24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Programı Yapıldı!

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMA PROGRAMI YAPILDI!

24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Programı Yapıldı!
08 Kasım 2017 Çarşamba 03:45

 BASIN BÜLTENİ

 

 

Tarih            : 24/11/2014

Duyuru No  : 2014/….

 

 

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMA PROGRAMI YAPILDI!

 

            24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Cumhuriyet Alanında bulunan Atatürk Anıtına İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Gül tarafından çelenk sunuldu. Ardından İl Kültür Merkezinde düzenlenen kutlama programına geçildi. Programa; Mersin Valisi Özdemir Çakacak, Mersin Milletvekilleri Prof.Dr.Nebi Bozkurt ve Prof. Dr.Aytuğ Atıcı, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan, Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Abdullah Yılmaz, Toros Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Durmuş Tayyar Şen, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Gül’ünde aralarında bulunduğu eğitim camiasının birçok seçkin ismi, okul müdürü ve öğretmenler katıldı.

 

Öğretmenler Günü dolasıyla öğretmenleri kutlayan Mersin Valisi Özdemir Çakacak, insana hizmet amacıyla yapılan her işin değerli olduğuna işaret ederek, öğretmenlik mesleğinin çok kutsal ve yüce bir görev olduğunu ifade etti.

 

Çakacak, “Öğretmenin üzerinde çalıştığı, işlediği şey insandır. İnsana şekil vererek hayata hazırlamakta, geleceğe hazırlamaktadır. İnsanın geleceği ülkenin geleceğidir. İnsanlığın geleceğidir. Çağımız bilgi ve teknoloji çağıdır. Dünya ile rekabet edebilmek bilgi toplumu olmaktan geçer. Bilgi toplumu olabilmek ise en büyük zenginlik olarak gördüğümüz genç nüfusumuzun iyi eğitimli insan gücü haline getirilmesi ile mümkündür. Bunu sağlayacak olan da sevgili öğretmenlerimizdir”

 

Öğretmenliğin kutsal bir meslek olduğunu ancak herkesin yapabileceği sıradan bir meslek olmadığına dikkat çeken Çakacak, mesleğin sabır ve hoşgörü istediğini bu nedenle öğretmenliğin sevgi ve hoşgörü mesleği olduğunu belirtti.

 

Uzun yıllar öğretmenlik yaptığını belirten Mersin Milletvekilli Prof. Dr. Nebi Bozkurt, “Öğretmenlik kutsal bir meslektir. Konfüçyüs, Buda bir öğretmendir. Eflatun, Aristo gibi filozoflar öğretmen olarak anılır. Peygamberler muallimdirler. meb personel Öğretmen eliyle yüce Allah insanoğluna bilmediklerini öğretiyor. Dünyadaki bütün öğretmenler hakikaten insanlık için çok önemli bir görev yapmışlardır. Öğretmenlerimizi bu kutsal vazifelerinden ötürü bende tebrik ediyorum”

 

Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı ise meslek seçimi yaparken ikilem arasında kaldığını ifade ederek, doktor olmayı seçerek tıp fakültesine gittiğini ardından ise öğretmenlik aşkının galip gelerek öğretim üyeliğine geçtiğini dile getirdi.

 

Yaklaşık 25 yıldır hem hekimlik hem de öğretim üyeliği yaptığını kaydeden Atıcı, herkes öğretmenlik mesleğinin ne kadar kutsal olduğundan bahsetti. Bu gibi özel günler sadece duyguların, temennilerin ifade edildiği günler değildir. Bu gibi günlerde bu onurlu mesleğin sorunlarının da dile getirilmesi gerekir.” diye konuştu.

 

            Atıcı, öğretmenlerin yaşadığı sorunlardan bahsettiği konuşmasında yeni nesilleri yetiştirecek öğretmenlerin geleceklerine ilişkin kaygılarının olmaması gerektiğini söyledi.

