AES: Rotasyon Öğretmenlere Eziyet Olur

Anadolu Eğitim Sendikası’nın Genel Başkan Yardımcısı Değer, Rotasyonun öğretmenlere eziyete dönüşeceğini ve Zorunlu yer değişikliği sitemi yerine teşvik edici önlemlerin alındığı özendirici yer değiştirme sistemini bakanlığımızın benimsemesi gerektiğini söyledi.

AES: Rotasyon Öğretmenlere Eziyet Olur
07 Temmuz 2015 Salı 11:17

Rotasyonun yeni yönetmelik değişikliği ile 8 yıldan 12 yıla çıkartıldığını söyleyen değer,becayiş hakkının dahi verilmediği yönetmelikte rotasyonun olması ancak öğretmene eziyet olacağını dile getirdi.Yaptığı basın açıklmasında şu ifadelere yer verdi;

Alınan karar hakkında, 17 Nisan 2015’te yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğine Danıştay nezdinde hukuki sakıncalarını görülen birçok hükmüne, Anadolu Eğitim Sendikası dava açmıştı. Dava konularının arasında aday öğretmenlere dönük sınav ve mülakat işlemleri ile öğretmenlere zorlu yer değiştirmeyi öngören rotasyon da vardı. Resmi gazetede yayımlanan, 4 Temmuz 2015 Cumartesi gecesi değişikliklerde de bakanlık bu konulara dönük düzenlemelere gidildi.
MEB’in yeni aldığı kurallar şöyle;

Yürürlüğe giren kanunla, okul müdürünün aday öğretmene performans değerlendirme Sonucunu 5 iş günü için bildirme zorunluluğu kaldırıldı. Maarif müfettişlerinin aday öğretmenlerini değerlendirdiği form örneklerini teslim etme süresi 5 iş günü olarak belirlendi. Aday öğretmenlik sınavı bazı iller için ortak tek bir merkezde de artık yapılabilecek. Bakanlıktaki ‘Sözlü Mülakat Komisyonlarına’ Şube müdürleri ve Eğitim uzmanları da olabilecek. Sözlü sınavın illerde yapılması halinde kurulacak sözlü komisyonun üyeleri arasına, “Öğretmenlerde” eklenmiş ve komisyon üyelerini bakanlık kendi onaylayacak. 

Değer, aday öğretmenlere uygulanacak yazılı ve sözlü sınav şartı kaldırılmalıdır dedikten sonra; “Aday öğretmenlere herhangi bir eğitim verilmeden sınava tabi tuttuktan sonra veya geçerliliği olmayan mülakata sokup meslek hayatları ile ilgili korku oluşturulduktan sonra yönetmelik bin defada değişse bin bir türlü hükümde getirilse aday öğretmen ve kamuoyu için hiçbir anlam ifade etmeyecektir. Bu yüzden Bakanlığımızın yapması gereken tek bir işlem var. O da Adaylara uygulanacak sınavı ve sözlü mülakat şartlarını kaldırmak. Öğretmenlerin aynı eğitim kurumunda azami çalışma süresinin belirlendiği MEB Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 48. Maddesindeki değişiklik ile zorunlu rotasyon süresi 8 yıldan 12 yıla çıkartılmış oluyor.”

Rotasyon ‘eziyettir’ diyen Değer, sözlerine şöyle devam etti; “Burada bir dipnot açmak isterim ki kanunda olmasına rağmen yönetmeliğe eklenmeyen becayiş hakkının olmadığı yer değiştirme sisteminde rotasyon ancak öğretmenlere eziyet olacaktır. Zorunlu yer değişikliği sitemi yerine teşvik edici önlemlerin alındığı özendirici yer değiştirme sistemini bakanlığımızın benimsemesi gerekir. Her ne kadar olumlu değişiklikler olsa da Anadolu Eğitim Sendikası olarak Danıştay’a taşıdığımız rotasyon ile aday öğretmenlere uygulanacak yazılı ve sözlü sınavdan Bakanlığın vazgeçme talebimizi yineliyorum” dedi. 
  
Günaydınmilas.com
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.