Akp'yi Eleştiren Öğrenci Yurttan Atılacak

Yurtkur yönetmeliğinde kapsamlı değişikliklere giden hükümet, yeni düzenlemeye göre kendisini eleştiren öğrenciyi yurttan atabilecek.

Akp'yi Eleştiren Öğrenci Yurttan Atılacak
28 Haziran 2014 Cumartesi 16:21

 Twitter’da hükümeti eleştiren öğrenci yurttan atılacak. Toplu eylem yapan yurtlar da bakan kararıyla kapatılacak.

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (Yurtkur) Yurt İdare ve İşletme Yönetmeliği’nde kapsamlı değişiklikler yapıldı.

Basında ya da sosyal medyada hükümet aleyhine ifadeler kullanılması ceza nedenleri arasına alındı.

Bu yolla “sıkıyönetim” genişletilirken yurtlar adeta Gençlik ve Spor Bakanı’nın çiftliği haline dönüştürüldü. Yeni yönetmeliğe göre, en az asgari ücret düzeyinde ücretle sürekli bir işte çalışanlar veya sürekli geliri olanlar artık devlet yurtlarına kabul edilmeyecek.

SOSYAL MEDYAYA CEZA

Yeni yönetmelikte mevcut düzendeki yasakçı maddelerin tümü korunurken, ek yasaklar icat edildi. Yurtlarda ceza gerektiren yasaklar listesine “Basın, sosyal medya ile görsel medyada yurt öğrencileri ile Kurum veya diğer kamu kurum ve kuruluşları aleyhinde gerçeğe aykırı beyanlarda bulunmak” da eklendi.

HÜKÜMETİ ELEŞTİREN ÖĞRENCİYİ YURTTAN ATACAKLAR

Örneğin sosyal medya iletisinde yurt yemeklerinden şikayet eden ya da hükümetin üniversite politikasını eleştiren öğrenciye kınama cezası verilecek.

Kamu kurum ve kuruluşları, dolayısıyla yöneticileri aleyhine beyanda bulunmaya devam etmesi hâlinde öğrenciye yurttan çıkarılabilecek.

Yönetmelikteki en dikkat çeken düzenleme, üniversite yurtlarını adeta ilgili bakanın çiftliği haline dönüştürmesine elverecek değişiklikler oldu.

Gençlik-Spor Bakanı’na mevcut yönetmelikte olmayan gerekçelerle yurt kapatma yetkisi de verildi. Buna göre Bakan, artık “Yurtta barınmakta olan öğrencilerin bu Yönetmelik hükümlerine açık, aykırı davranışta bulunmaları.” halinde (toplu protesto vb.) o öğrenci yurdunu kapatma kararı verebilecek. Kapatma süresini belirlemeye de yine Bakan yetkili olacak.

Değişiklikle Bakan’a ayrıca, Devlet burslusu olarak Kurum yurtlarında kalan ve yurt ücreti tahsis edilmeyen öğrenciler ile ikili anlaşmalar kapsamındaki öğrenciler hakkında karar verme yetkisi de Yurtkur’dan alınarak bakana verildi.

YURT-KANTİN İŞLETMESİ İSTEDİĞİNE

Mevcut yönetmelikte yurtların ve ona ait tesislerin işletmecisi olabilmek için aranan şartlara da el atıldı. Halen, yurt binalarında işletmeci olabilmek için, ilgili ‘İlgili meslek kuruluşlarına veya Ticaret Odasına kayıtlı bulunmak’ şartı vardı. Dün, bu şart kaldırıldı, yurt kantinleri vd.işletmeciler böylece daha keyfi tercih edilebilecek.

Bakana “paralel kontenjan” yetkisi

Yeni yönetmelikte ‘devlet yurtları bakanın çiftliği haline geliyor’ dedirten bir başka önemli düzenleme daha bulunuyor. Buna göre, Bakan, istediği üniversite yurdunda istediği kadar yatağın, istediği kişilerce (örneğin paralel yapının yurtlarında kalan öğrenciler vb.) gerektiğinde kullanmak üzere boş tutulmasını sağlayabilecek. 

Sonradan anlaşılan da atılacak

Mevcut yönetmeliğe göre taksirli suçlar hariç haklarında mahkumiyet bulunanlar ile yurda girme şartlarını sonradan kaybetmiş öğrencilerin yurtlarla ilişkisi süresiz kesiliyordu. Dünkü yönetmelikle buna, “yurda giriş şartlardan herhangi birini taşımadığı sonradan anlaşılanlar” da eklendi.

Taraf


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.