2014 Zorunlu Çalışma Yükümlüsü Öğretmenlerin Atamaları

MEB, Zorunlu Çalışma Yükümlüsü Öğretmenlerin Atamalarında Dikkatli Olmalıdır.

2014 Zorunlu Çalışma Yükümlüsü Öğretmenlerin Atamaları
03 Temmuz 2014 Perşembe 18:36

 Milli Eğitim Bakanlığı, 2014 Yılı İller Arası ve Zorunlu Çalışma Yükümlülüğüne Bağlı Yer Değiştirme Sonuçlarını Açıkladı.

Zorunlu çalışma yükümlüsü olup 3 yıllık süreyi dolduran öğretmenler; zorunlu hizmet kapsamındaki okullara tercihte bulundular. Atamaları yapılan öğretmenlerle ilgili herhangi bir sıkıntı yok. Fakat 3 yıllık süreyi doldurup tercihlerine yerleşemeyen öğretmenlerin durumu hakkında bir belirsizlik var.

Mevzuata ve yayınlanan kılavuza göre bu öğretmenler Bakanlık tarafından Re'sen atanacak. Yani zorunlu hizmet kapsamındaki okullara zorunlu olarak yerleştirmeleri yapılacak. Fakat bu işlemin ne zaman ve nasıl yapılacağı konusunda herhangi bir açıklama yok. Zorunlu hizmet affı nedeniyle uzun zamandır bu atamalar yapılmıyordu. Yıllar sonra ilk defa yapılacak bu atamalarda İl Milli Eğitim ve Bakanlık personeli dikkatli olmalıdır.

Bakanlığın İl Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderdiği yazı şu şekildedir:Okul/Kurum Müdürlüklerine; 


Zorunlu çalışma yükümlüsü öğretmenlerin belirlenmesi için *Başvuru Onay Modülü / İller Arası Yer Değiştirme Menüsü altında "Zorunlu Çalışma Yükümlüsü Öğretmenleri Belirleme" ekranı hazırlanmıştır. Ekranda ilk olarak zorunlu çalışma yükümlüsü öğretmenlerin seçimi eğitim kurumunca yapılacaktır. İlçe ve İl milli eğitim müdürlükleri tarafından sırasıyla onaylama işlemi yapılacaktır. Okullarımız için Zorunlu Çalışma Yükümlüsü Öğretmenleri Belirleme ekranına yetki verilmiştir. Bu kapsamda bulunan öğretmenlerin tespit işlemleri 24 Haziran - 1 Temmuz tarihleri arasında tamamlanmalıdır.

Bu yazıyla zorunlu çalışma yükümlüsü öğretmenlerin tespit edilmesi istenmektedir. Fakat Re'sen ataması yapılacak öğretmenlerin tespiti dikkatli yapılmalıdır. 

Örneğin 3 yıllık sürenin hesabında bazı ayrıntılar Bakanlık tarafından belirtilmiştir:

Üç yıllık sürenin hesabında, sözleşmeli öğretmenlik ve asker öğretmenlik dahil, öğretmenlerin kadrolarının bulunduğu ilde fiilen öğretmen olarak görev yaptıkları süreler dikkate alınır. Aylıksız izinli olarak geçirilen süreler ile eğitim kurumları dışında Bakanlık merkez ve taşra teşkilatı ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında çalışılan süreler ise 3 yıllık sürenin hesabında dikkate alınmayacaktır.

Bu maddeye göre 3 yıllık süre hesaplanırken il dışında asker öğretmenlik ve taşra teşkilatında (Kadrosu İl/İlçe Milli Eğitim Müdürülüğünde Olanlar) geçirilen süreler dikkate alınmıyor.

Yer değiştirme kılavuzunda 3 yıllık sürenin hesaplanmasıyla ilgili diğer detaylar da yer alıyor. 

Zorunlu Hizmette 3 Yıllık Sürenin Hesabı İçin TIKLAYINIZ

İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerimizi ve Bakanlık personelini Re'sen atamalar konusunda dikkatli olmaya davet ediyoruz. Hangi öğretmenlerin Re'sen atanacağı, hangi öğretmenlerin 3 yıllık süreyi doldurup doldurmadığı konusunda detaylı bir çalışma yapılması ve bu atamaların öğretmenlerimizi mağdur etmeyecek şekilde yapılması son derece önemlidir. 

Süreyi bu maddeler nedeniyle doldurmayan öğretmenin atamasının yapılması hem öğretmeni hem de Bakanlığı zor durumda bırakacaktır.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.