2016 Umre Turları ve Fiyatları! Bu Yıl Umre Turları Ne Kadar? 2016 Umre Tur Fiyatları Miktarı Kaç TL?

Milyonlarca müslümanın gitmek isteyipte gidemediği ve yıllarca beklediği hac ibadetini yapmayanlar için Ramazan Umresi 2016 yılı kayıt

2016 Umre Turları ve Fiyatları! Bu Yıl Umre Turları Ne Kadar? 2016 Umre Tur Fiyatları Miktarı Kaç TL?
12 Mayıs 2016 Perşembe 16:00

Umre İslam aleminde kutsal mekanların ziyaret edilmesi anlamına gelen ve birçok Müslümanın önem verdiği bir ibadet şekli. Her yıl binlerce hacı adayı umre ve kabe için başvuruda bulunurken, çıkarılan fiyatlar durumu iyi olmayan Müslümanların umutlarını sonlandırıyor. 

2015-2016 yılı umre turlarının takriben 13 Aralık 2015 tarihinden sonra başlatılabileceği göz önüne alınarak, gerekli duyuru, hazırlık ve ön kayıtların bu doğrultuda yapılması gerekecektir. Bu çerçevede hazırlanacak tüm turlarda; hem süre, hem ücret ve hem de takvim itibariyle en uygun programların hazırlanmasına gayret edilecektir. Hac ve umreyi peş peşe yapmak tavsiye edilmiştir. Hac organizasyonunda olduğu gibi umrede de; yurt içi ve yurt dışında irşat, eğitim ve bilgilendirme seminerleri, uğurlama, karşılama, Mekke ve Medine’de hizmet verecek görevli istihdamı, sağlık ve irşat hizmeti gibi alanlarda gerekli önlemler alınacaktır.

Suudi Arabistan Umre Mevzuatına göre, umre mevsimi her yıl kameri aylardan 01 Safer’de başlamaktadır. Vize ile ilgili sistemlerin açılması, gerekli bir takım hazırlıkların tamamlanabilmesi bakımından, bu tarih hemen her yıl biraz ileriye sarkmaktadır. 2016 yılı Umre başvuruları ne zaman yapılacak?

Umre, Müslümanların Kâbe'yi hac mevsimi dışında ziyaret etmelerine denir. Umre ziyaret demektir. Fıkhî tanımı, hac gibi bir zamana bağlı olmadan ihrama girerek Kâbe'yi tavaf, sa'y etmek, tıraş olmaktır. 2016 yılı Umre Kayıtlarına sayılı günler kaldı. Umre'ye gitmek isteyen vatandaşlar, yavaş yavaş umre hazırlıklarını yapmaya başladı. Umre ziyaretini yerine getirmek isteyen vatandaşlar, 2016 Umre Kayıtlarının başlayacağı tarihi merak ediyor. 2015-2016 yılı umre mevsiminde, vatandaşlarımızın tercihleri de dikkate alınarak, aşağıda özellikleri belirtilen kategorilerde umre organizasyonu düzenlenmesi planlanmaktadır.

Umr tur ve fiyatlarını görmek için lütfen tıklayınız...​

Umre kelimesi Kur'an ve hadiste geçer. Kur'an'da: "Haccı ve umreyi Allah için tam yapın" şeklinde olan ifade, hadiste: "İki umre, arasındaki küçük günahların keffaretidir" şeklindedir. Umre yapmak, Hanefî ve Malikî mezheplerinde sünnet, Şafiî ve Hanbelî mezheplerinde farzdır. Yaşamın herhangi bir anında yapılabilir. 

Umreye gitmek isteyen vatandaşlarımız, 2015-2016 yılında ilan edilen umre Konaklama Türlerinden tercih ettiği türe ait “Banka Kodu” ile Türkiye Diyanet Vakfı Hac ve Umre Muhasebe Müdürlüğü’nce anlaşmalı bankalara açtırılan Umre Kurumsal Tahsilat Hesabı’na (T. Vakıflar Bankası, T.C. Ziraat Bankası, Ziraat Katılım Bankası, T. Halk Bankası, Akbank A.Ş., Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş., Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş. ve Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş.) ücreti yatırdıktan sonra kendisine en yakın İl veya İlçe Müftülüğü’nde ya da elektronik ortamda www2.diyanet.gov.tr adresinde “Umre Bilgi Giriş Programı”ından yapabileceklerdir. 

