Aktif Eğitimciler Sendikası: 2014, Eğitimde Yapılan Hukuksuzluklarla Anılacak

Aktif Eğitimciler Sendikası Samsun Şube Başkanı Sefa Zor, geçen yılın, haksız okul müdürü atamalarındaki 'kul hakkı' muhasebesinin 'mahkeme-i kübra'ya kaldığı bir yıl olduğunu söyledi.Aktif Eğitimciler Sendikası Samsun Şube Başkanı...

Aktif Eğitimciler Sendikası: 2014, Eğitimde Yapılan Hukuksuzluklarla Anılacak
13 Ocak 2015 Salı 14:31

Aktif Eğitimciler Sendikası Samsun Şube Başkanı Sefa Zor, geçen yılın, haksız okul müdürü atamalarındaki 'kul hakkı' muhasebesinin 'mahkeme-i kübra'ya kaldığı bir yıl olduğunu söyledi.

Aktif Eğitimciler Sendikası Samsun Şube Başkanı Sefa Zor, Hükümetin 2014 yılı içerisinde eğitimde yaptığı çalışmaları değerlendirdi. Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Aytekin Girgin'in resmi internet sitesinden yeni yıl mesajı yayınladığını hatırlatan Sefa Zor, “Her yeni yıl bir şekilde ‘muhasebe’ demektir diyen Aytekin Girgin mesajında; ‘Acı tatlı bir koca yılı geride bırakıyoruz. Hem eğitim dünyamız hem de ülkemiz için birçok önemli hadiselerin gerçekleştiği bir yıl oldu 2014. Ülkemizde ve bölgemizde gerçekleşen çok önemli olaylar bizleri de derinden etkiledi’ ifadelerini kullandı. Evet 2014 yılı eğitim camiası adına tatlı değil ama acı hadiselerin yaşandığı bir yıl olarak tarihe geçti. Neler mi oldu? Aktif Eğitimciler Sendikası Samsun Şubesi olarak yaşananları çabuk unutan milletimize bunları hatırlatmak istedik.” dedi.

"MÜDÜR KIYIMLARI YAPILDI"

Millî Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 14 Mart 2014 tarih ve 28941 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdiğini kaydeden Zor, “Dört yılını dolduran ve sayıları 16 bini bulan okul müdürleri, öğretmen, veli, öğrenci ve ilçe milli eğitim yöneticileri tarafından değerlendirilmiş ve yaklaşık 8 bin okul müdürü görevden alınmıştır. Bu şekilde Samsun’da 337 okul müdürü değerlendirmeye tabi tutulmuş ve 167 okul müdürünün, görevine haksız ve adaletsiz değerlendirmelerle son verilmiştir. 2014 yılı, okul müdürlerinin değerlendirmeleri ve boş kalan eğitim kurumlarına mülakatla müdür atamaları konularında idari mahkemelerde muhasebesinin yapılması yanında ayrıca ‘kul hakkı’ muhasebesinin de Mahkeme-i Kübra’ya kaldığı bir yıl olmuştur. Samsun’da yapılan okul müdürlüğü mülakatlarının nasıl yapıldığı herkesin malumudur. Daha mülakatlar yapılmadan kimin nereye atanacağının eğitim camiası tarafından dillendirildiği, yapılan mülakatlarda 80 ve üzeri alan 162 kişinin 151’inin malum sendikaya üye olmaları ve mülakatla ataması yapılan 223 okul müdürünün 191’inin de yine aynı sendikaya üye olmaları oldukça manidardır.” diye konuştu.

"İNSİYATİF YANDAŞ SENDİKAYA BIRAKILDI"

Yakın zamanda açıklanması beklenen okul müdür yardımcılığı atamalarına da değinen Şube Başkanı Zor, şöyle konuştu: “Yönetici görevlendirme yönetmeliğine göre eğitim kurumu müdürünün inhası ve il millî eğitim müdürünün teklifi üzerine valinin, onayı ile ataması yapılması gereken müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı görevlendirmelerinde de birçok şaibe eğitim camiasında dilden dilde dolaşmaktadır. Yeni atanan okul müdürlerinin inisiyatifine bırakılmayan müdür yardımcılığı atamalarında isimlerin herkesçe bilinen yandaş sendika tarafından belirlendiği, okul müdürü tarafından farklı sendikalı olup teklif edilen müdür yardımcıları için ise ilçe ve il milli eğitim müdürlüğü yöneticileri tarafından ismin değiştirilmesi konusunda baskıya maruz kaldıkları iddia edilmektedir. Müdür yardımcılığı atama süreci de sendikamızca yakından takip edilmekte ve ataması yapılacak olanların sendika üyelik durumları ve il, ilçe milli eğitim yöneticilerine akrabalık durumları da tüm eğitim camiası ile paylaşılacaktır.”İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.