 

Cumhuriyetimizin ilan edilmesiyle başlayan yenileşme hareketine dikkat çeken Gül, “Yeni alfabenin öğretilmesi, bugüne kadar uzanan kutlu serüveninde başlangıcı oldu.           Böylece kurulan ilk mektep, 11 Ağustos 1928’de Dolmabahçe Sarayı’nda, Millet Mektebi olarak hizmet vermeye başladı.Atatürk’ün doğumunun 100’üncü yılında ilan edilen öğretmenler günüyle özdeşleşen ve o en bilindik fotoğrafıyla, Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün, Sivas’ta, kara tahtanın başında, verdiği ders hiç yarım kalmadı” dedi.

 

Gül, “Bugün, yüzbinlerce öğretmenimiz, yurdun dört bir yanında, ulu önder Atatürk’ün görevini üstlenmenin haklı gururuyla, meşaleyi taşıyor.Bugün, dünyanın en güçlü eğitim sistemleriyle yarışacak kadar donanımlı eğitimimizle ilerliyoruz. İşte, bu umutlu yolculuğun, her yıl uğradığı bir durak olan 24 Kasım Öğretmenler Günü, umutlarımızı büyüterek, bugüne ulaştı.Bugünün herkes için ayrı bir önemi var. Eğitim yolculuğu, her bireyi ayrı ayrı adreslere götürdü. O adreslerde, her birinin, birbirinden farklı öyküleri var. Ama meslekleri ne olursa olsun, kariyerleri, makamları ne olursa olsun, onlar, birer öğretmenin eseri olarak yaşıyor” diye konuştu.

 

Unutulmanın en büyük değer, hatırlanmanın ise en büyük hazine olduğunu ifade eden Gül, “Her insanın bir yıldızı vardır. Benim yıldızım öğretmenimdi. Bugün, ona, yazmak isteyip de yazamadıklarımı, sizlerle paylaşmak istiyorum.Sevgilerin en yücesini hak eden sevgililer sevgilisi öğretmenim… Saygıların en büyüğüne layık olan değerler değerlisi öğretmenim…Sen benim küçük avuçlarıma, şu koskoca dünyayı sığdıransın… Kaçamak bakışlarıma, galaksileri, evreni ve bilginin sınırsızlığını yerleştirensin… Ve sen, kalbime, kalemin sevgisini, annemin sevgisi gibi içime sarıp sarmalayansın…”

 

Dünyadaki her varlığın bir ifadesi, değeri ve sınırı olduğunu kaydeden Gül, şöyle devam etti: “Kendisine verilen kutsallıktan dolayı, ifadesi zor, değer biçilemeyen ve sınır tanımayan anlamların hepsini kapsayan ve hak eden öğretmenlerim!Öğretmenler gününüz kutlu olsun, “Hiç bilenle bilmeyen bir olur mu?” ayetiyle yolunuz açık olsun, gelecek nesillerin mimarları, meb personel ömrünüz güzelliklerle dolsun…Değil bugün, değil yarın… Bilinmez, hesaplanmaz zamanların bütün hikmetleri sizlerle olsun diyorum.…”şeklinde konuştu.

 

Emekli Öğretmen Öztürk Kaya ise “Öğretmenlik mesleği her şeyden önce bir ideal, gaye ve hizmet mesleğidir. Toprak altına atılan tohumun onlarca tohum verebilmesi için kendini feda etmesi gibi bir öğretmende hayatını bu anlamlı ve şerefli meslek uğruna feda etmelidir” dedi.

 

Mesleğe yeni atılan öğretmenler adına konuşan İkbal Portakal’da, “Ben ve benim gibi bu mesleğe yeni başlayan meslektaşlarım bilmelidir ki öğretmenlik sadece bir meslek değil; bir yaşam tarzıdır. Şu kısa zaman diliminde bile fark ettim ki öğretmenlik insanın kişiliğine sirayet eder bir meslektir”

 

Konuşmaların ardından sunum ve slayt gösterimi ile süren program emekli öğretmenlere hizmet şeref belgesi verilmesi, resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ile devam etti. Aday öğretmenlerin yemini ve Nevit Kodallı Güzel Sanatlar Lisesi Öğrenci ve Öğretmen Korosu tarafından verilen konser ile kutlama programı son buldu.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.