2014 Öğretmen Atama Başvuruları Ne Zaman Başlıyor?

MEB 2014 yaz dönemi ilk öğretmen atama başvuruları ne zaman başlıyor? MEB öğretmen atama başvuru kılavuzu yayınlandı mı? 2014 KPSS öğretmen atama başvuruları ve başvuru tarihi ne zaman? Yaz dönemi 25-29 Ağustos öğretmen atama başvuru tarihi ve başvur kılavuzu? İl içi ve illerarası öğretmen atama kılavuzu ve başvuruları

2014 Öğretmen Atama Başvuruları Ne Zaman Başlıyor?
13 Ağustos 2014 Çarşamba 20:36

 Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde öğretmen olabilmek için yapılacak yaz dönemi (AĞUSTOS) öğretmen atama başvuruları 25-29 Ağustos 2014 tarihinde başlayacak.  MEB’den yapılan öğretmen atama başvuru duyurusunda, atama başvuruları 25 Ağustos’ta başlayıp 29 Ağustos’ta sona erecek ve öğretmen atama sonuçları da 1-3 Eylül tarihleri arasında açıklanacak. 

İl İçi İsteğe Bağlı Yer Değiştirmeler için başvurular 12-16 Mayıs 2014 tarihinde,
İller Arası İsteğe Bağlı Yer Değiştirmeler için başvurular 16-20 Haziran 2014 tarihinde,
Yaz Dönemi Özür Durumuna Bağlı Yer Değiştirmeler için başvurular 4-8 Ağustos 2014 tarihinde,

Peki, öğretmen atamalarına kimler başvuru yapabilecek?

2014 Ağustos öğretmen atamalarına başvuru yapabilmek için 2014’te yapılacak KPSS lisans öğretmenlik ve ÖABT’ye girmek ve gerekli puanı almış olmak şartı aranıyor. ÖABT 15 alandan yapılıyor. ÖABT’de alanı olmayan adayların yalnızca KPSS lisans A Grubu öğretmenlik sınavına girmeleri yeterli oluyor.

Öğretmenliğe başvuru ve atama işlemleri elektronik ortamda gerçekleştirilecek.
-Türkçe, İlköğretim Matematik, Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji, Sosyal Bilgiler, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Coğrafya, Matematik (Lise), Fizik, Kimya, Biyoloji, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Yabancı Dil (Almanca, Fransızca, İngilizce) alanlarına başvuruda bulunacak adaylar atanacağı alanda KPSSP121 puan türünden taban puan ve üzerinde puan almış olmaları kaydıyla başvurabileceklerdir.

-Yukarıda sayılan alanlar dışındaki diğer alanlara atanacaklar ise KPSSP10 puan türünde atanacağı alan için belirlenen taban puan ve üzerinde puan almış olmaları kaydıyla başvurabileceklerdir.

-Mezuniyeti birden fazla alana kaynak teşkil eden adaylar, atanabileceği alan için öngörülen KPSS sonucu esas alınmak üzere sadece bir alana başvuruda bulunabilecektir.

-Adaylar şahsen veya noter aracılığıyla vekâlet vereceği kişi vasıtasıyla elektronik ortamda yaptıkları başvurularını ve bu başvurularına ilişkin Elektronik Başvuru Formu’nun çıktısını İlçe/İl Milli Eğitim Müdürlüklerine onaylatacaklardır.
-Başvurularda aslı ibraz edilen belgelerin birer örneği il/ilçe millî eğitim müdürlüğünce onaylanarak teslim alınıp asılları adaylara geri verilecektir.

-Başvurular, başvurunun yapıldığı gün ya da en geç bir sonraki gün mesai saatleri içinde onaylatılması, başvurularda yoğunluğa meydana verilmemesi bakımından gerekmektedir

