AKP iktidarda kalabilmek için her türlü hukuksuzluğu sahneleme hazırlığında

Koltuk sevdasıyla yapılan sivil darbe uygulamaları ülkeyi geriyor. AkP’li bürokratlar okul, dershane basarak, muhalif medyaya kumpas kurarak ve hatta şehit acısı çekenleri tutuklatarak, “örgütlü suç” işliyor... Masum halka yapılan bu zulüm bitsin artık!

AKP iktidarda kalabilmek için her türlü hukuksuzluğu sahneleme hazırlığında

Uluslararası alanda ülkemizi başarı ile temsil eden okul ve şirketlere yönelik baskınlara hukukçulardan uyarı geldi. Uzmanlar, polis eşliğinde ‘denetim’ adı altında yapılan baskınların Anayasa’ya göre örgütlü suç olduğunu belirtti. TCK’ya göre zaman aşımı olmayan bu suçun müebbet hapse kadar cezası var.

Uluslararası başarılara imza atan okullar ve özel şirketlere polis eşliğinde “denetim” adı altında art arda yapılan baskınlar, ‘planlı ve kasıtlı şekilde zarar verme’ kastı taşıdığını gösteriyor.

Denetimler sırasında eşit şekilde davranılmıyor ve sadece belirli okullar ve özel şirketler hedef seçiliyor. Bununla yetinilmeyip kısa bir süre önce denetlenen ve hiçbir eksiği bulunamayan aynı okullara ve özel şirketlere art arda yeniden denetime gidiliyor. Onlarca defa denetlenen kurumlarda bir şey bulunamayınca da ‘sahte ihbar mektupları’ ve ‘ihbarcılar’ devreye sokuluyor. Diğer okullar ve özel şirketler hiç denetlenmezken sahte ihbarlarla belirli okullara ve şirketlere polis eşliğinde yeni baskınlar yapılıyor.

SAHTE İHBARLA SUÇ ÜRETME!

Bu da yeterli olmazsa bu sefer MASAK da devreye sokuluyor. Ve yapılan sahte ihbarlarla aynı okullar ve özel şirketler baskı altında tutuluyor. Bununla yetinilmeyip bu okul ve şirketlere el konulması gündeme getiriliyor. Hukukçular yasalara göre “zarar verme” kastıyla bir araya gelinerek “suç üretme ve isnat etme” yoluyla şahıslara ve tüzel kişilere zarar verilmesinin “örgütlü suç” kapsamına girdiğine dikkat çekiyor. Birçok ildeki denetime katılan başta polis olmak üzere, idari personel, denetim emrini veren amirler ve sahte ihbar mektubu üretenlerin suç örgütünün bir parçası haline geldiği kaydediliyor.

Hedef kurumlara ayrımcılık

Zarar vermek kastıyla baskınlar 'denetim' adı altında belirli eğitim kurumları ve özel şirketlere polis eşliğinde yapılıyor. Diğer eğitim kurumları ve muadil özel şirketler ise hiç denetlenmiyor. Eşit davranılmıyor. Ayrımıcılık yapılıyor.

Anayasal düzeni örgütlü olarak ortadan kaldırma

Sulh Ceza Hakimlikleri’nin Anayasa’ya aykırı olduğu iddiasıyla Anayasa Mahkemesi’ne dava açtıktan sonra Eskişehir’den Zonguldak'a sürülen Hakim Kemal Karanfil, Facebook sayfasından okul baskınlarıyla ilgili bir yazı paylaştı. Mahkeme kararlarını tanıyıp tanımamanın keyfi bir husus olmadığını belirten Karanfil, sözlerine şöyle devam etti: “Bu yönde yapılacak davranışlar, işi savsaklama, sürüncemede bırakma en hafifi ile TCK 257 maddesindeki görevi kötüye kullanma suçunu oluşturur. Kasıt ve ısrar durumunda eziyet-işkence suçu, hatta, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını içeren TCK 309 maddesindeki Anayasal düzeni örgütlü olarak ortadan kaldırma suçunu oluşturur."

ANAYASA’NIN ÜÇ MADDESİ İHLAL EDİLİYOR

Anayasa’nın 42. maddesinde, kimsenin, eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamayacağı belirtiliyor. Çalışma hürriyetini düzenleyen 48. madde ise “Herkes, dilediği alanda çalışma ve sözleşme hürriyetlerine sahiptir. Özel teşebbüsler kurmak serbesttir” hükmünü içeriyor. İfade hürriyetini düzenleyen 25. maddeye göre ise “Herkes, düşünce ve kanaat hürriyetine sahiptir. Her ne sebep ve amaçla olursa olsun kimse, düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; düşünce ve kanaatleri sebebiyle kınanamaz ve suçlanamaz.”

İŞTE ZAMANAŞIMI SÜRELERİ

Türk Ceza Kanunu’nun 66. maddesinde “Ağırlaştırılmış müebbet cezayı gerektiren suçlarda 30 yıl, müebbet hapis cezasını gerektiren suçlarda 25 yıl, 20 yıldan aşağı olmamak üzere hapis cezası gerektiren suçlarda 20 yıl, 5 yıldan fazla ve 20 yıldan az hapis cezası gerektiren suçlarda 15 yıl, 5 yıldan fazla olmamak üzere hapis cezası gerektiren suçlarda 8 yıl geçmesiyle düşer.

