Aktif Eğitim-sen: Meb, Müdür Mülakatlarını Kayda Almalıdır

Aktif Eğitim-Sen: MEB, Müdür Mülakatlarını Kayda Almalıdır

Aktif Eğitim-sen: Meb, Müdür Mülakatlarını Kayda Almalıdır
16 Ekim 2014 Perşembe 21:33

 MEB, MÜDÜR MÜLAKATLARINI KAYIT ALTINA ALMALIDIR

Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmesi sırasında Ağustos ayının ilk yarısında yapılan müdürlük performans değerlendirmelerinde yaşanan usulsüzlükler, taraflı ve haksız uygulamalar hala gündemdeki yerini korurken, o değerlendirmeyi yapan aynı Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticilerinin 16-23 Ekim 2014 tarihlerinde yapılacak olan sözlü sınav komisyonlarında görev almaları da benzer hukuksuz uygulamaların olabileceğini akla getirmektedir. Sınava katılan adayların haksızlığa uğrayacaklarına dair endişelerini giderme, sınavı kaybedecek adayların da haksızlık yapıldığı iddialarına karşı, tarafsız ve liyakat esaslı bir sürecin uygulanması gerekmektedir.

Danıştay 2. Dairesinin 2009/183 E. 2009/3413 K. Sayılı kararı, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun: 2009/1001 YD. İtiraz numaralı kararı ve Danıştay 5. Dairesinin19.03.2010 tarihli ve 2008/6852 E.-2010/1546 K. sayılı kararında belirtildiği gibi; “komisyon üyelerince takdir edilen notun gerekçeleriyle ortaya konulmaması, ayrıca sözlü sınavda verilen yanıtların, teknolojik imkanlardan yararlanılarak (elektronik ortamda görüntülü ve sesli) kayıt altına alınmamış olması nedeniyle, dava konusu mesleki yeterlilik sözlü sınavı yargısal denetime imkan sağlayacak bir biçimde yapılmadığından, adayların sözlü sınavda başarısız sayılmasına” hükmetmesi ve yapılan bu sözlü sınav sonrasında oluşabilecek haksız uygulamalar sonunda açılacak davaların da aynı sonuçları doğuracağı ve bakanlığı zor durumda bırakacağından hareketle; sınavların usulüne uygun olarak elektronik ortamda görüntülü ve sesli kayıt altına alınması gerektiği konusunda sendikamız tarafından bakanlığa resmi yazı yazılmıştır.

Sözlü sınava giren müdür adaylarının mülakat sonunda kendilerine sorulan sorulara verdikleri cevapları okuma ve aynı ise imzalama hakları olduğunu hatırlatır, sınava giren tüm üyelerimize başarılar dileriz.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.