Öğretmen atamaları için şartlar şu şekilde;
Kamu Personel Seçme Sınavı’nda atanacağı alana göre belirlenen taban puan ve üzerinde puan almış olmak şartıyla;
-Resmî eğitim kurumlarındaki öğretmen kadrolarına ilk defa atanacaklar,
-Özel öğretim kurumlarında görev yapanlardan resmî eğitim kurumlarına ilk defa öğretmen olarak atanacaklar,
-Vakıf veya özel üniversitelerde görev yapanlardan resmî eğitim kurumlarına ilk defa öğretmen olarak atanacaklar,
-Kamu kurum ve kuruluşlarında hâlen aday veya asıl Devlet memuru olarak görev yapanlar ile öğretmen veya Devlet memuru olarak görev yapmakta iken adaylığı kaldırılmadan veya adaylığı kaldırıldıktan sonra kendi istekleriyle görevlerinden ayrılanlar ya da adaylık döneminde başarısız olmaları nedeniyle görevine son verilenler,
-Kamu kurum ve kuruluşlarında kanun veya kanun hükmünde kararnameler kapsamında (399 sayılı KHK dâhil) sözleşmeli personel statüsünde çalışanlar,
-Diğer personel kanunlarına ve özel kanunlara tabi olarak çalışanlar başvuruda bulunacaklardır.
 Daha önce Devlet memuru olarak öğretmenlik yaptıktan sonra ayrılanlar ile öğretmenlikte adaylığı kaldırıldıktan sonra başka kurumlara geçenlerden yeniden öğretmenliğe dönmek isteyenler ilk atama ya da açıktan ve kurumlar arası yeniden atamadan yalnızca birini kullanabilirler.
Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatı ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı
Devlet Memurları Kanunu kapsamında eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfı dışındaki diğer hizmet sınıflarında hâlen asıl memur olarak görev yapanlar ile adaylığı kaldırıldıktan sonra görevlerinden ayrılanlar da KPSS’den atanacakları alan için belirlenen taban puan ve üzerinde puan almaları kaydıyla bu kapsamda başvuruda bulunabilirler.
Açıktan ve Kurumlar Arası Yeniden Atamaya;
-Resmî kurumlarda öğretmen unvanlı kadrolarda adaylığı kaldırılmış olmak kaydıyla; görevlerinden ayrılanlar, diğer kamu kurum ve kuruluşlarına geçerek halen öğretmen olarak görev yapanlar veya başka unvanda görev yapanlar ile Devlet üniversitelerinde en az iki yıl süreyle öğretim üyesi, öğretim görevlisi, okutman, uzman ve araştırma görevlisi olarak hâlen çalışmakta olanlar ile bu unvanlarda en az iki yıl çalıştıktan sonra bu görevlerinden ayrılmış olanlar hizmet sürelerine göre öğretmenliğe atanmak üzere başvuruda bulunabileceklerdir.
 -Bunların atamalarına esas alınacak hizmet sürelerinin hesabında; Bakanlığımız ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında fiilen öğretmen olarak geçirilen süreler, eğitim kurumlarında asker öğretmen olarak geçirilen süreler, resmî görevle yurt dışına gönderilenlerin yurt dışında geçirdikleri hizmet süreleri ve eğitim, öğretim ve bilim hizmetleri kolunda faaliyet gösteren sendikalarda 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikası Kanunu kapsamında aylıksız izinli sayılanların bu süreleri ile yükseköğretim kurumlarında öğretim üyesi, öğretim görevlisi, okutman, uzman ve araştırma görevlisi olarak çalışılan süreler dikkate alınacaktır.
-Hizmet süresi hesabında vakıf üniversitelerinde, özel öğretim kurumlarında ve 01/12/2006 tarihli ve 2006/11350 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar kapsamında ek ders ücreti karşılığı görevlendirme suretiyle geçirilen süreler ile vekil öğretmenlik, kadrosuz usta öğreticilik ve kısmi zamanlı geçici öğreticilikte geçirilen süreler dikkate alınmayacaktır. Resmî görevle gönderilenler hariç yurt dışında geçirilen süreler ile askerlik dâhil aylıksız izinli olarak geçirilen süreler dikkate alınmayacaktır.
-Öğretmenlikten ayrılmış olanlar, ayrıldıkları alana başvuruda bulunabileceklerdir. Ancak, öğretmenlikten ayrılanlardan daha önce görev yaptıkları alanları kaldırılanlar, öğrenimleri itibarıyla atanabilecekleri alana başvurabileceklerdir. Başvurularda, Bakanlıkça düzenlenmiş “en son atama
Kararnamesi’nin bir örneği istenecektir. Kararname düzenlenmeyen “okul öncesi öğretmenliği/çocuk gelişimi ve eğitimi öğretmenliği ile sınıf öğretmenleri” için Bakanlıkça düzenlenen atama üst yazısı veya onay listenin ilgili sayfasının fotokopisi istenecektir.
Bu kapsamda başvuruda bulunacaklarda; 40 yaşından gün almamış olmak, KPSS sınavına katılmak ve pedagojik formasyon belgesine sahip olmak şartları aranmayacaktır.
Yer değiştirme öğretmen başvuruları
İl ve ilçe milli eğitim şube müdürlerinin bölge hizmetine bağlı zorunlu yer değiştirme işlemleri ise 4'üncü ve 5'inci bölgede 2 yılını dolduranlardan, aynı bölgede 2 yıl daha yerinde kalmak isteyenlerle mazereti olanlar, 12-16 Mayıs tarihleri arasında belirlenecek. Başvurular, 12-16 Mayıs tarihlerinde alınacak. Atamalar da 20 Haziran 2014'de sonuçlandırılacak.
İl ve ilçe milli eğitim müdürlerinin isteğe bağlı yer değiştirme işlemlerinden kontenjanların duyurulması ve başvuruların alınması 7-11 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. Atamalar, 18 Temmuz’da gerçekleştirilecek.

Yönetici dışındaki diğer personelin görevde yükselme ve ünvan değişikliği sınavı ise, 13 Eylül’de yapılacak. 3-7 Kasım  tarihleri arasında başvurular alınacak, atamalar 14 Kasım’da sonuçlandırılacak.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.