Aktif Eğitim-sen: Eğitimin İçi Boşaltılmış, Patlamaya Hazır Bomba Gibi

Aktif Eğitimciler Sendikası (Aktif Eğitim-Sen) Erzurum Şubesi Başkanı Mehmet Karslı, Milli Eğitim Bakanlığının; yanlış, yanlı ve maksatlı uygulamaları nedeniyle yeni eğitim-öğretim döneminin birçok problemle birlikte, adeta patlamaya...

Aktif Eğitim-sen: Eğitimin İçi Boşaltılmış, Patlamaya Hazır Bomba Gibi
23 Eylül 2014 Salı 14:02

Aktif Eğitimciler Sendikası (Aktif Eğitim-Sen) Erzurum Şubesi Başkanı Mehmet Karslı, Milli Eğitim Bakanlığının; yanlış, yanlı ve maksatlı uygulamaları nedeniyle yeni eğitim-öğretim döneminin birçok problemle birlikte, adeta patlamaya hazır bir bomba gibi başladığını söyledi.

Erzurum Valiliği önünde basın açıklamasında bulunan Aktif Eğitim-Sen üyeleri, problemlerin kısa vadede çözülecek bir durum olmadığına dikkat çekerek, giderek zorlaşan bir süreçle karşı karşıya olduklarının altını çizdi. Sendikanın Erzurum Şube Başkanı Mehmet Karslı, Aktif Eğitim-Sen olarak; ne ülkenin yarınlarının emanet edileceği çocukların, ne de bugünün çocuklarının, iktidarın ve bakanlığın basiretsiz, hukuksuz ve maksatlı uygulamalarına mahkûm edilmesine seyirci kalmayacaklarını ifade etti.

Ayrımcılığın her türlüsüne karşı olduklarını belirten Karslı, "Bu yüzden, çalışma barışını bozan siyasal ve sendikal kadrolaşmaya, insanlar arasında ayrımcılığı körükleyen ve ötekileştiren her türlü fişlemeye, liyakat yerine yandaşlığı gözeterek yapılan hukuksuz görevlendirme ve tasfiyelere, iyi planlanmamış bir rotasyonla eğitim çalışanlarının hayatlarının alt-üst edilmesine, özel okullara teşvikler verilirken, devlet okullarımızın maddi imkansızlıklara mahkum edilmesine, öğretmenlerimizin asli görevleri dışında nöbet görevi gibi angarya işlere zorlanmasına 'Hayır' diyoruz." dedi.

Milli Eğitim Bakanlığının son dönemde eğitimin milli olma özelliğini zedeleyecek uygulamalara imza attığını hatırlatan Karslı, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Milli eğitim sistemimiz, planlı ve sistematik olarak; toplumdaki tüm kesim, görüş ve anlayışların üzerinde ve tümünü kuşatıp kucaklayan bir anlayıştan uzaklaştırılarak, sadece siyasi iktidarca makbul sayılan tek tipçi bir anlayışla siyasallaştırılmaktadır. Siyasi irade, Bakanlığın tüm kademelerinde ve okullarımızda, partizan bir anlayışla hareket ederek siyasal ve sendikal kadrolaşmaya gitmektedir. Aktif Eğitim-Sen olarak bu yöndeki tüm uygulamalara 'hayır' diyoruz."

'EĞİTİMCİLER VE OKULLAR YOKLUĞA MAHKUM EDİLDİ'

Eğitim sistemimizin 2014-2105 eğitim-öğretim yılına ağır yaralı olarak girdiğini aktaran Karslı, TEOG’da yerleştirmeleri tamamlayamayan, öğretmen atamalarını vaktinde yapamayan Milli Eğitim Bakanlığının, yaşanan onca kargaşa ve kaosun ötesinde, okulları fiziki imkanlar açısından da adeta yokluğa mahkum ettiğini savundu.

Şaibeli kriterlerle özel okullara teşvik veren hükümetin, devlet okullarının maddi imkansızlıklarıyla, hele hele fiziki eşitsizlikleriyle neredeyse hiç meşgul olmadığını savunan Karslı, "Eğitim sistemimizi baştan aşağı modernleştireceği iddiasıyla dev bir bütçe kullanılarak uygulamaya konulan Fatih Projesi, tablet ihaleleriyle bazı yandaş sermaye gruplarına mali kaynak aktarmaktan öteye gidememiştir. Proje, ilgililerin basiretsizlikleri yüzünden adeta ölü doğan ve az sayıda okulda dağıtılarak çocukların elinde oyuncak olmaktan öte geçemeyen tabletlerle sınırlı kalmıştır. Şu anda ülkemizin birçok köyünde, kasabasında hatta şehirlerimizde 60-70 kişilik sınıflar, laboratuvarsız, boyası, badanası yenilenememiş, bakımı, onarımı yapılamamış, sırası, masası kırık dökük okullar mevcuttur. Çok sayıda okulumuz, müdürlüklerdeki belirsizlik ve ödenek yetersizliği yüzünden eğitim öğretim dönemine yokluklar içinde girmek zorunda kalmıştır. Aktif Eğitim-Sen olarak, devletin kaynaklarının, eğitim ortamları ve öğretmenlerimizin özlük haklarının iyileştirilmesi yerine hayırsever olduğu iddia edilen iş adamlarına peşkeş çekilmesine 'Hayır' diyoruz." dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın; fişleme, tasfiye, kadrolaşma vb. illegal faaliyetleri biran önce terk etmeli ve asli görevi olan eğitim-öğretime yönelmesi gerektiğini de kaydeden Karslı, "Biz çözüm odaklı bir sendika olarak söz konusu bütün konuların aktif ve teyakkuz halinde takipçisi olmaya devam edeceğiz. Bu hususta duyarlılık sahibi herkesi ve kamuoyunu ortak doğrularda ve çözümü hedefleyen yapıcı çalışmalarımızda iş birliği yapmaya davet ediyor ve birilerinin yasal sorumluluklarını yerine getirmemelerine inat, Aktif Eğitimciler olarak, devletimize, milletimize, eğitim sistemimize ve öğrencilerimize karşı sorumluluklarımızın gereği olarak aralıksız çalışmaya devam edeceğiz." açıklamasında bulundu.

Aktif Eğitim-Sen üyeleri, basın açıklamasının ardından yanlarında getirdikleri siyah balonları patlatıp sessiz şekilde dağıldı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.