Aktif Eğitim-sen: Öğretmene Tutturulan Nöbet Hukuk İlkelerine Aykırıdır

Aktif Eğitimciler Sendikası (Aktif Eğitim-Sen) Balıkesir İl Temsilcisi Engin Uçan, öğretmenlere tutturulan nöbetin hukuk ilkelerine ve öğretmenlik mesleğinin gereklerine uygun olmadığını belirterek, karşılığında ödeme de yapılmadığını...

Aktif Eğitim-sen: Öğretmene Tutturulan Nöbet Hukuk İlkelerine Aykırıdır
10 Şubat 2015 Salı 09:49

Aktif Eğitimciler Sendikası (Aktif Eğitim-Sen) Balıkesir İl Temsilcisi Engin Uçan, öğretmenlere tutturulan nöbetin hukuk ilkelerine ve öğretmenlik mesleğinin gereklerine uygun olmadığını belirterek, karşılığında ödeme de yapılmadığını söyledi. Uçan, öğretmenlik mesleğinin son yıllarda hem maddi hem de manevi açıdan ciddi bir itibar kaybına uğradığını belirterek, "Milli Eğitim Bakanlığı'nın hukuksuz ve mesleki esaslara aykırı uygulamalarının da bu erozyona zemin hazırladığı, hattâ arttırdığı görülmektedir. Bu uygulamalardan birisi de öğretmene okullarda nöbet tutturulmasıdır." dedi.

Öğretmene nöbet tutturulmasının hukuksuz olduğunu söyleyen Aktif Eğitim-Sen İl Temsilcisi Uçan, "Hukuk sistemimizde, öğretmenlerin nöbet görevlerini düzenleyen ortak yasal bir düzenleme mevcut değildir. 1739 Sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu'nun 'Öğretmenlik' başlıklı 43. maddesi, 'Öğretmenlik, devletin eğitim, öğretim ve bununla ilgili yönetim görevlerini üzerine alan özel bir ihtisas mesleğidir.' hükmünü içermektedir. Buradan da anlaşılacağı üzere öğretmenin asli görevi eğitim ve öğretimdir. Öğretmenin görevleri arasında sayılmayan nöbet kavramı, kanunun hiçbir yerinde de geçmemektedir. Yürürlükte bulunan Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği ile Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nin 3. maddelerinde, yönetmeliğin hazırlanmasına dayanak gösterilen 222, 573, 652, 1739 ve 5580 sayılı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerin hiçbirisinde nöbet kavramı geçmemektedir. Bu tablo ortadayken okullarda ihtiyaç duyulduğunda konuyu temel bir hukuki çerçeveye oturtmak yerine, yönetmelik gibi geçici ve yüzeysel düzenlemelere gidilmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı Nöbet Hizmetleri Özel Talimatı'nın ise hem yasallığı hem de uygulanabilirliği tartışmalıdır." dedi.

'ÖĞRETMEN GÜVENLİK GÖREVLİSİ DEĞİLDİR'

Öğretmenlerin güvenlik sağlamaya yönelik nöbet tutmasının mesleki açıdan uygun olmadığını ifade eden Engin Uçan, "Öğretmen, bir güvenlik görevlisi değildir. Hiçbir öğretmen, öğretmenlik mesleğine yönelik bilgi ve donanımın kazandırıldığı okullarda ya da programlarda, nöbet göreviyle ilgili hiçbir eğitim almamaktadır. Buna rağmen nöbet tutmaya mecbur edilen öğretmen, nöbeti süresince mesleğiyle değil, güvenlik işlemleriyle uğraşmak zorunda kalmakta, hattâ yaşanan olaylar nedeniyle fiziksel veya sözlü saldırılara hedef olmaktadır. Uygulama bırakın güvenlik sağlamayı, öğretmenin kendi güvenliğini de tehlikeye atmaktadır. Devletin güvenlik görevini de öğretmenlere yıkarak, onların olası saldırılar karşısında hedef haline getirilmesi kabul edilemez. Hukuki dayanaktan yoksun, mesleğe aykırı nöbet uygulaması, mevcut şekliyle öğretmene dayatılan bir angarya ve zorla fazladan çalıştırmadır. Diğer bütün mesleklerde, nöbet karşılığında ek ödeme yapılmaktadır ancak öğretmene fazladan iş yükü getiren bu külfet karşılığında hiçbir ek ücret ödenmemektedir." diye konuştu. Aktif Eğitim-Sen olarak hukuki temelden yoksun, öğretmenlik mesleğinin esaslarına aykırı, keyfi uygulanan ve karşılıksız emek sömürüsü anlamına gelen nöbet uygulamasına karşı çıktıklarını belirten Uçan, uygulamayı bütün okullarda protesto edip hükümeti ve bakanlığı, bir an evvel bu konuda hukuki, hakkaniyetli, öğretmene yakışır bir düzenleme yapmaya çağırdı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.