Aktif Eğitim-sen: Hukuksuz Uygulamalara Seyirci Kalmayacağız

Öğretim yılının MEB’in yanlış, yanlı ve maksatlı uygulamaları nedeniyle birçok problemle birlikte başladığını belirten Aktif Eğitim Sen Samsun Şube Başkanı Sefa Zor, eğitim çalışanlarının, iktidarın hukuksuz uygulamalarına mahkûm...

Aktif Eğitim-sen: Hukuksuz Uygulamalara Seyirci Kalmayacağız
23 Eylül 2014 Salı 16:39

Öğretim yılının MEB’in yanlış, yanlı ve maksatlı uygulamaları nedeniyle birçok problemle birlikte başladığını belirten Aktif Eğitim Sen Samsun Şube Başkanı Sefa Zor, eğitim çalışanlarının, iktidarın hukuksuz uygulamalarına mahkûm edilmesine seyirci kalmayacaklarını söyledi.

Öğretmenevi önünde toplanan Aktif Eğitimciler Sendikası (Aktif Eğitim-Sen) üyeleri ellerinde siyah balon, 'müdürleri sıfırladılar, sistem çöktü' yazılı dövizlerle ve yakalarına taktıkları siyah kurdelelerle Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) yanlı ve yanlış uygulamalarına tepki gösterdi.

Üyeler adına basın açıklaması metnini okuyan Samsun Şube Başkanı Sefa Zor, "Bakanlığın tutumundan öyle anlaşılıyor ki bu problemler kısa vadede çözülmek şöyle dursun daha da derinleşme, çözümü giderek zorlaşan sorunlar yumağına dönüşme tehlikesiyle karşı karşıya. Biz, Aktif Eğitimciler Sendikası olarak, ne ülkemizin yarınlarını emanet edeceğimiz çocuklarımızın ne de bugün bu çocuklarımızı emanet ettiğimiz eğitim çalışanlarımızın, iktidarın ve bakanlığın basiretsiz, hukuksuz ve maksatlı uygulamalarına mahkûm edilmesine seyirci kalacağız. Bu yüzden, çalışma barışını bozan siyasal ve sendikal kadrolaşmaya, insanlar arasında ayrımcılığı körükleyen ve ötekileştiren her türlü fişlemeye, liyakat yerine yandaşlığı gözeterek yapılan hukuksuz görevlendirme ve tasfiyelere, iyi planlanmamış bir rotasyonla eğitim çalışanlarının hayatlarının alt-üst edilmesine, özel okullara teşvikler verilirken, devlet okullarımızın maddi imkânsızlıklara mahkûm edilmesine, öğretmenlerimizin asli görevleri dışında nöbet görevi gibi angarya işlere zorlanmasına ‘hayır’ diyoruz." dedi.

'SİYASAL, SENDİKAL KADROLAŞMAYA HAYIR'

MEB’in son dönemde eğitimin milli olma özelliğini zedeleyecek uygulamalara imza attığını kaydeden Zor şöyle konuştu: "Milli eğitim sistemimiz, planlı ve sistematik olarak; toplumdaki tüm kesim, görüş ve anlayışların üzerinde ve tümünü kuşatıp kucaklayan bir anlayıştan uzaklaştırılarak, sadece siyasi iktidarca makbul sayılan tek tipçi bir anlayışla siyasallaştırılmaktadır. Siyasi irade, Bakanlığın tüm kademelerinde ve okullarımızda, partizan bir anlayışla hareket ederek siyasal ve sendikal kadrolaşmaya gitmektedir. Aktif Eğitim-Sen olarak bu yöndeki tüm uygulamalara ‘hayır’ diyoruz."

