ayı sonuna kadar haftalık periyotlarla devam
edecektir. Ekim ayı itibariyle yapılacak nakillerde Eylül ayı sonuna kadar yapılan nakiller
sonucu oluşan taban puan esas alınacaktır.

24. Başka şehirlere de tercih yapılabilir mi?
Öğrenciler il, ilçe ya da bölge sınırlaması olmaksızın yerleştirmeye esas puanı
doğrultusunda ülke genelindeki tüm okulları tercih edebileceklerdir. Bu anlamda bir ilden
diğer bir ile okul tercihi mümkündür.

25. Parasız Yatılılık ve Bursluluk Yerleştirme (PYBS) İşlemleri nasıl
gerçekleştirilecektir?
2014-2015 eğitim öğretim yılından itibaren bütün ortaöğretim kurumlarına YEP ile
öğrenci yerleştirileceğinden PYBS’ye başvuran bütün öğrencilerin tercihleri bursluluk talebi
olarak değerlendirilecektir. Örgün resmi ortaöğretim kurumlarına kayıt yaptıran öğrencilerden
öğrenimlerine parasız yatılı olarak devam etmek isteyenler pansiyonlu okullarda doğrudan
okul müdürlüğüne, pansiyonu bulunmayan okullarda ise il/ilçe yatılılık ve bursluluk
komisyonlarına belgeleri ile birlikte 15 Eylül 2014 saat 17:00’ye kadar müracaat edeceklerdir.
PYBS sonucu burslu okumaya hak kazanan öğrenciler de kayıt yaptırdıkları okul
müdürlüğüne belgeleri ile birlikte 30 Eylül 2014 tarihi saat 17:00’ye kadar müracaat
edeceklerdir.

26. Yurt dışından sınava giren öğrencilerin kayıtları nasıl yapılacak?
Yurt dışından sınava giren öğrenciler; e‐okul sisteminde kayıtlı ise
http://www.meb.gov.tr veya http://oges.meb.gov.tr adreslerinden tercih yaparak okul
müdürlüklerine tercihlerini onaylatacaktır. Bu imkânı olmayan yurt dışındaki öğrenciler ise
tercihini http://www.meb.gov.trveya http://oges.meb.gov.tradreslerinde yayımlanan Ek‐2’
deki “Yerleştirme İşlemi Tercih Formu”nu doldurarak yapacaktır. Öğrencilerin, Yenilik ve
Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü‐06500 Teknikokullar/ANKARA adresine Ek‐2’ deki
“Yerleştirme İşlemi Tercih Formu”nu 07 Ağustos 2014 tarihi mesai bitimine kadar APS veya
dengi hızlı posta hizmeti ile göndermeleri gerekmektedir. Bu tarihten sonra gelen başvurular
dikkate alınmayacaktır. Tercihlerden, öğrenci velisi sorumlu olacaktır.

27. Ortak sınavlara girmeyen öğrencilerin yerleştirmeleri nasıl sağlanacak?
Ortak sınavlara girmeyen öğrencilerin ortak sınavlardaki puanları sıfır olarak
değerlendirilerek hesaplama yapılacak ve elde edilen yerleştirmeye esas puan doğrultusunda
öğrenciler tercih işlemlerini yapabileceklerdir.

28. Fen Liseleri ve Sosyal Bilimler liselerine tercihler nasıl yapılacak?
Bu okullara genel başvuru şartları dışında, özel bir başvuru şartı bulunmamaktadır.
Öğrenciler yerleştirmeye esas puanlarına uygun olan okul tercihlerini gerçekleştireceklerdir.

29. Özel okullara tercihler nasıl yapılacak?
Özel okulların sadece burslu kontenjanlarına Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş
Uygulaması aracılığıyla yerleştirme yapılacaktır. Öğrenciler burslu olarak gitmek istedikleri
özel okulları tercih sisteminde seçebileceklerdir. Bu okulların pansiyon, ulaşım, yemek vb. ek
imkânlarını yayınlanan kılavuzda görebileceklerdir.

30. Bir öğrenci en fazla kaç tercih yapabilecek?
Öğrenciler öncelikle A Grubu tercihlerinde yerleştirmeye esas puanlarına göre
istedikleri en fazla 15 okulu tercih edebileceklerdir. Bu tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler
ise B Grubunda bulunan okul türü tercihlerine göre yerleştirileceklerdir. Öğrencilerin B
Grubu tercihlerinde en az 4 okul türünü tercih etmeleri zorunludur.

31. Tercih işlemleriyle ilgili bilgileri nereden takip edilebilecek?
Öğrenciler tercih sürecinde ve sonrasındaki bilgileri 2014 yılı Ortaöğretim
Kurumlarına Geçiş Uygulaması Tercih ve Yerleştirme Kılavuzundan ve oges.meb.gov.tr
adresinden takip edebileceklerdir.

