Açıktan Ve Kurumlar Arası Atama Nedir? Atanacakların Kpss Puanları Eşitse Ne Olacak? Öğretmen Atamaları Nasıl Olacak?

ÖĞRETMEN ATAMALARI NASIL OLACAK? AÇIKTAN VE KURUMLAR ARASI ATAMA NEDİR? ATANACAKLARIN KPSS PUANLARI EŞİTSE NE OLACAK? Öğretmen atamaları ne zaman yapılmaktadır? Kaç adet tercih hakkı verilmektedir? Başvurularda istenecek belgeler nelerdir? Öğretmen alımında kontenjanlar nasıl belirlenir? Atamalarda taban puanlar kaç gün içinde açıklanmaktadır? İlk atama kapsamındakilerin atanmasında hangi kriter kullanılır? İlk atama kapsamında atanacakların KPSS puanları eşitse hangi yöntem kullanılır? Öğretmen olmak için her hangi bir yaş şartı aranmakta mıdır? Öğretmen atamaları ne zaman yapılmaktadır? Kaç adet tercih hakkı verilmektedir? Başvurularda istenecek belgeler nelerdir? Öğretmen atama çeşitleri nelerdir? İlk atama nasıl yapılmaktadır? Ayrıntılar haberimizde

Açıktan Ve Kurumlar Arası Atama Nedir? Atanacakların Kpss Puanları Eşitse Ne Olacak? Öğretmen Atamaları Nasıl Olacak?
22 Temmuz 2014 Salı 20:50

 Öğretmen atamaları ne zaman yapılmaktadır? Kaç adet tercih hakkı verilmektedir? Başvurularda istenecek belgeler nelerdir? Öğretmen alımında kontenjanlar nasıl belirlenir? Atamalarda taban puanlar kaç gün içinde açıklanmaktadır?
İlk atama" kapsamındakilerin atanmasında hangi kriter kullanılır? 
İlk atama kapsamında atanacakların KPSS puanları eşitse hangi yöntem kullanılır? Öğretmen olmak için her hangi bir yaş şartı aranmakta mıdır? Öğretmen atamaları ne zaman yapılmaktadır?
Kaç adet tercih hakkı verilmektedir? Başvurularda istenecek belgeler nelerdir? Öğretmen atama çeşitleri nelerdir? İlk atama nasıl yapılmaktadır?


İlk atama  kapsamındakilerin atanmasında hangi kriter kullanılır?

"İlk atama" kapsamındakilerin atamaları Kamu Personel Seçme Sınavında öğretmenliğe atamaya esas alınan puan üstünlüğü esas alınarak atama çeşitlerine göre, alanlar itibarıyla belirlenen kontenjan sınırlılığında, tercihleri de dikkate alınarak yapılır. Kısacası "ilk atama" kapsamında başvuracaklarda KPSS puanı aranmaktadır.

İlk atama kapsamında atanacakların KPSS puanları eşitse hangi yöntem kullanılır?

"İlk atama"kapsamında aynı alana atanacakların Kamu Personel Seçme Sınavında almış oldukları puanların eşit olması durumunda ataması yapılacak adayın seçiminde; sırasıyla eğitim bilimleri testindeki doğru cevap sayısı fazla olana, bunun da eşit olması durumunda Kamu Personel Seçme Sınavında sırasıyla genel kültür ve genel yetenek testlerindeki doğru cevap sayısı fazla olana öncelik verilir, bununla da eşitliğin bozulmaması durumunda atanacak aday bilgisayar kurası ile belirlenir.

Öğretmen olmak için her hangi bir yaş şartı aranmakta mıdır?

Öğretmenliğe ilk defa atanacaklar bakımından başvuruların ilk günü itibarıyla 40 yaşından gün almamış olmak şartı aranmaktadır. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4. maddesinin birinci fıkrasının (B) bendi kapsamında sözleşmeli öğretmen pozisyonunda halen görev yapanlar ile daha önce bu kapsamda en az bir yıl fiilen görev yaptıktan sonra mesleki eğitimde başarılı olup da ayrılmış olanların kadrolu öğretmenliğe başvurularında 40 yaşından gün almamış olmak şartı aranmaz. (Madde 11'de düzenlenmiştir.)

