22 Mart 2015 Sınavları Dikkat Edilecek Hususlar

Bakanlığımız tarafından 22 Mart 2015 tarihinde yapılacak olan Bilim ve Sanat Merkezleri Öğrenci Seçme Sınavı, Açık Öğretim Orta Okulu Sınavı ile MTSAS-2 sınavlarında bazı hususlarla ilgili açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

22 Mart 2015 Sınavları Dikkat Edilecek Hususlar
21 Mart 2015 Cumartesi 09:06

Sayın Yetkili,
Bakanlığımız tarafından 22 Mart 2015 tarihinde yapılacak olan Bilim ve Sanat Merkezleri Öğrenci Seçme Sınavı, Açık Öğretim Orta Okulu Sınavı ile MTSAS-2 sınavlarında bazı hususlarla ilgili açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.
 
1-64 il ve 234 ilçede, 22 Mart 2015 tarihinde yapılacak olan Bilim ve Sanat Merkezleri Öğrenci Seçme Sınavında; salon aday yoklama listesinde adı-soyadı ve TC NO su bulunan öğrencilerin Bakanlığımız Merkezi Sistem Sınav Yönergesinin Madde 9’da belirtilen mazeretleri beyan edenlerle ilgili tedbirler alınacaktır. Bu kapsamda alınacak tedbirler olur ise tutanaklarda sınav evrakı ile birlikte gönderilecektir.
2- Salon aday yoklama listesinde adı-soyadı ve TC NO su olmayan öğrenciler kesinlikle sınava alınmayacaktır.
3- Bilim ve Sanat Merkezleri Öğrenci Seçme Sınavında, sınav giriş belgelerinde doğum tarihi ile ilgili hatalar olduğu Bakanlığımıza gelen bilgilerden anlaşılmıştır. Sınav giriş belgelerinin kontrollerinde doğum tarihi bölümlerinin dikkate alınmaması, varsa fotoğraf ile TC NO sunun kontrol edilmesi gerekmektedir.
4-Öğrenci kimliğiyle ilgili tereddütlü durumlarla karşılaşılması halinde e-okul sisteminden öğrenci bilgilerinin kontrolüyapılabilir.
5-Bilim ve Sanat Merkezleri Öğrenci Seçme Sınavında;
2’inci sınıflara 30 soru, 60 dakika süre,
3’üncü sınıflara 40 soru, 75 dakika süre, ve
4’üncü sınıflara 50 soru, 90 dakika süre verilecektir.
Farklı sınıflardan olup, aynı salonda sınava giren öğrenciler olabilir. Öğrenci aynı salonda sınava girse dahi kendi sınıfına ait sürenin kullandırılmasına dikkat edilecektir.
6-Açık Öğretim Orta Okulu sınavında cevap kâğıdında yer alan sınav tarihi bölümü dikkate alınmayacaktır. Cevap kâğıdı formlarında öğrenci bilgileri ile diğer kontroller salon görevlilerince kontrol edilecektir.
7-MTSAS-2 sınavında gönderilen dikkat edilecek hususlarda, Adayların geçerli kimlik belgesi (nüfus cüzdanı, pasaport ve/veya başka sınıf sürücü belgesi) ve sınav giriş belgesi (fotoğraflı ve çift mühürlü) ile kontrol ederek sınav binasına alır hükmü yer almaktadır. Bakanlığımıza gelen sorularda geçerli kimlik belgesi olarak istenilecek kimlik belgelerinden olan “başka sınıf sürücü belgesi”         ile kastedilenin de sürücü belgesi olduğudur. Bu hususu bir örnekle açıklamak gerekirse B grubu ehliyete başvuran adayın A1 grubu ehliyeti var ise sınavda geçerli kimlik olarak A1 grubu ehliyetindekabul edileceğidir.
 
Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü


Açık Ortaokul Sınavı Dikkat Edilecek Hususlar indirmek için TIKLAYINIZ.

Bilim Sanat Merkezi Öğrenci Seçme Sınavı Dikkat Edilecek Hususlar indirmek için TIKLAYINIZ.

MTSAS-2 Sınavında Dikkat Edilecek Hususlar indirmek için TIKLAYINIZ.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.