'FİŞLEMELERE HAYIR'

Siyasi iktidarın, bir yandan haksız bir şekilde okullarda siyasi, sendikal kadrolaşma politikaları uyguladığını diğer yandan da beğenmediği, hoşuna gitmeyen veya rahatsız olduğu görüşlere yönelik fişlemeler yaptığını vurgulayan Sefa Zor, "Bu konuda son dönemde binlerce kamu çalışanının inançları, dünya görüşleri, siyasi veya sosyal aidiyetleri nedeniyle hukuksuz olarak fişlendikleri ortaya çıkmıştır. Bölücü, ayrıştırıcı, ötekileştirici, insanları birbirine düşürmeye, toplumsal barışı, kardeşliği, birliği, beraberliği, çalışma barışını bozucu, siyasi iktidarın kendi keyfine göre belirlediği standartlara uymayanları kamudan tasfiye etmeyi amaçlayan bu fişlemelerin tamamı hukuksuzdur ve suçtur. İnancı, görüşü, aidiyeti ne olursa olsun herkes birinci sınıf vatandaştır. Bununla birlikte hukuk devletinde 'Suçluluğu bağımsız mahkemelerce ispatlanmadıkça herkes masumdur' ilkesi gereği, hiç kimse haklarından mahrum bırakılamaz, fişlenemez, dışlanamaz, kamu görevlerinden mahrum edilemez. Aktif Eğitim-Sen olarak, bu politikaları planlayanlara, uygulayanlara, uygulatanlara, göz yumanlara ‘hayır’ diyoruz." diye konuştu.

'ANGARYA NÖBET GÖREVİNE HAYIR'

Okulların imkânsızlıklara mahkûm edilmesine bağlı olarak yönetici ve öğretmenlerin nöbet görevlerinde adeta 'okulun güvenlik görevlisi' gibi istihdam edildiğini vurgulayan Zor, "Mevzuatta öğretmenlerin nöbet görevlerini düzenleyen ortak yasal bir düzenleme mevcut değildir. Hukuk ve mevzuat açısından belirsizlik, uygulamada haksızlıkları da beraberinde getirmektedir. Eğer yıllardır hukuksuz şekilde uygulanan nöbet sistemi devam edecekse, bunun derhal yasal zemine dayandırılması, keyfi ve farklı uygulamaların sonlandırılması gerekmektedir. Ayrıca diğer meslek gruplarında nöbet hizmeti 'Fazla çalışma' olarak kabul görmekte ve bunun için ek bir ücret ödenmektedir. Anayasa'nın eşitlik ilkesi gereği, nöbet karşılığı olarak öğretmenlerimiz de mutlaka fazla çalışma ücreti almalıdır. Önerimiz, nöbet hizmetinin angarya olmaktan çıkarılıp, 'ek ders' olarak kabul edilmesi ve 6 saatlik ek ders ücreti ödenmesidir. Öğretmenler nöbet görevlerinde meslekî ve eğitsel rehberlik yapmalı, okul güvenliği gibi angarya işlerden sorumlu olmamalıdırlar. Okulların genel güvenliği istihdam edilecek güvenlik personeli ile sağlanmalıdır. Aktif Eğitim-Sen olarak, yarınlarımızı emanet ettiğimiz öğretmenlerimize, yapmak zorunda olmadıkları yasal çerçevesi dahi belli olmayan görevler yüklenmesine ‘hayır’ diyoruz." dedi.

Bakanlığın fişleme, tasfiye, kadrolaşma gibi illegal faaliyetleri bir an önce terk etmesi ve asli görevi olan eğitim-öğretime yönelmesi gerektiğini ifade eden Sefa Zor konuşmasını şöyle sonlandırdı: "Biz çözüm odaklı bir sendika olarak söz konusu bütün konuların aktif ve teyakkuz halinde takipçisi olmaya devam edeceğiz. Bu hususta duyarlılık sahibi herkesi ve kamuoyunu ortak doğrularda ve çözümü hedefleyen yapıcı çalışmalarımızda iş birliği yapmaya davet ediyor ve birilerinin yasal sorumluluklarını yerine getirmemelerine inat, Aktif Eğitimciler olarak, devletimize, milletimize, eğitim sistemimize ve öğrencilerimize karşı sorumluluklarımızın gereği olarak aralıksız çalışmaya devam ediyoruz."

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.