Öğretmen atamaları ne zaman yapılmaktadır?

Öğretmenlik kadrolarına atamalar her yıl ağustos ayında yapılmaktadır. Bakanlık gerekli gördüğü hallerde kadro imkanları ve ihtiyaç çerçevesinde ağustos ayı dışında da atama yapılabilmektedir. (Madde 19'da düzenlenmiştir.)

Kaç adet tercih hakkı verilmektedir?

Öğretmenlik görevine atanma talebinde bulunan adaylar, en fazla 25 eğitim kurumunu tercih edebilirler. Adaylar başvurularında tercihleri dışına atanmayı kabul edip etmediklerini de belirtirler. (Madde 20'de düzenlenmiştir.)

-Başvurularda istenecek belgeler nelerdir?

Öğretmenlik başvurularında istenen belgelerin ilgili kurumlardan elektronik ortamda alınarak elektronik başvuru sayfasına yansıtılması halinde buna ilişkin belgeler ayrıca istenmez.

Beyana dayalı bilgiler, teknik alt yapısı hazır olan ilgili kurum ve kuruluşlardan elektronik ortamda teyit edilir. Kurum ve kuruluşlardan alınan bilgi ve belgeler ile adayın beyanı arasında çelişki olduğu tespit edilenlerin durumu değerlendirildikten sonra başvuruya engel hali olmadığına karar verilenlerin başvurusu kabul edilir. Gerekli şartları taşımadığı tespit edilenlerin başvurusu reddedilir, ataması yapılmış ise ataması iptal edilir. (Madde 21'de düzenlenmiştir.)

Öğretmen atama çeşitleri nelerdir?

Bu yönetmeliğe göre atamalar bazı gruplara ayrılarak düzenlenmiştir. (Madde 12 ve 17'de düzenlenmiştir.)

Buna göre atama çeşitleri şunlardır.

1- İlk atama (Madde 13'de düzenlenmiştir.)

2- Açıktan ve kurumlar arası yeniden atama (Madde 14'de düzenlenmiştir.)

3- Milli sporcuların ataması (Madde 16'da düzenlenmiştir.)

4- Bedensel engellilerin ataması (Madde 45'de düzenlenmiştir.)

4- Bakanlık merkez veya taşra teşkilatında çalışanların atamaları (Madde 17'de düzenlenmiştir.)

Atamalarda taban puanlar kaç gün içinde açıklanmaktadır?

Atamalarda; ilk atama kapsamında yapılan atamaların alanlar itibarıyla taban puanları ile diğer atama çeşitlerine göre oluşan atama sonuçları, atamaların yapıldığı tarihten itibaren en geç beş gün içinde Bakanlığın internet sayfasında yayınlanır. Yayınlanma süresi beş iş gününden az olamaz. Atama kararnameleri atamaların yapıldığı tarihten itibaren en geç beş iş günü içinde valiliklere elektronik ortamda gönderilir. (Madde 22'de düzenlenmiştir.)

İlk atama" nasıl yapılmaktadır?

"İlk atama" kapsamındakilerin atamaları Kamu Personel Seçme Sınavında öğretmenliğe atamaya esas alınan puan üstünlüğü esas alınarak atama çeşitlerine göre alanlar itibarıyla belirlenen kontenjan sınırlılığında tercihleri de dikkate alınarak yapılır. (Madde 22'de düzenlenmiştir.)

"İlk atama" kapsamında aynı alana atanacakların Kamu Personel Seçme Sınavında almış oldukları puanların eşit olması durumunda ataması yapılacak adayın seçiminde; sırasıyla eğitim bilimleri testindeki doğru cevap sayısı fazla olana, bunun da eşit olması durumunda Kamu Personel Seçme Sınavında sırasıyla genel kültür ve genel yetenek testlerindeki doğru cevap sayısı fazla olana öncelik verilir, bununla da eşitliğin bozulmaması durumunda atanacak aday bilgisayar kurası ile belirlenir. (Madde 22'de düzenlenmiştir.)


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.