32. Herhangi bir sebeple tercih işlemini yapamayan öğrencilerin yerleştirmeleri nasıl
yapılacak?
Herhangi bir tercihte bulunmayan ya da tercih yapmış olmalarına rağmen A ve/veya B
grubu tercihlerine göre herhangi bir okula yerleşemeyen öğrencilerin yerleştirmeleri;
öğrencinin ikamet adresi, YEP’i, okul kontenjanı, okulun A Grubu yerleştirme taban puanı
dikkate alınarak sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır.
33. Örgün eğitimde kayıtlı bir öğrenciye açık liseye geçiş hakkı verilecek mi?
Öğrenciler örgün eğitime kayıtlı iken eğer isterlerse açık liseye geçme hakkına
sahiptirler. Açık liselerden örgün eğitime geçiş için ise ilgili genel müdürlüklerce alt yapı
çalışmaları yapılmaktadır.

34. Ek yerleştirme yapılacak mı?
Ek yerleştirme işlemi yapılmayacaktır.
35. Yerleştirme sonucu boş kontenjanlara 2. tercih hakkı verilecek mi?
Yerleştirme, yerleşemeyen öğrenci kalmayacak şekilde tasarlandığından 2. Tercih söz
konusu olmayacaktır.

36. Özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin yerleştirmeleri nasıl yapılacak?
Özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin ortaöğretim kademesindeki gündüzlü özel
eğitim okullarına/kurumlarına yerleştirmesi ile ilgili iş ve işlemler Özel Eğitim Hizmetleri
Kurulunca yapılacaktır. Ortaöğretim kademesindeki yatılı özel eğitim okullarına/kurumlarına
yerleştirme ile ilgili iş ve işlemler ise Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel
Müdürlüğünce yapılacaktır.

Özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerden genel ilköğretim programını tamamlayanlar ve
sınava katılmayanlar, özel eğitim değerlendirme kurulu raporları, engel durumları ve
özellikleri, ikamet adresleri ile Özel Eğitim Hizmetleri Kurulunca belirlenen kriterler dikkate
alınarak öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonu kararı ile Anadolu Liseleri, Meslekî ve
Teknik Anadolu Liseleri, Çok Programlı Anadolu Liseleri, Meslekî ve Teknik Eğitim
Merkezleri ve Anadolu İmam Hatip Liselerine kontenjan doğrultusunda yerleştirilebilecektir.
Özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin puanları, yerleştirildikleri okulların taban
puanlarını hiçbir şekilde etkilemeyecektir.

37. Meslekî ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarında mülakat ve beden yeterliliği
esaslarını nasıl öğrenebilirim?
Meslekî ve Teknik Anadolu Liselerine ait alan ve dal tanıtım bilgileri
http://megep.meb.gov.tr adresinden öğrenilebilmektedir.

38. İmam Hatip Liselerine tercihsiz yerleştirme yapılacak mı?
Din Öğretimi Genel Müdürlüğüne bağlı tüm okullar Anadolu Lisesi statüsüne
dönüştürüldüğünden bu okullara yerleştirme sistem üzerinden olacak, dolayısıyla bu okullara
tercihsiz yerleştirme yapılamayacaktır.

39. Meslek Liselerine tercihsiz yerleştirme yapılacak mı?
Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı tüm okullar Anadolu Lisesi
statüsüne dönüştürüldüğünden, bu okullara yerleştirme sistem üzerinden olacak, dolayısıyla
bu okullara tercihsiz yerleştirme yapılamayacaktır.

40. Meslekî ve Teknik Anadolu Liselerine alan tercihi nasıl yapılacak? 9
YEP’e göre öğrenci alan tüm Resmi ve Özel Meslekî ve Teknik Anadolu Liselerinde
kayıtlar Anadolu Meslek Lisesi Programına alan tercihi olmaksızın yapılacaktır. 10’uncu
sınıfta alana geçiş işlemleri öğrencinin YEP, 9’uncu Sınıf Yılsonu Başarı Puanı ile alana geçiş
koşulları (Özel yetenek, mülakat/mülakat ve beden yeterliliği) dikkate alınarak yapılacaktır.
Genel başvuru şartlarının yanında öğrencinin sağlık durumunun girmek istediği okulun ve
mesleğin öğrenimine elverişli olması şartı aranacaktır. 9’uncu sınıfın sonunda Anadolu
Teknik Programına geçiş şartları, 2014-2015 eğitim öğretim yılında ilgili Genel Müdürlük
tarafından ayrıca açıklanacaktır.

41. Askeri liselere tercih ve yerleştirme işlemleri nasıl yapılacak?
Askeri Liseler tercih ve yerleştirme işlemlerini kendi belirledikleri usul ve esaslar
doğrultusunda takvimini de kendilerinin belirlediği ilkeler çerçevesinde
gerçekleştireceklerdir.