Umre, Müslümanların Kâbe'yi hac mevsimi dışında ziyaret etmelerine denir. Umre ziyaret demektir. Fıkhî tanımı, hac gibi bir zamana bağlı olmadan ihrama girerek Kâbe'yi tavaf, sa'y etmek, tıraş olmaktır. 2016 yılı Umre Kayıtlarına sayılı günler kaldı. Umre'ye gitmek isteyen vatandaşlar, yavaş yavaş umre hazırlıklarını yapmaya başladı. Umre ziyaretini yerine getirmek isteyen vatandaşlar, 2016 Umre Kayıtlarının başlayacağı tarihi merak ediyor. 

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen 2016 yılı umre turları için kayıtlar 13 Aralık’ta başladı. Kayıtlar il ve ilçe müftülükleri ile elektronik ortamda http://hac.diyanet.gov.tr adresinden yapılabilecek.

UMRE BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ

UMRE FİYATLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Normal konaklama türü Mekke’de hareme yürüme ( 1000 metre veya daha kısa) mesafededir. Ekonomik konaklama türünde ise ikamet edilecek binalardan Hareme ulaşım servislerle yapılacaktır.

Umre yolcularımıza, tercih ettikleri Normal ve ekonomik konaklama türlerinde sabah kahvaltısı ve akşam yemeği tabldot usulü, otel kategorilerinde ise açık büfe şeklinde verilecektir.

Suudi Arabistan Hac Bakanlığı’nın alabileceği yeni tedbirler dikkate alınarak, 2015-2016 Yılı Umre Talimatı, umre fiyatları, umre broşür ve afişleri daha sonra gönderilecektir.

Kur'an Kursu öğreticileri grup oluşturdukları takdirde ihtiyaç halinde bayan irşad görevlisi olarak da görevlendirilebileceklerdir.

Bu yıl da grup oluşturan görevlilere tercihen görevlendirme imkânı sağlanacaktır. Ancak; söz konusu görevlendirmelerde Başkanlıkça yapılan ve geçerliliği bulunan MBSTS’den birisine katılmış olmak şartı aranacaktır. Ancak vaizler (bay-bayan) ile emekli din görevlilerinde grup oluşturmaları halinde MBSTS şartı aranmayacaktır.

KAYIT İÇİN İSTENEN BELGELER

Umreye gitmek isteyen vatandaşlarımız, 2015-2016 yılında ilan edilen umre Konaklama Türlerinden tercih ettiği türe ait “Banka Kodu” ile Türkiye Diyanet Vakfı Hac ve Umre Muhasebe Müdürlüğü’nce anlaşmalı bankalara açtırılan Umre Kurumsal Tahsilat Hesabı’na (T. Vakıflar Bankası, T.C. Ziraat Bankası, Ziraat Katılım Bankası, T. Halk Bankası, Akbank A.Ş., Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş., Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş. ve Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş.) ücreti yatırdıktan sonra kendisine en yakın İl veya İlçe Müftülüğü’nde ya da elektronik ortamda www2.diyanet.gov.tr adresinde “Umre Bilgi Giriş Programı”ından yapabileceklerdir.

Müraacatlarını yaptıktan sonra, müftülüklerden alacakları “2015-2016 Yılı Umre Kayıt Formu”nu 2 nüsha halinde doldurarak aşağıdaki belgeler ile bir nüshasını ilgili müftülüğe teslim edeceklerdir. 1. Katılacağı tur tarihi itibariyle geçerlilik süresi en az bir yıl olan çipli pasaport 2. Ücretin yatırıldığını gösterir banka dekontu, 3. 45 yaşından küçük olup eşleriyle birlikte gidecek bayanlardan evlenme cüzdanı fotokopisi, 4. 45 yaşından küçük hanımlar ile 18 yaşından küçük erkeklerden birinci derece erkek akrabasıyla gidecek olanlardan refakat belgesi (vukuatlı nüfus kayıt örneğinin aslı), birinci derecede akrabası olmayanların ise, örneğini müftülükten temin edecekleri noterden alınacak muvafakatname ve taahhütname, (Bu belge Suudi Arabistan Büyükelçiliği’nden / Konsolosluğundan vize almak için gereklidir.)

Not: 1- 45 yaşından küçük hanımlar ile 18 yaşından küçük erkeklerden umreye birinci derece erkek akrabası ile gitmeyenlerin umre ücretlerini kayıt yaptıracakları il veya ilçe müftülükleri ile görüştükten sonra yatırmaları gerekmektedir. Aksi takdirde vize probleminden dolayı umreye gidememe durumu sözkonusu olabilir. 2- Umre yolcuları ücretin yatırıldığına dair banka dekontunu ibraz etmek sureti ile il sağlık müdürlüklerince müftülüklere bildirilen sağlık merkezlerinde koruyucu “Menenjit ACW135Y” aşısını yaptıracak ve aşı kartını umre yolculuğu boyunca yanında bulunduracaktır.

