4/c'liler Müjde Geldi

Memur-Sen Konfederasyonu'na bağlı Enerji, Sanayi ve Madencilik Hizmetleri Çalışanları Birliği Sendikası (Enerji Bir-Sen), 657'ye tabi 4/C'li olarak istihdam edilen personele kamu konutu tahsisi yapılıp yapılamayacağı konusunda Devlet Personel Başkanlığı'na (DPB) görüş sordu.

4/c'liler Müjde Geldi
11 Temmuz 2014 Cuma 09:08

Memur-Sen Konfederasyonu'na bağlı Enerji, Sanayi ve Madencilik Hizmetleri Çalışanları Birliği Sendikası (Enerji Bir-Sen), 657'ye tabi 4/C'li olarak istihdam edilen personele kamu konutu tahsisi yapılıp yapılamayacağı konusunda Devlet Personel Başkanlığı'na (DPB) görüş sordu. Soruda, 'Hizmet kolumuza bağlı Kamu Kurum ve Kuruluşları bünyesinde 657 sayılı Kanunun 4/C kapsamında personel istihdam edilmektedir. Halihazırda yapılan uygulamalarda bazı kurumlarda 4/C kapsamında istihdam edilen personele kamu konutu tahsisi yapılmamaktadır' denildi.

657'YE TABİ OLAN FAYDALANACAK

Devlet Personel Başkanlığı'nın ilgili görüşü ise şöyle: 'Kamu konutlarının nasıl kullanılacağına ilişkin düzenlemeler 2946 sayılı Kamu Konutları Kanunu ile bu Kanunun uygulanmasını göstermek üzere çıkarılan Kamu Konutları Yönetmeliğinde yer almaktadır. Bu mevzuatta 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/C maddesi kapsamında istihdam edilen personele kamu konutu tahsisine engel bir düzenlemeye yer verilmediği görülmektedir.' Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, 'DPB'nin görüşüne göre 657 tabi kurumlarda çalışan 4C'li personel kamu konutlarından faydalanabilecek' dedi.

AİLE YARDIMI DA VAR

4C'li personelin mali ve sosyal haklarının iyileştirilmesi noktasında kamu konut tahsisinin önemli olduğunu söyleyen Tonbul, 4C'li personel için yapılan diğer iyileştirmeleri de hatırlattı. Tonbul, sözlerine şöyle devam etti: 'Geçtiğimiz günlerde DPB, sendikamıza cevaben döndüğü yazıda, 657 tabi kurumlarda çalışan 4C'li personele Koruyucu Giyim Yardımı verilebileceği ile ilgili görüş bildirmişti. Yine, Adalet Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı'nda istihdam edilen 4C'li personele, aile yardımı verilmesi noktasında tereddütlerde sendikamızın çabaları sonucu giderilmiştir.'

Kadro talebi

Memur-Sen olarak 4C'li personelin kadroya geçirilmesini istediklerini belirten Tonbul, 'Konfederasyon olarak 4C'li personelin kadroya geçirilmesini talep ediyoruz. Ancak bu arkadaşların kadro dışında; kamu konut tahsisi, koruyucu giyim, aile yardımı gibi mali ve sosyal haklarının iyileştirilmesi için de Memur-sen ve Enerji BirSen olarak çalışıyoruz, çalışmaya da devam edeceğiz' diye konuştu. YENİŞAFAK

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.