ER YA DA GEÇ CEZA ALACAKLAR

Ömer ÖNDER - MİLLET GAZETESİ

Siyasilerden de kolejlere polis eşliğinde yapılan baskınlara tepki geldi. Okullara ‘zarar verme, suç üretme ve isnat etme’ yoluyla yapılan baskınların ‘örgütlü suç’ olarak değerlendirileceği vurgulandı. “Bu talimatı verenler ve uygulayanlar er ya da geç ceza alacak” denildi.‘İntikam projesi’

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay: Halkın temel haklarını gasp etmek suçtur. Devlet gücüyle özgürlüklere müdahale etmek ahlaksızlıktır. AKP’nin eğitim kurumlarına yaptığı baskınlar paranoyadan ibarettir. İntikam projesine artık son verilmelidir. Bunlar suçtur. İleride ortaya dökülür ve tümü yargılanırlar. Herkes işini hukuk kapsamında işini yapmalıdır.

POLİS TERÖRÜ BIRAKTI, OKUL BASTI!

PKK’nın asker ve polise yönelik saldırılarında onlarca Mehmetçik şehit olurken, iktidar gündemini yine değiştirmedi. Dün de     5 okula polislerle algı operasyonu yapıldı…
 
Dün algı operasyonlarının hedefinde Manisa, Diyarbakır, Gaziantep, Mersin ve Bartın’daki başarılı okullar vardı. Polis, yanlarına maliye, SGK, tarım, itfaiye gibi kurumlardan memurlar alarak kreş, dershane ve okul bastı.
Baskınların en ilginci Diyarbakır’da yaşandı. Kepenk kapatma eylemi sebebiyle hayatın adeta durduğu şehirde, polis eşliğinde okullara baskın yapıldı. Diyarbakır'da 20 yıldır eğitim veren kurumlara gelerek imar planı, maaş bordroları soruldu. Yemekhane ve yangın söndürme ekipmanları kontrol edildi. Diyarbakır'da kepenklerin kapalı olduğu, sokaklarında eylemlerin yapıldığı bir günde okullara polis baskınına vatandaşlar tepki gösterdi.

İLGİNÇ MADALYA SORUSU

Polisin özel okullarda yaptığı denetim baskınları Manisa'ya da sıçradı. Manisa İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri eşliğinde, Özel Şehzade Mehmet Fen ve Anadolu Lisesi'ne denetim baskını yapıldı. Yedi kurumun ekipleri denetimleri sürdürürken okulun girişinde bulunan madalyaların nasıl kazanıldığını sordukları öğrenildi. Mersin'de ise Özel Yıldırımhan Eğitim Kurumları'na polis ekipleri, 8 kurum ve kuruluş ile birlikte baskın düzenledi. Kayıt için öğrencilerin geldiği sırada yapılan baskına, okul yetkilileri tepki gösterdi. Bartın'da da okul, dershane ve 4 öğrenci yurduna öğrenciler ders işlerken baskın yapıldı.


CUMHURBAŞKANI'NA HAKARETEN 2 TUTUKLAMA!

Osmaniye'de, şehit Yüzbaşı Ali Alkan'ın cenaze töreninde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla gözaltına alınan 3 kişiden 2'si tutuklandı. Edinilen bilgiye göre törende yaşanan gerginlik üzerine Osmaniye polisi 3 kişiyi gözaltına aldı. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen zanlılardan N.T. ve E.D. "Cumhurbaşkanına hakaret" iddiasıyla tutuklandı, M.A. ise adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.

SEÇİM ÖNCESİ TÜM MUHALİF MEDYAYA EL KONULACAK

Yaptığı paylaşımlarla birçok kumpası önceden deşifre eden Twitter fenomeni Fuat Avni, 1 Kasım'da yapılacak erken seçim öncesi muhalif medyaya el konulacağını iddia etti. Hedefte Samanyolu Gurubu, İpek Grubu, Sözcü ve Taraf Gazetesi ile Doğan Medya Grubu var.

DOĞAN GRUBU VE SÖZCÜ

Twitter fenomeni Fuat Avni, planlanan süreci de şu ifadelerle takipçilerine duyurdu: “Günlerdir, İsrafsaray'da muhalif medyanın nasıl susturulabileceğine dair toplantılar yapılıyordu. Her şeyi göze alarak, seçim arafesinde muhalif medyaya el konulması kararlaştırıldı. Plan Y…'ye sunuldu. Onay alınınca devreye sokuldu. Aşamalı olarak muhalif medyaya operasyon yapılacak. Hedefte sırasıyla, Cemaat Medyası, İpek Grubu, Sözcü ve Taraf Gazetesi ile Doğan Medyası var. Gazete ve televizyonlara el konulacak.''

IŞİD'e giden tırları haber yaptığı için ‘Havuz Medyası’nın ve Erdoğan'ın hedefi haline gelen Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar da casusluktan tutuklanacağını aktaran Fuat Avni, bu yolla Cumhuriyet'i susturmayı planladıklarını yazdı.

MİLLET GAZETESİ
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması