Aday Memurlar Unvan Değişikliği Sınavına Girebilir Mi?

Aday memurlar unvan değişikliği sınavına girebilir mi?

Aday Memurlar Unvan Değişikliği Sınavına Girebilir Mi?
08 Haziran 2014 Pazar 12:13

Bir ilçe belediyesinde memur olarak görev yapmaktayım. 1 yılım doldu fakat kurumum daha asaletimi tasdik etmedi. Ben de yaklaşık 1,5 yıllık memur iken mahalli idarelerin unvan değişikliği sınavına girdim (kabul edildi, çünkü yönetmelikte aday memur giremez yazmıyordu). Daha sonra kasım ayında sınav sonucum geldi ve unvan değişikliği yapılmaya müsait hale geldim. Hala yapılmamasının nedeni, kurumumun hala asaletimi onaylamamasından. Fakat 15 gün içerisinde onaylanacağı söylendi ve daha sonra unvan değişikliğimi yapacaklar. Fakat Devlet Personel Başkanlığı’nın aday memur unvan değişikliği sınavına giremez diye görüşü var, bu görüş bağlayıcı mıdır? M.A.

Öncelikle Devlet Personel Başkanlığı’nın görüşlerinin bağlayıcı olduğundan bahsetmemiz gerekecektir. Bu başkanlığın 217 sayılı KHK’de belirtilen görevleri arasında ‘Personelle ilgili konularda, uygulamaya esas olmak üzere görüş ve mütalaa bildirmek’ gibi bir görevi bulunmaktadır. Bu başkanlığın istişari mahiyetteki görüşlerine uyulmamasında sıkıntı oluşmaktadır.

Bu başkanlığın 01/03/2012-3418 tarihli görüş yazısında konuyla ilgili son nokta konulmuştur.

Bu görüşte şu ifadelere yer verilmiştir. ‘…Ayrıca 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 54′üncü maddesinde, ‘Sınavlarda başarılı olanlardan devlet memurluğuna girmek isteyenler başarı listesindeki sıraya ve 47′nci maddeye göre ilan edilen kadro sayısı kadar, kurumlarınca memur adayı olarak atanırlar.

Aday olarak atanmış devlet memurunun adaylık süresi bir yıldan az iki yıldan çok olamaz ve bu süre içinde aday memurun başka kurumlara nakli yapılamaz’ hükmüne; 55′inci maddesinde de ‘Aday olarak atanan memurların önce bütün memurların ortak vasıfları ile ilgili temel eğitime, bilahara sınıfları ile ilgili hazırlayıcı eğitime ve staja tabi tutulmaları ve devlet memuru olarak atanabilmeleri için başarılı olmaları şarttır’ hükmüne yer verilmiştir. Aynı kanunun 58′inci maddesinde ise, adaylık devresi içinde eğitimde başarılı olan adayların disiplin amirlerinin teklifi ve atamaya yetkili amirin onayı ile onay tarihinden geçerli olmak üzere asli memurluğa atanacakları ve asli memurluğa geçme tarihinin adaylık süresinin sonunu geçemeyeceği hükme bağlanmıştır.

Yukarıdaki hükümler çerçevesinde, ‘Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelik’in, görevde yükselme veya unvan değişikliği mahiyetindeki asaleten atamalar hakkında uygulanacağının ilgili genel yönetmelikle hüküm altına alınmış bulunması ve söz konusu personelin halen memur adayı olması sebebiyle, adı geçenin, unvan değişikliği sınavına aday memur statüsünde iken katılmasının mümkün bulunmadığı mütalaa edilmektedir.’

Her ne kadar sizin Mahalli İdareler Personelinin Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Yönetmelik hükümleri kapsamında olduğunuzdan dolayı aynı görüşün sizi de kapsadığı düşünülse dahi görüşün yönetmelik hükümlerinden ziyade 657 sayılı Kanun’un adaylık hükümlerini düzenleyen hükümlerine dayandırıldığı gözardı edilmemelidir.

Şayet adaylığınız kaldırılır ve bu süre içerisinde sizinle beraber sınavı kazananların ataması yapılmamışsa bu görüşün size uygulanamayacağını düşünüyoruz. Çünkü, görüşün esasında adaylık süresindeki sınavlar ve eğimler yer almaktadır. Ayrıca, yönetmelikte aday memurların görevde yükselme sınavına katılamayacağına ilişkin düzenleme bulunmakla birlikte unvan değişikliği sınavı için böyle bir düzenleme bulunmamaktadır. Ahmet Ünlü Yeni Şafak

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.