Aktif Eğitim Sen: Nöbet Uygulaması Hukuksuz Ve Angaryadır

Aktif Eğitimciler Sendikası Elazığ Şubesi okullardaki nöbet uygulamasının hukuka ve hakkaniyete aykırı, angarya ve zorla çalıştırma olduğunu belirterek Milli Eğitim Bakanlığını (MEB), hukuki ve öğretmene yakışır bir düzenleme yapmaya...

Aktif Eğitim Sen: Nöbet Uygulaması Hukuksuz Ve Angaryadır
09 Şubat 2015 Pazartesi 11:53

Aktif Eğitimciler Sendikası Elazığ Şubesi okullardaki nöbet uygulamasının hukuka ve hakkaniyete aykırı, angarya ve zorla çalıştırma olduğunu belirterek Milli Eğitim Bakanlığını (MEB), hukuki ve öğretmene yakışır bir düzenleme yapmaya çağırdı.

Aktif Eğitim Sen Elazığ Şube Temsilcisi Mehmet Eşiyok, 2014-2015 eğitim-öğretim dönemin ikinci döneminin ilk gününde okullarda uygulanan nöbet uygulaması ile ilgili basın açıklaması yaptı. Öğretmenlik mesleğinin son yıllarda maddi ve manevi açıdan itibar kaybına uğradığını, MEB’in hukuksuz ve mesleki esaslara aykırı uygulamalarının da bu erozyona zemin hazırladığı belirtildi. Öğretmene tutturulan nöbetin hukuk ilkelerinde yer almadığı ve mesleğin gereklerine uygun olmadığı, karşılığında da öğretmene herhangi bir ödeme yapılmadığını belirten Eşiyok, açıklamasında şunları ifade etti: "Öğretmenlerden güvenlik görevlisi hizmeti beklenmemelidir. Nöbetçi öğretmen kapı girişinde öğretmen dövmeye gelenleri engelleyen bir polis; esrar, tiner, çakmak gazı çeken öğrencileri karşılayan bir güvenlik görevlisi, boş dersleri dolduran bir joker, okul idarecilerinin kendi ihtiraslarına göre istediği gibi görevlendirdiği bir tatmin aracı değildir. Hukuk sistemimizde öğretmenlerin nöbet görevlerini düzenleyen ortak bir yasal düzenleme mevcut değildir. Milli Eğitim Temel Kanununda öğretmenlik ‘Devletin eğitim öğretim ve bununla ilgili yönetim görevlerini üstüne alan özel bir ihtisas mesleğidir.’ hükmünü içermektedir. Buradan da anlaşılacağı gibi öğretmenin asli görevi eğitim ve öğretimdir. Öğretmenin görevleri arasında sayılmayan nöbet kavramı kanunun hiçbir yerinde de geçmemektedir. Bu tablo ortada iken okullarda ihtiyaç duyulduğunda konuyu temel bir hukuki çerçeveye oturtmak yerine yönetmelik gibi geçici ve yüzeysel düzenlemelere gidilmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı Nöbet Hizmetleri Özel Talimatı’nın hem yasallığı hem uygulanabilirliği tartışılmalıdır."

Açıklamasında öğretmenin bir görevlisi olmadığını belirten Eşiyok, "Öğretmenin güvenlik sağlamaya yönelik nöbet tutması mesleki açıdan uygun değildir. Hiçbir öğretmen mesleğine yönelik bilgi ve donanımın kazandırıldığı okullarda ya da programlarda nöbet görevi ile ilgili eğitim almamaktadır. Buna rağmen nöbet tutmaya mecbur edilen öğretmen nöbeti süresince mesleği ile değil güvenlik işlemleri ile uğraşmak zorunda kalmakta hatta yaşanan olaylar nedeniyle fiziksel veya sözlü saldırılara hedef olmaktadır. Uygulamada bırakın güvenlik sağlamayı, öğretmenin kendi güvenliğini de tehlikeye atmaktadır. Devletin güvenlik görevini de öğretmenlere yıkarak onları olası saldırılar karşısında hedef haline getirmesi kabul edilemez." ifadelerine yer verdi.

Öğretmenin nöbet görevi karşılığı verilmeyen bir emek sömürüsü olduğunu kaydeden Eşiyok, "Hukuki dayanaktan yoksun, mesleğe aykırı nöbet uygulaması mevcut şekliyle öğretmene dayatılan bir angarya ve zorla fazladan çalıştırmadır. Diğer bütün mesleklerde nöbet karşılığında ek ödeme yapılmaktadır. Ancak öğretmene fazladan iş yükü getiren bu külfet karşılığında hiçbir ek ücret ödenmemektedir. Öğretmenlerin nöbet hizmeti ve normal mesai saatleri haricindeki verilen her türlü görev fazla çalıştırmadır ve hiçbir öğretmene zorla dayatılamaz, ücretsiz yürütülmesi istenilemez. Nöbet hizmeti öğretmenlik mesleğinin doğasına uygun şekilde hukuk ve mesleki gereklilikler temelinde ücreti belirlenerek düzenlenmesi halinde okuldaki eğitim-öğretimin bir parçası olarak kabul edilebilir." dedi.

Eşiyok, eğitim çalışanlarının okulların güvenliğinden sorumlu olmak istemediklerini de belirterek, açıklamasını şöyle tamamladı: "Sayılan bütün bu olumsuzluklara rağmen bu uygulama devam edecek ise öncelikle açık ve net bir hukuki zemin oluşturulmalıdır. Nöbet sistemi oratk bir yasal zemine dayandırılmalı, uygulamadaki farklılıklara ve idarecilerin keyfi davranışlarına imkan verilmemelidir. Öğretmenler güvenlik görevlisi olarak kullanılmamalı, nöbet görevi mesleğin gerekleriyle sınırlı olmalıdır. Okullardaki güvenliği öğretmenler değil okul polisi ve özel güvenlik görevlileri sağlamalıdır. Öğretmenlerin tutacağı nöbet mutlaka ücretlendirilmelidir. Ücretsiz nöbet uygulaması Anayasa'ya aykırıdır. Bu nedenle nöbet hizmeti angarya olmaktan çıkarılıp fazla mesai olarak kabul edilmeli ve öğretmen nöbet tuttuğu her gün için 6 saat ek ders ücreti ödenmelidir."

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.