'Okul müdürü atamaları arapsaçına döndü'

Türk Eğitim Sen İzmir 1 No'lu Şube Başkanı Merih Eyyup Demir, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesindeki yönetici değerlendirme süreci ve akabinde yapılan, İlk Defa ve Yeniden Müdürlük mülakatlarından sonra yaşanan mağduriyetlerin bir türlü bitmediğini söyledi. Haksızlıkları önleme makamında bulunanların, yeni haksızlıklara imza attığını söyleyen Demir, "Artık gelinen nokta itibariyle deyim yerindeyse her şey arapsaçına dönmüştür." dedi.

'Okul müdürü atamaları arapsaçına döndü'
08 Ekim 2015 Perşembe 09:52

'İL İKİNCİSİNİ BAŞARISIZ SAYDILAR'

2015 Yılı İlk Defa ve Yeniden Müdürlük Mülakatı sonucu yapılan görevlendirmeleri değerlendiren Demir, "İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün anlaşılamaz tutumu ile mülakat bir girdaba dönüşmüş ve kendi kendini yutar duruma gelmiştir. Mülakata girmeye hak kazananların yayımlandığı EK-2 puan üstünlüğü sıralamasında ilimizde ikinci sırada olan üyemiz İlhan Öztürk, mülakat sonucu 70 puan alarak görevlendirme talebinde bulunmuştur. Mülakat puanı olan 70 puan ve EK-2 puanı olan 28,865 ortalaması 48,865 puan ile dört tercih yapmıştır.

Tercihleri arasında ikinci sırada bulunan Bayındır Kazım Dirik Ortaokulu'ndan, 2014 yılında yapılan yönetici değerlendirmesi sonucunda 54,23 puan alarak ayrılmıştır. 2014 Yılı İlk Defa ve Yeniden Müdürlük Mülakatı'na katılmış ancak baraj puanı olan 70 puanı alamayarak başarısız sayılmıştır.

Tercihleri arasında bulunan Torbalı Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tercihi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği'nin 5/C maddesi gerekçe gösterilerek iptal edilmiştir. İkinci tercihi olan Bayındır Kazım Dirik Ortaokulu ile ilgili Bayındır İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından başvurusuna şerh düşülmüş, 2014 yılında Kazım Dirik Ortaokulu Müdürlüğü yönetici değerlendirme sürecinde 75 puan altında kaldığı belirtilmiştir. Buna rağmen İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Kazım Dirik Ortaokulu tercihi iptal edilmeyerek değerlendirmeye alınmıştır." dedi.

'MİLLİ EĞİTİM AĞIR HİZMET KUSURU İŞLİYOR'

Diğer bir mağduriyetinse "dönem" kelimesinden kaynaklandığını, bürokratların yönetmelikleri dikkate almadan yazışma yaptığını iddia eden Demir, şunları kaydetti: "İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 11 Eylül 2015 tarihinde yayımlanan görevlendirme sonuç listesinde İlhan Öztürk, 48,865 ortalama ile dördüncü tercihi olan Bayındır Ergenli Şehit Cevdet Aygün Ortaokulu'na görevlendirilmiş olarak görülürken Kazım Dirik Ortaokulu Müdürlüğü'ne ise 47,25 puan ortalaması ile bir başka ismin görevlendirilmiş olduğu görülmektedir.

Puan üstünlüğüne göre yapılması gereken bu işlem hatası ile ilgili olarak İlhan Öztürk tarafından 11 Eylül 2015 tarihli dilekçesine verilen 1 Ekim 2015 tarih ve E.9693143 sayılı cevabi yazıda, Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği'nin 10. madde 4. fıkrası gerekçe gösterilmiştir. Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği 10/4 maddesi, 'Yöneticilik görev süresi uzatılmayanlardan yeniden görevlendirilmek isteğinde bulunanlar, aynı görevlendirme dönemiyle sınırlı olmak üzere en son görev yaptıkları eğitim kurumlarında görevlendirilemez.' demektedir ancak Milli Eğitim Bakanlığı'na Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmelik'in 'Tanımlar' başlıklı 4. maddesinin 1/c bendinde dönemin, ders yılının başladığı tarihten yarıyıl tatiline ve yarıyıl tatili bitiminden ders kesimine kadar geçen süreyi kapsadığı belirtilmektedir.

İlhan Öztürk'ün müracaatı, yönetmelikte belirtilen dönemden iki sonraki dönemi kapsamaktadır. Dolayısıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü, yönetmeliğin açık ve tartışmasız yoruma meydan vermeyen hükümlerini işine geldiği gibi uygulayarak bir kişiyi mağdur etmekte ve ağır hizmet kusuru işlemektedir."

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.