Aktif Eğitim-sen İl Temsilcisi Akıl: Meb’in Uygulamalarına Sessiz Kalmayacağız

Aktif Eğitimciler Sendikası (Aktif Eğitim-Sen) Karaman İl Temsilcisi Cumhur Akıl, 2014-2015 eğitim öğretim yılının, bakanlığın yanlış uygulamaları nedeniyle birçok problemle birlikte başladığını ifade ederek, "Bakanlığın tutumundan...

Aktif Eğitim-sen İl Temsilcisi Akıl: Meb’in Uygulamalarına Sessiz Kalmayacağız
24 Eylül 2014 Çarşamba 11:27

Aktif Eğitimciler Sendikası (Aktif Eğitim-Sen) Karaman İl Temsilcisi Cumhur Akıl, 2014-2015 eğitim öğretim yılının, bakanlığın yanlış uygulamaları nedeniyle birçok problemle birlikte başladığını ifade ederek, "Bakanlığın tutumundan öyle anlaşılıyor ki bu problemler kısa vadede çözülmek şöyle dursun, çözümü giderek zorlaşan sorunlar yumağına dönüşme tehlikesiyle karşı karşıya." dedi.

Aktif Eğitim-Sen Karaman Temsilciliği, Milli Eğitim Bakanlığı’nın son son dönemdeki yanlış, yanlı ve maksatlı uygulamaları nedeniyle Atatürk Parkı’nda bir basın açıklaması yaptı. İl Temsilcisi Cumhur Akıl, eğitimdeki yanlış uygulamaların birçok sıkıntıyı beraberinde getireceğini söyledi. Akıl, “Çalışma barışını bozan siyasal ve sendikal kadrolaşmaya, insanlar arasında ayrımcılığı körükleyen ve ötekileştiren her türlü fişlemeye, liyakat yerine yandaşlığı gözeterek yapılan hukuksuz görevlendirme ve tasfiyelere, iyi planlanmamış bir rotasyonla eğitim çalışanlarının hayatlarının alt-üst edilmesine, özel okullara teşvikler verilirken, devlet okullarımızın maddi imkansızlıklara mahkum edilmesine, öğretmenlerimizin asli görevleri dışında nöbet görevi gibi angarya işlere zorlanmasına “Hayır” diyoruz.” diye ifade etti.

"KAMU ÇALIŞANLARINA YÖNELİK FİŞLEMELERE “HAYIR!"

Akıl, siyasi iktidarın, bir yandan haksız bir şekilde okullarda siyasi, sendikal kadrolaşma politikaları uygularken, diğer yandan beğenmediği, hoşuna gitmeyen veya rahatsız olduğu görüşlere yönelik fişlemeler yapmakta olduğuna dikkatleri çekerek, “Bu konuda son dönemde binlerce kamu çalışanının inançları, dünya görüşleri, siyasi veya sosyal aidiyetleri nedeniyle hukuksuz olarak fişlendikleri ortaya çıkmıştır. Bölücü, ayrıştırıcı, ötekileştirici, insanları birbirine düşürmeye, toplumsal barışı, kardeşliği, birliği, beraberliği, çalışma barışını bozucu, siyasi iktidarın kendi keyfine göre belirlediği standartlara uymayanları kamudan tasfiye etmeyi amaçlayan bu fişlemelerin tamamı hukuksuzdur ve suçtur.

İnancı, görüşü, aidiyeti ne olursa olsun herkes birinci sınıf vatandaştır. Bununla birlikte, hukuk devletinde, “Suçluluğu bağımsız mahkemelerce ispatlanmadıkça herkes masumdur” ilkesi gereği, hiç kimse haklarından mahrum bırakılamaz, fişlenemez, dışlanamaz, kamu görevlerinden mahrum edilemez. Aktif Eğitim-Sen olarak, bu politikaları planlayanlara, uygulayanlara, uygulatanlara, göz yumanlara “HAYIR” diyoruz.” diye konuştu.

"UKUKSUZ TASFİYELERE “HAYIR!"

Tasfiye amaçlı son dönemde yaşanan hukuksuz uygulamaların en açık örneğini, 4 yılını dolduran okul müdürlerinin yeniden görevlendirilmesinde yaşadıklarını belirten Akıl, bakanlığın, önce okul müdürlerinin sınavla elde ettikleri idarecilik hakkını MEB yasasını değiştirerek hukuksuz bir şekilde ellerinden aldığını, ardından da onları hiçbir objektif kriterin bulunmadığı, siyasi ve ideolojik tercihlerin ön planda olduğu bir değerlendirme sistemine tabi tuttuğunu söyledi. Akıl, şöyle devam etti: “Öğrenci, veli ve öğretmen değerlendirmelerinin yandaş sendikanın işaretiyle siyasi iktidar tarafından son anda atanan şube müdürleri ve ilçe milli eğitim müdürleri eliyle bay-pas edildiği puanlama sonucunda, binlerce tecrübeli, donanımlı, liyakatli okul müdürü tasfiye edildi. 16 bin okul müdüründen sadece 9 bini görevinde kaldı. Bu görevde kalan müdürlerin ise yüzde 81’i yandaş sendikaya mensup. İktidarın boşalan müdürlüklere de aynı şekilde kendi yandaşlarını müdür olarak görevlendireceğini tahmin etmek herhalde müneccimlik olmayacaktır.

Bu durum, hak ve adalete uygun olmayan hukuksuz bir tezgahtır. Yöneticilik hakkı elinden alınan tüm meslektaşlarımızı bu hukuksuzluğa karşı mücadeleye, kendilerine yapılan hukuksuzlukları mahkemeye taşımaya davet ediyor ve sendika olarak hangi sendikaya mensup olduklarına bakmaksızın kendilerine hukuki destek veriyor ve Aktif Eğitim-Sen olarak bu tezgaha “Hayır” diyoruz. “


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.