Aktif Eğitim Sen: Sonu Hüsran Olacak Bu Tersine Gidişe Bir Son Verin

Aktif Eğitimciler Sendikası (Aktif Eğitim Sen) Çanakkale Şubesi, Milli Eğitim'de yaşanan sıkıntılara dikkat çekerek, buna son verilmesini istedi. Sendika binasında düzenlediği basın açıklamasına, "Tehlikenin farkında mısınız?" sorusuyla...

Aktif Eğitim Sen: Sonu Hüsran Olacak Bu Tersine Gidişe Bir Son Verin
24 Eylül 2014 Çarşamba 11:21

Aktif Eğitimciler Sendikası (Aktif Eğitim Sen) Çanakkale Şubesi, Milli Eğitim'de yaşanan sıkıntılara dikkat çekerek, buna son verilmesini istedi. Sendika binasında düzenlediği basın açıklamasına, "Tehlikenin farkında mısınız?" sorusuyla başlayan Aktif Eğitim Sen Çanakkale Temsilcisi Mehmet Çetinkaya, son aylarda Milli Eğitim Bakanlığı’nda gözlemledikleri günü kurtarmaya yönelik yaklaşımlar ve yine günlük siyasi hadiselere endeksli tercihlerin; gelecek adına derin endişeye sebep olduğunu söyledi. Çetinkaya, "Eğitim sistemimiz, 2014-2105 eğitim öğretim yılına ağır yaralı olarak ve ciddi problemlerle boğuşarak başlamıştır. TEOG’daki yerleştirmeleri tamamlayamayan, öğretmen atamalarını vaktinde yapamayan Milli Eğitim Bakanlığı, yaşanan onca kargaşa ve kaosun ötesinde, okullarımızı fiziki imkanlar açısından da adeta yokluğa mahkum etmiştir." dedi.

Çetinkaya, açıklamasında şunları kaydetti: "Özel okullara, şaibeli kriterlerle milyonlarca lira teşvik veren hükümet, devlet okullarının maddi imkansızlıklarıyla, hele hele fiziki eşitliksizlikleriyle neredeyse hiç meşgul olmamaktadır. Eğitim sistemimizi baştan aşağı modernleştireceği iddiasıyla dev bir bütçe kullanılarak uygulamaya konulan FATİH projesi, tablet ihaleleriyle bazı yandaş sermaye gruplarına mali kaynak aktarmaktan öteye gidememiştir. Proje, ilgililerin basiretsizlikleri yüzünden adeta ölü doğmuş ve az sayıda okulda dağıtılan tabletler de çocukların elinde oyuncak olmaktan öte geçememiştir."

60-70 KİŞİLİK SINIFLAR VAR

Şu anda Çanakkale'nin birçok köyünde, kasabasında, hattâ şehir merkezinde 60-70 kişilik sınıflar, laboratuvarsız, boyası badanası yenilenememiş, bakımı onarımı yapılamamış, sırası, masası kırık dökük okulların mevcut olduğunu aktaran Çetinkaya, "Çok sayıda okulumuz, müdür görevlendirmelerindeki belirsizlik ve ödenek yetersizliği yüzünden eğitim öğretim dönemine yokluklar içinde girmek zorunda kalmıştır. Bakanlık, okul müdürlerimizin sınavla elde ettikleri idarecilik hakkını, MEB Yasası'nı değiştirerek haksız bir şekilde gasp etmiştir. Ardından da bu mağdur müdürlerimizi, hiçbir objektif kriterin bulunmadığı, siyasi ve ideolojik tercihlerin ön planda olduğu bir değerlendirme sistemine tâbi tutmuştur. Öğrenci, veli ve öğretmen değerlendirmelerinin, yandaş sendikanın işaretiyle siyasi iktidar tarafından son anda atanan şube müdürleri ve ilçe Milli Eğitim müdürleri eliyle by-pass edilerek puanlaması sonucunda binlerce tecrübeli, donanımlı, liyakatli okul müdürü tasfiye edilmiştir. 16 bin okul müdüründen sadece 9 bini barajı aşarak görevine devam hakkı elde etmiştir fakat ilginçtir, görevde kalan bu müdürlerin yüzde 81’i yandaş sendikaya mensuptur. 'Liyakata değil, siyaseten itaata bakarız' felsefesi, her yeni uygulamada bütün zamanların rekorunu tekrar tekrar egale etmektedir. İktidarın, boşalan müdürlüklere de yine aynı şekilde kendi yandaşlarını müdür olarak görevlendireceğini tahmin etmek herhalde müneccimlik olmayacaktır. Bu durum, hak ve adalete uygun olmayan, hukuksuz bir şark kurnazlığıdır. Yöneticilik hakkı elinden alınan tüm meslektaşlarımızı bu hukuksuzluğa karşı mücadeleye, kendilerine yapılan hukuksuzlukları mahkemeye taşımaya davet ediyor ve, 'Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır' hükmünce buradan sendika olarak, hangi sendikaya mensup olduklarına bakmaksızın kendilerine hukuki destek vereceğimizi deklare ediyoruz." dedi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.