Umrenin yapılışı

Mutemir genellikle uçakla Cidde'ye gider. Mîkāt'tan ihramsız geçemeyeceğinden uçakta, hatta memleketinde ihrama girebilir. İhram beyaz renkte ve dikişsizdir. Başın açık ve ayakların çıplak olması istenir. İhram ile eşitliğe, kardeşliğe, ölüye benzemeye dikkat çekilir. İhrama girildiğinde cinsellik, kavga ve küfür yasaktır. Umreci mikat noktasını geçmeden önce tırnaklarını keser, abdest alır, tıraş olur, ayaklar çıplaktır, çanta ve kemer taşıyabilir. Kadınlar için normal elbise, eldiven, çorap, ayakkabı caizdir.

İhramın sünneti olarak iki rekât namaz kılar. Telbiye, tekbir, tehlillerle Mekke'ye girer.

Kâbe ziyaretinde tekbir ve telbiyelerle içeri girer. Telbiye yüksek sesle yapılır. Kâbe’nin çevresini Hacerül Esved hizasından başlayarak yedi defa döner. Bu dönüş sırasında ıztıba ve remel yapar. Iztıba, ridanın bir ucunu sağ koltukaltından geçirip sol omuz üzerine atmaktır. Sağ omuz ve kol açılır. Remel, erkeklerin kısa adımlarla koşarcasına yürümesi demektir.

Tavaftan sonra tavaf namazı kılar. İki rek'attir. Müstakil bir vacip namazdır.

Umreci, namazdan sonra say için Safâ tepesinden başlayarak Merve’ye gidiş geliş şeklinde say yapar. Saydan sonra tıraş olup ihramdan çıkar ve umreyi bitirir.

Umrede Hac’daki gibi Arafat, Mina, müzdelife, kudum ve veda yoktur. İsterse nafile kurbanı keser, isterse Mekke ve Medine'deki kutsal yerleri gezer.

Umrede diğer ziyaret yerleri; Medine'de peygamber efendimiz (s.a.v) mezarı, Kuba mescidi, Cuma mescidi, Kıbleteyn mescidi, Seba mescidi, Cennet-ül Bâkî Mezarlığı, Bulut Mescidi, Uhud şehitleri ziyareti.

Mekke'de Muhammed’in doğduğu ev, Cennet-ül Mualla, Nur dağı, Sevr mağarası, Cin Mescidi, Cebeli Kubeys görülecek yerlerdir.

Kavramlar

Cinayet: Hac veya umrede yapılması gereken ibadetin terk edilmesi, zamanında yapılmaması, ihramlıyken yasak işlerin yapılması.

Halk: İhramdan çıkış için saçların dipten kesilmesi.

Harem: Mekke ve çevresindeki avlanma yasağı olan bölge. En yakın sınır Tenim'dir.

Hıll: Harem ile mikat arası.

İhram: Normal zamanda helâl olan davranışların bırakılması. Aynı zamanda bu amaçla giyilen iki parçadan oluşan giysi.

İstilam: Her şavtta Haceri Esved'i selamlama.

İzar ve ridâ: İhram giysisi. Alt parçaya izar, üst parçaya rida denir ve beyazdır.

Kurban günleri: Zilhicce'nin 10., 11. ve 12. günleri. Bunlara Mina Günleri de denir.

Mîkāt: İhramsız geçilemeyecek sınırlara verilen addır. Zülhuleyfe, Cuhfe, Zatı Irk, Karn ve Yelemlem olarak beş noktadır.

Mutemir: Umre ziyaretini yapan kişi, umreci

Taksîr: İhramdan çıkış için saçların kısaltılması.

Tavâf: Kâbe etrafında yedi kere dönmek.

Say: Mescid-i Haram'ın doğusundaki Safa ile Merve tepeleri arasında dört gidiş üç gelişle yapılan şavt.

Şavt: Tavaftaki her bir dönüş.

Umreci: Umre ziyaretini yapan kişi, mutemir

Cinayetler

Hac ve umrede yapılması yasak işleri yapmaya cinayet denir. Her cinayetin cezası vardır.

Umreyi bozan, kaza ve kurban gerektiren cinayetler: Cinsel ilişki, cünüp olarak tavaf etmek, ihram noktasını ihramsız geçmek, say'i terk etmek.

Sadaka gerektiren cinayetler: İhramlıyken koku sürünmek, tıraş olmak, başı örtmek, abdestsizlik, şavtları eksik yapmak, haşere öldürmek, tırnak kesmek, kıl koparmak.

Bedel gerektiren cinayetler: İhramlıyken avlanmak, yasak hayvanları yaralamak, yumurtasını almak, bitkileri koparmak kesmek.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.