24 Kasım Öğretmenler Günü Coşkuyla Kutlandı

24 Kasım Öğretmenler Günü tüm yurtta olduğu gibi Balıkesir’de de coşkuyla kutlandı. Törenler, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Atatürk Anıtı´na çelenk konulması ile başladı.

24 Kasım Öğretmenler Günü Coşkuyla Kutlandı
08 Kasım 2017 Çarşamba 03:44

Öğretmenler Günü Kutlama Programı daha sonra Salih Tozan Kültür ve Sanat Merkezi’nde devam etti. Valimiz Sayın Mustafa YAMAN, Altıeylül Kaymakamı Sayın Bayram GALE, Balıkesir Üniversitesi Rektör Vekili Sayın Mehmet DOĞAN, İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Yusuf CENGİZ, Karesi İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan KONAKBAY ve Altıeylül İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim ÇELİK´in de katıldığı programda emekli öğretmenler adına Mehmet TÜRKOĞLU ve İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf CENGİZ günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yaptı.
       İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Yusuf CENGİZ yaptığı konuşmasında “Millet mekteplerinin açılışı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün  "Millet mektepleri Başöğretmenliği" unvanını kabul ettiği tarih olan 24 Kasım´ı Öğretmenler günü olarak kutluyoruz.
       Gazi Mustafa Kemal; “Öğretmenler, yeni nesil sizlerin eseri olacaktır. Eserinizin değeri, sizin maharetiniz ve fedakârlığınızla orantılı olacaktır. Sizin başarınız Cumhuriyetin başarısı olacaktır!.. Hiçbir zaman hatırınızdan çıkmasın ki Cumhuriyet, sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister. Milletleri kurtaranlar, yalnız ve ancak öğretmenlerdir.” diyerek, öğretmenlerin sorumluluğunu ve önemini belirtmiştir.
       İnsanlık tarihinin şekillenmesinde, milli birlik ve beraberlik ruhunun aşılanmasında ve güçlenmesinde öğretmenlerimizin payı büyüktür. Öğretmenler, kuşaktan kuşağa tarihimizin, kültürümüzün, milli ve manevi değerlerimizin aktarıcısı ve anlatıcısıdır.
       Gelişim basamaklarının henüz başında olan küçük dimağların, zihinsel, duyuşsal ve motor becerilerinin ve aktivitelerinin gelişmesinde başat rol oynayan öğretmenler, çocukların bulunduğu çevreyi doğru anlaması-algılaması ve tanımasında da hep yanı başındadır. Öğretmenler, ikinci bir anne babadır onlar için.
Mesleğini icra ederken, an be an mutluluk yaşayan, öğrencisinden aldığı ışık ve sevgiyle, daha çok işine sarılan başka bir meslek var mıdır acaba? Zannımca yoktur. Çünkü öğretmen, öğrencisiyle tıpkı bir evladı gibi ilgilenir ve bütün duygu yoğunluklarını öğrencileriyle birlikte yaşar. Onlarla birlikte sevinir, onlarla birlikte ağlar. Destansı anlatımlarıyla coşar, öğrencilerini coşturur.  Sevgisini verir onlara.
       Bazen beyin fırtınası yaptırır, bazen de sakin, dingin bir denizde yüzdürür öğrencilerini. Bazen de fethe çıkarır Viyana´ya, Bağdat´a, İstanbul´a.
       Matematik ve Fizik öğretmeni, zihnin sınırlarını zorlayarak evrenin sonsuzluğunu ve sırlarını şekil ve rakamlarla anlatır. Tarih öğretmeni, milli heyecanı, tarihi zaferleri anlatıp coştururken, edebiyat öğretmeni şiiri, romanı, gazeli nakşeder gönüllere. Adeta dili ve kelimeleri raksettirir. Bir diğeri, torna tezgahının başında ya da başka bir atölyede, hayatın zorluklarını, daha okul yıllarında yaşatarak öğrencilerini hayat mücadelesine hazırlar. Müzik öğretmeni,hayatın ritmini,duygu ve düşüncelerini notalara dökerken,resim öğretmeni estetik ve hayal  gücüyle öğrencinin gerçek sanata ulaşmasına yardımcı olur.Felsefe öğretmeni ,filozofça konuşarak zihni  tembellikten kurtarırken,din dersi öğretmeni de  zihin ötesine geçerek,manevi iklimde öğrencilerine yolculuk yaptırır.Sınıf öğretmenimizi ise hatırlamayan yoktur içimizde.O hepimizin hafızasında derin izler bırakmıştır.Alfabenin ABC’ sini öğretirken,hayatın da ABC’ sine öncülük etmiştir.
Değerli öğretmen arkadaşlarım, 
       İlimizde, eğitimde başarının artırılmasına yönelik olarak ilk 10´a girme hedefi koymuştuk. Bu hedefimize geçen yıl yapılan TEOG sınavında ulaştık. Uzun vadede de ilk 3´e girme hedefimiz devam etmektedir.Lise ve üniversite hazırlık sınavlarında en başarılı iller arasında olabilmek için hep birlikte çalışmak zorundayız.Hafta sonu takviye kurslarında,tatil günü demeden öğrencilerimize kurs veren,onları yetiştirmek için gayret sarf eden tüm öğretmenlerimize de buradan özellikle teşekkür ediyorum.
       Çocuklarımız ve gençlerimiz size emanettir. Onların saf, temiz ve masum duygularını yönetmek, bilgi dağarcıklarını zenginleştirmek,hayat koşusunda iyi bir rehber olmak sizin elinizdedir.Onlardan sevginizi eksik etmeyiniz.Unutmayın ki,sevgisizlik ve nefret tohumları,toplumun da huzursuz ve mutsuz olmasına yol açar.
       "Sıradan öğretmen, anlatır. İyi öğretmen açıklar. Üstün öğretmen sergiler. Muhteşem öğretmen esinlendirir."
       Öğrencilerinizin hayal kurmasına, üretken olmasına, orijinal fikirler ve icatlar yapmalarına öncülük edin."Sen bunu yapabilirsin" diyerek onlara güç ve cesaret vererek, kendine güven duygularının artmasına yardımcı olun 
       Karakter ve ahlak eğitimi olarak da bilinen değerler eğitiminin hedefi, gençlerimizi ahlaklı, sağlam tabiatlı,özü-sözü doğru kişiler olarak yetiştirmektir.Uyuşturucu,sigara ve alkol kullanan nesiller yerine ,bedeni ve zihni diri,çalışkan,bilgili-kültürlü-erdem sahibi insan yetiştirmek de temel amacımızdır.
       Sizlerin davranışları, öğrenciler üzerinde çok etkili olmaktadır. Görevimiz,onların kalplerini ve ruhlarını en güzel duygularla donatmak olmalıdır.
       Tarihimizin ünlü düşünürlerinden İbn-i Haldun der ki: "3 eğitici vardır. Bunlardan birincisi, anne-babadır. Çocuklarını eğitir. İkincisi, öğretmendir. Çocukları ve gençleri eğitir. üçüncüsü ise, devlet başkanıdır. Milletini eğitir.
Bu mesleğe yıllarını vermiş,tecrübeli,emektar arkadaşlarım,
       Sizler, bizlere göre çok zor şartlarda çalıştınız. Anadolu´nun en ücra köşelerinde "cehalet ülkemde kalmasın" diyerek yollara düştünüz. Karlar altında,belki aylarca kasabaya,şehre  inemediniz.Ömrünüzü,sevginizi,yüreğinizi verdiniz çocuklarımıza.Onurlu bir geçmiş bıraktınız.Bu hizmetlerinizden dolayı hepinizin ellerinden öpüyorum.
       Ceyhun Atıf Kansu, bir öğretmenin vefat ederken söylediği sözleri, öğrencilerine karşı olan duygu ve düşüncelerini şöyle aktarır:
Dünyanın bütün çiçeklerini diyorum
Bütün çiçekleri getirin buraya,
Öğrencilerimi getirin, getirin buraya,
Kaya diplerinde açmış çiğdemlere benzer
Bütün köy çocuklarını getirin buraya,
Son bir ders vereceğim onlara,
Son şarkımı söyleyeceğim,
Getirin getirin... Ve sonra öleceğim.
Dünyanın bütün çiçeklerini diyorum,
Kır ve dağ çiçeklerini istiyorum,
Kaderleri bana benzeyen,
Yalnızlıkta açarlar, kimse bilmez onları,
Geniş ovalarda kaybolur kokuları...
Yurdumun sevgili ve adsız çiçekleri,
Hepinizi,  hepinizi istiyorum, gelin görün beni,
Toprağı nasıl örterseniz öylece örtün beni.
       Bu duygu ve düşüncelerle tüm öğretmen arkadaşlarımın öğretmenler gününü kutlarken, görevi başında şehit olmuş ve ebediyete intikal etmiş tüm öğretmenleri ve öğrencileri rahmetle anıyor,tüm haziruna saygılar sunuyorum.” dedi.
       Öğrenciler tarafından şiirlerin okunduğu ve mesleğe yeni başlayan aday öğretmenlerin  yemin ettiği programda, 2013-2014 Eğitim-Öğretim yılında emekli olan öğretmenlere Hizmet Şeref Belgeleri ve resim, şiir, kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere de ödüller  verildi.
       Program, Müzik Öğretmeni Şener YÜCEDAĞ yönetiminde  Kadriye-Kemal Gürel Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinden oluşan koronun verdiği Türk Halk Müziği konseri ile sona erdi.
      Program sonunda protokol ve öğretmenler Devrim Erbil Sanat Galerisi’nde öğretmenler tarafından hazırlanan resim sergisini gezdiler.
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.