Aktif Eğitim-sen’den Skeçli Milli Eğitim Protestosu

Aktif Eğitimciler Sendikası (Aktif Eğitim-Sen) Malatya Şubesi üyeleri, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı müdür atamalarıyla yandaş olmayan idarecileri tasfiye etmesini, öğretmen rotasyon yasasını ve fişlemeleri, gerçekleştirdikleri...

Aktif Eğitim-sen’den Skeçli Milli Eğitim Protestosu
24 Eylül 2014 Çarşamba 15:59

Aktif Eğitimciler Sendikası (Aktif Eğitim-Sen) Malatya Şubesi üyeleri, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı müdür atamalarıyla yandaş olmayan idarecileri tasfiye etmesini, öğretmen rotasyon yasasını ve fişlemeleri, gerçekleştirdikleri skeç ile protesto etti.

Aktif Eğitim-Sen Malatya Şubesi üyesi eğitimciler Malatya Milli Eğitim Müdürlüğü önünde toplanarak bakanlığın ve müdürlüğün ayrımcı uygulamalarını protesto etti. Grup adına açıklama yapan Aktif Eğitim-Sen Malatya Şube Başkanı Fatih Yanardağ, 2014-2015 eğitim-öğretim yılının, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yanlış, yanlı ve maksatlı uygulamaları nedeniyle birçok problemle birlikte başladığını belirtti. Sorunların çözülmekten çok derinleştiğini anlatan Yanardağ, "Sendika olarak, ne ülkemizin yarınlarını emanet edeceğimiz çocuklarımızın ne de bugün bu çocuklarımızı emanet ettiğimiz eğitim çalışanlarımızın, bakanlığın basiretsiz, hukuksuz ve maksatlı uygulamalarına mahkum edilmesine seyirci kalmayacağız. Bu yüzden, çalışma barışını bozan siyasal ve sendikal kadrolaşmaya, insanlar arasında ayrımcılığı körükleyen ve ötekileştiren her türlü fişlemeye, liyakat yerine yandaşlığı gözeterek yapılan hukuksuz görevlendirme ve tasfiyelere, iyi planlanmamış bir rotasyonla eğitim çalışanlarının hayatlarının alt-üst edilmesine, özel okullara teşvikler verilirken, devlet okullarımızın maddi imkansızlıklara mahkum edilmesine, öğretmenlerimizin asli görevleri dışında nöbet görevi gibi angarya işlere zorlanmasına ‘hayır’ diyoruz. Milli eğitim sistemimiz, planlı ve sistematik olarak; toplumdaki tüm kesim, görüş ve anlayışların üzerinde ve tümünü kuşatıp kucaklayan bir anlayıştan uzaklaştırılarak, sadece siyasi iktidarca makbul sayılan tek tipçi bir anlayışla siyasallaştırılmaktadır. Siyasi irade, Bakanlığın tüm kademelerinde ve okullarımızda, partizan bir anlayışla hareket ederek siyasal ve sendikal kadrolaşmaya gitmektedir.” dedi.

"FİŞLEMELER TAMAMEN SUÇTUR"

Siyasi iktidarın beğenmediği görüşlere yönelik fişlemeler yaptığını savunan Yanardağ, “Bu konuda son dönemde binlerce kamu çalışanının inançları, dünya görüşleri, siyasi veya sosyal aidiyetleri nedeniyle hukuksuz olarak fişlendikleri ortaya çıkmıştır. İktidarın kendi keyfine göre belirlediği standartlara uymayanları kamudan tasfiye etmeyi amaçlayan bu fişlemelerin tamamı hukuksuzdur ve suçtur. Yandaş sendikanın işaretiyle siyasi iktidar tarafından son anda atanan şube müdürleri ve ilçe milli eğitim müdürlerinin ağırlıklı değerlendirmesiyle binlerce liyakatli okul müdürü tasfiye edildi. 16 bin okul müdüründen sadece 9 bini görevinde kaldı. Bu görevde kalan müdürlerin ise yüzde 81’i yandaş sendikaya mensup. Bakanlık, fişleme, tasfiye, kadrolaşma vb. illegal faaliyetleri biran önce terk etmeli ve asli görevi olan eğitim-öğretime yönelmelidir.” ifadelerini kullandı.

Eylem sonunda okul müdürü atamaları gerçekleştirilen bir skeçle protesto edildi. Skeçte temsili olarak belirlenen Ahsen ve Birsen isimli iki sendikaya mensup müdür adayı sözlü sınava tabi tutuldu. Temsili milli eğitim müdürünün yaptığı sınavda Ahsen üyesi adaya müfredatla ilgisi olmayan sorular yöneltilirken yandaş sendika olarak temsil edilen Birsen üyesi adaya ‘Türkiye’nin başkenti neresidir’ gibi formalite sorular yöneltildi. Skeç sonunda Birsen üyesi sendikanın müdür adayı okul idarecisi olarak atandı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.