“akp'li Milletvekilleri Ve Bakanların Çocukları, Yakınları Kpss'den Muaf Olsun“

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, AK Parti iktidarının yolsuzlukla mücadeleyle ilgili iktidara geldiğini ancak yolsuzluğun tam ortasına, tam göbeğine oturduklarını, tam çukura düştüklerini söyledi. KPSS sınavlarıyla ilgili bir kanun...

“akp'li Milletvekilleri Ve Bakanların Çocukları, Yakınları Kpss'den Muaf Olsun“
09 Aralık 2014 Salı 16:40

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, AK Parti iktidarının yolsuzlukla mücadeleyle ilgili iktidara geldiğini ancak yolsuzluğun tam ortasına, tam göbeğine oturduklarını, tam çukura düştüklerini söyledi.

KPSS sınavlarıyla ilgili bir kanun teklifi verdiğini ve bundan sonra AKP'li milletvekilleri ve bakanların çocukları, yakınlarının KPSS'den muaf olmasını isteyen Tanal, "Gerçekten de bu sizlere yakışıyor. Eğer rüşvetle, yolsuzlukla mücadele etmek istiyor isek sizden istirhamım o sorumlu makamlarda oturan insanların ve bunlara iş tutan, bu işi, zemini hazırlayan kişilerin o makamlardan istifa etmesi gerekiyor." dedi. Tanal, "4 bakanla ilgili soruşturmada dediniz ki 'Bunu paralel yapı yaptı.' Peki, 80 tane yakınınızı işe yerleştirmeyle ilgili hangi yapı yaptı?" diye sordu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nun 24. birleşimi saat 15.00'te yoklamasız açıldı. Birleşimi TBMM Başkanvekili Şükran Güldal Mumcu yönetiyor. Gündeme geçmeden önce 19 Kasım 2014 tarihindeki kapalı oturumun özeti okundu. Başkan, üç milletvekiline gündem dışı konuşma için söz verdi.

"Yolsuzluk demek ahlaksızlık demektir, yolsuzluk demek haysiyetsizlik demektir; ülkede 80 kişinin istisnai memurluğa alınma yoluyla." diyen CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, umudunu sınava bağlamış olan, umudunu başarıya bağlamış olan iş, aş bekleyen insanların sorunlarının çok yüksek olduğunu ifade etti.

Yolsuzlukla ilgili 4 bakanla ilgili dosya varken, 80 tane dosya daha olduğunu belirten Tanal, şöyle devam etti: "80 tane dosya ne demek? 80 tane AKP'li milletvekilinin, bakanın eş, dost, çocuklarının istisnai yolla memurluğa atanması demek. Bu ne demektir? İnsanların umuduyla, ümidiyle oynamak demektir. Yolsuzlukla mücadeleyle ilgili iktidara geldiniz, yolsuzluğun tam ortasına, tam göbeğine, tam çukura düştünüz. Yani burada KPSS sınavlarıyla ilgili bir kanun teklifi verdim ben, bundan sonra AKP'li milletvekilleri ve bakanların çocukları, yakınları KPSS'den muaf olsun. Gerçekten de bu sizlere yakışıyor. Eğer rüşvetle, yolsuzlukla mücadele etmek istiyor isek sizden istirhamım o sorumlu makamlarda oturan insanların ve bunlara iş tutan, bu işi, zemini hazırlayan kişilerin o makamlardan istifa etmesi gerekiyor."

"80 TANE YAKININIZI İŞE YERLEŞTİRMEYLE İLGİLİ HANGİ YAPI YAPTI?"

"Avrupa ülkelerinde böyle bir olay olsa o bakanlar, o milletvekilleri, o bürokratların tamamının mevcut olan görevlerinden istifa etmesi gerekirken maalesef, içinizde bunu yalanlayan yok." diyen Tanal, "'Burada bir ekleme, yanlışlık var.' diyen de yok. Peki, madem buna itiraz edemiyorsanız namuslu, dürüst, ahlaklı olan insanların yapması gereken nedir? Bu insanları ya içinizden dışlayacaksınız veya bu insanların istifasını sağlayacaksınız. Aksi takdirde, burada bizim söylediğimiz bu laflar… İçinizde bulunan namuslu insanları tenzih ediyorum, bu lafımız dürüst, namuslu olan vekillere, bakanlara değil ama bu namussuzluğu yapan insanların siyaset kurumunu bu kadar aşındırmaya hakları yoktur. Siyaset dendiği zaman, Türkiye'de en fazla itibar kaybeden kurum siyaset kurumudur. Bu siyaset kurumunun da itibar kaybetmesine neden olan siyasi iktidarın ta kendisidir.

Onun için ben, Adalet ve Kalkınma Partisi sıralarında oturan namuslu, dürüst milletvekillerine sesleniyorum; bunları lütfen aralarınızdan siliniz. Eğer gücünüz yetmiyorsa güç vermeye hazırız, destek vermeye hazırız. Bunlar gerçekten emek bekleyen, ekmek bekleyen, iş bekleyen, umudu olan, ümidi bekleyen insanlarımızın geleceğiyle oynamaktadırlar. Onun için, siz, 4 bakanla ilgili soruşturmada dediniz ki 'Bunu paralel yapı yaptı.' Peki, 80 tane yakınınızı işe yerleştirmeyle ilgili hangi yapı yaptı? Bunu da herhâlde paralel yapı yapmadı? Buna da itiraz edemiyorsunuz. Bu açıdan, gerçekten, Türkiye'de asıl olan sorun işsizliktir. Ondan sonra gelen sorun yolsuzluktur, adam kayırmadır. Yolsuzluk demek mutlaka ihale almak demek değildir, istisnai yolla memur almanın yöntemi nedir? Teknik konuda, o konuda memura ihtiyaç vardır, o personel bulunamamaktadır; 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 59'uncu maddesi uyarınca istisnai yoldan memur alınıyor. Siz burada kanunu dolandırıyorsunuz, kanuna karşı hile yapıyorsunuz. Kanuna karşı olan hileyi hiçbir kurum kabul edemez. Onun için, son söz olarak şunu söylüyorum: Namussuzlar kadar namusluların da cesaretli ve cesur davranmasını bekliyorum." şeklinde konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.