2015 Yılında Kaç Tane Engelli Personel Alınacak ?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'e 2015 yılında boş olan engelli kadroları dolacak mı diye soruldu. Faruk Çelik cevapladı.

2015 Yılında Kaç Tane Engelli Personel Alınacak ?
31 Aralık 2014 Çarşamba 14:13

Ankara milletvekili İzzet ÇETİN tarafından gündeme getirilen engelli personel istihdamındaki yetersizlikler konusunda Bakan Çelik'ten aşağıdaki bilgiler ışığında şu soruları yanıtlaması istendi:

 

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 53. maddesi kamu kurum ve kuruluşlarının çalıştırdıkları personele ait kadrolarda %3 oranında engelli çalıştırmak zorunda olduğunu düzenlemiştir. Kanunun amir hükmüne rağmen kamu kuruluşlarının çok büyük bir bölümünün engelli kontenjanları boş tutulmaktadır. Devlet Personel Başkanlığı tarafından yayınlanan ve 2014 yılı Eylül ayma ait verileri içeren son istatistiklerde kamu kurum ve kuruluşlarında 23.545 engelli memur kadrosu boş tutulmaktadır. İstatistiklerde yer alan bazı kurumların boş engelli memur kadroları şöyledir; Adalet Bakanlığı 1470, Diyanet İşleri Başkanlığı 2467, Emniyet Genel Müdürlüğü 521, Milli Eğitim Bakanlığı 15021, Sağlık Bakanlığı 422, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı 947, Türkiye kamu Hastaneleri Kurumu Başkanlığı 1692. Engelli bireylere hizmet etmekle sorumlu olan, onların istihdam sorunlarını da çözmek amacıyla çalışması gereken Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bile 64 engelli memur kadrosuna atama yapmayarak boş tutmaktadır. Toplam 55.334 engelli memur kadrosunun %43'ü boş tutulmaktadır. Bu konuyla ilgili olarak;

 

1- Kanunun amir hükmüne rağmen kamu kurum ve kuruluşlarında boş bulunan engelli kadrolarına atama yapılmayışının nedenleri nedir?

 

2- 2015 yılında kamu kurum ve kuruluşlarına alınacak engelli memur sayısı nedir? Boş kadroların tamamı doldurulacak mıdır?

 

3- 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun engelli personel çalıştırma yükümlülüğü kenar başlıklı 53. maddesinin üçüncü fıkrasında engelli açığı bulunan kamu kurum ve kuruluşlarının bir sonraki yıl için alım yapacakları engellilere ilişkin taleplerini her yılın Ekim ayının sonuna kadar Devlet Personel Başkanlığına bildirmek zorunda olduğu belirtilmektedir. Buna göre Ekim ayı sonu itibariyle kurumlar tarafından Devlet Personel Başkanlığına bildirilen, 2015 yılında alınacak engelli memur kadrolarının kuramlara göre dağılımı nasıldır?

 

4- Devlet Personel Başkanlığı istatistiklerinde yer alan engelli memur kontenjanı sayılarına TBMM Genel Sekreterliği, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği, MİT Müsteşarlığı, Merkez  Bankası , Ziraat Bankası , Türkiye Halk bankası ile Mahalli İdareler kadrolarının dahil olmadığı belirtilmektedir. Bu kuruluşların her birinde istihdam edilen engelli memur sayısı ile, boş tutulan engelli memur kadrosu sayısı nedir? Kamu bankaları engelli memur çalıştırma yükümlülüklerini tam olarak yerine getirmekte midirler?

 

5- Devlet Personel Başkanlığı istatistiklerine göre kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen engelli memurların 7.473'ü kadın, 26.609'u erkektir. Yani istihdam edilmekte olan engelli memurların %21,9'u kadın, %78,1'i erkektir. Kamuda istihdam edilen engelli kadın memur sayısının bu kadar düşük olmasının nedeni nedir?

 

6- Kamu kurum ve kuruluşlarında yönetici pozisyonlarında görev yapan engelli memur sayısı nedir? Hangi yönetim kademelerinde görev yapmaktadırlar?

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.