42. Açık liseye yerleşmek isteyen öğrenci hangi işlemleri takip edecek?
Açık liseye yerleşmek isteyen öğrenciler, talepleri doğrultusunda düzenleyecekleri bir
dilekçe marifetiyle tercih kılavuzunda belirtilen süreleri dikkate alarak İl Millî Eğitim
Müdürlükleri vasıtasıyla kesin kayıtlarını gerçekleştirebileceklerdir. Açık liselere kayıt
yaptırma işlemleri İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine bağlı olarak hizmet veren Halk Eğitim
Merkezleri aracılığı ile yürütülmektedir.

43. Yerleştirmeye esas olacak farklı puan türleri olacak mı?
Yerleştirmeye esas olacak puan türü farklılık arz etmeyecek olup tüm öğrencilerin
yerleştirmeleri Yerleştirmeye Esas Puan (YEP) marifetiyle gerçekleştirilecektir. Ancak
YEP’lerin eşit olması hâlinde 8’inci sınıf AOSP, bunun da eşit olması hâlinde sırasıyla 8’inci,
7’nci ve 6’ncı sınıflarda YBP üstünlüğü dikkate alınacaktır.

44. Özel okulların bursluluk imkânları neleri kapsamaktadır?
Eğitim, yemek ve ulaşım ücretleri bursluluk kapsamında olacaktır.

45. Spor Lisesi ile Güzel Sanatlar Lisesine yerleşen öğrencilerin merkezi yerleştirme
puanı ile öğrenci alan okullara nakil imkânı var mıdır?
Yetenek sınavı ile öğrenci alan Spor Lisesi ve Güzel Sanatlar Lisesine yerleşen
öğrenciler Yerleştirmeye Esas puan ile öğrenci alan okulları istemeleri halinde Ortaöğretim
Kurumları Yönetmeliğinin ilgili hükümleri doğrultusunda nakil yaptırabileceklerdir.

46. Açık Öğretim Ortaokul öğrencilerinin yerleştirme işlemleri nasıl yapılacaktır?
Açık öğretim ortaokulu öğrencileri YEP’e göre ve kayıt‐kabul şartlarını taşımaları
hâlinde; tercihlerini http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.tr veya http://aio.meb.gov.tr
adreslerinde yayımlanan “2014 yılı Ortaöğretim kurumlarına Geçiş uygulaması Tercih ve
Yerleştirme e-kılavuzu” Ek‐2’ deki “Yerleştirme İşlemi Tercih Formu”nu doldurarak
yapacaktır. Öğrencilerin, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü‐06500
Teknikokullar/ANKARA adresine Ek‐2’ deki “Yerleştirme İşlemi Tercih Formu” nu 07
Ağustos 2014 tarihi mesai bitimine kadar APS veya dengi hızlı posta hizmeti ile göndermeleri
gerekmektedir. Bu tarihten sonra gelen başvurular dikkate alınmayacaktır. Tercihlerden,
öğrenci velisi sorumlu olacaktır.

47. Yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak?
YEP ile öğrenci alan okulların yerleştirme sonuçları 22 Ağustos 2014 tarihinde
http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.tr ve https://e-okul.meb.gov.tr adreslerinde ilân
edilecektir. Öğrenciler T.C. kimlik numarası ve okul numarasıyla sonuç bilgilerini
sorgulayabilecektir. Öğrencilere ayrıca sınav sonuç belgesi gönderilmeyecektir.

48. Yerleştirmelerden sonra açık kalan kontenjanlar olursa ne olacak?
Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği hükümleri ve 2014 yılı Ortaöğretim Kurumlarına
Geçiş Uygulaması Tercih ve Yerleştirme e-kılavuzu esaslarına göre, 2014-2015 eğitim
öğretim yılında hazırlık sınıfına veya 9’uncu sınıfa kesin kaydı yapılmış olan öğrencilerin,
açık kontenjan bulunan başka bir okula yerleştirmeye yönelik nakil talebinde bulunmaları
hâlinde yerleştirme sonrası okullarda oluşan taban puana bakılmaksızın, başvuranlar arasında
puan üstünlüğü esas alınarak sistem üzerinden otomatik olarak yerleştirme işlemleri
gerçekleştirilecektir.
Yerleştirmeye yönelik nakil talepleri, öğrenci velisi tarafından öğrencinin kesin
kaydının olduğu okul müdürlüklerine yapılacaktır.
Yerleştirmeye yönelik nakil işlemleri benzer biçimde Eylül ayı sonuna kadar haftalık
periyotlarla devam edecektir.
Ekim ayı itibariyle yapılacak nakillerde Eylül ayı sonuna kadar yapılan nakiller sonucu
oluşan taban puan esas alınacaktır

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.