2015 Özür Grubu Atamaları Ne Zaman ?

2015 Özür Grubu Atamaları Ne Zaman ?

2015 Özür Grubu Atamaları Ne Zaman ?
25 Ocak 2016 Pazartesi 04:17

Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenlerin eş durumu atamalarını Ağustos ayında yapacağı açıklamasını sayfasında yayınladı. Tercihlerin alınması, atama sonuçlarının açıklanması dahil olmak üzere tüm süreç Ağustos ayı içerisinde tamamlanacak. 

Öğretmenlerin rotasyon kapsamındaki yer değiştirme başvuruları 20-24 Temmuz 2015 tarihleri arasında alınacak; atamalar 29 Temmuz 2015 tarihinde yapılacak. Özür grubu atamaları ise Ağustos ayında yapılacak. Özür grubu duyurusu, başvuruların alınması ve atamaların yapılması sürecinin Ağustos ayı içerisinde tamamlanması planlanıyor.

Atama yönetmenliğinde önemli değişiklik

Eş durumundan atama yönetmeliğinde önemli değişiklikler oldu. Buna göre, en önemli şart 3 yıldır SGK'lı olarak çalışıyor olması.. Munzam sandıklarda ise SGK'ya devri olmadığı için tayin hakkı yok.

SORU: Ben yeni bir bankaya girdim. Eşim Doğu'da öğretmen, eşimin benim olduğum şehre gelmesi için eş durumu tayini nasıl yapabiliriz? Üç sene bekleme şartı olduğu söyleniyor, doğru mudur? (Girmiş olduğum bankaya sorduğumda ssk, Bağkur veya Emekli Sandığı olmadığını söylüyor. 'Munzam sandığa bağlıyız' deniliyor.) 

CEVAP: Eş durumundan tayini düzenleyen yönetmelikte son dönemde önemli değişiklikler yaşandı. Buna göre; kamu personeli olmayan eşinin, talep edilen yerde kesintisiz son üç yıl sosyal güvenlik primi ödemek suretiyle kendi adına veya bir hizmet akdiyle işverene bağlı olarak çalışmış ve halen çalışıyor olması halinde bu durumda olan eşin bulunduğu yere tayin mümkün. Ancak burada en önemli şart 3 yıldır SGK'lı olarak çalışıyor olmak. Munzam sandıkların SGK'ya devri gerçekleşmediği için sizin bu tayin hakkından yararlanmanız bugünkü mevzuat gereğince mümkün değil.

Almadığınız tazminat için imza atmayın

SORU: İşverenim tarafından işten çıkartıldım ama kendisi hiçbir ödeme yapmayıp tazminatı almışım gibi evrak imzalamami istiyor, 'Zaten işsizlik maaşı alacaksın' diyor. Ne yapmam gerekiyor? 

CEVAP: Almadığınız bir tazminat için aldığınıza dair bir imza atmayın. Kıdem ve ihbar tazminatı hizmet verdiğiniz yıllar karşılığı size tanınmış bir haktır. Yani işsizlik maaşından farklıdır. İşveren bu tutumunu sürdürürse dava açmanız gerekebilir.

 

  
Eş Durumu Atamalarında 3 Yıl Şartı Uygulanacak

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı; eş durumu ile ilgili atamaların şartları ile ilgili bilgi verdi.

Nabi Avcı açıklamasını örneklerle yaptı:''Bir öğretmeni ele alalım Ordu iline tayin olduğunu düşünelim. Eşinin de Eskişehir'de çalıştığını varsayalım memur olarak değil de özel bir şirkette çalıştığını düşünelim. Ordu'daki eş Eskişehir'deki eşinin yanına tayin olmak istediği zaman şu soru yöneltiliyordu. Bu soruya 1 sene cevabı verilirse oraya atanma hakkı elde edilmiş olunuyordu. Ardından Başkanlık tarafından bu kural 3 seneye çıkarıldı. Bunun nedeni ise suistimallerin yaşanması oldu. Eşinin yanına gitmek için devleti kandıran ve kendini sigortalı gösterenler oldu. Bunun için 1 senelik çalışma süresi 3 seneye çıkarıldı'' 

Nabi Avcı yaptığı açıklamalarda bu süreci biraz daha uzattıklarını belirtti. Geçen seneden müracaat eden kişileri mağdur etmemek üzere şartın geç uygulandığını ifade etti                                                                                    

Avcı; Ordu'daki bir memurun Eskişehir'deki eşinin yanına gidebilmesi için 3 yıl çalışma şartının kesin olarak yerine getirileceğini belirtti. Tüm kamu kuruluşlarının ve bakanlıkların bu duruma uymak zorunda olduklarını belirtti. Üst yönetmeliğe herkesin uyması gerektiğini ifade eden Avcı; bu Başbakanlığın yönetmeliğidir buna herkes riayet etmelidir diyerek kendi yönetmeliklerimizi uygulamak zorunda olduklarını söyledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.