Alan Değişikliği Mağduru Müdürler Yönetici Atamalarda Unutulmasın

2012 Yılında sınıf öğretmenleri “zihinsel engelliler öğretmenliği”ne alanları değiştirtilmişti.Danıştay kararı sonrası 11 temmuz’a kadar eğitimlerini 540 saate tamamlayacak olan okul idarecilerinin ise yönetici görevlendirmelerinde mağdur edilememesi gerekir…

Alan Değişikliği Mağduru Müdürler Yönetici Atamalarda Unutulmasın
15 Haziran 2014 Pazar 22:25

2012 Yılında sınıf öğretmenleri  “zihinsel engelliler öğretmenliği”ne  alanları  değiştirtilmişti.Danıştay kararı sonrası 11 temmuz’a kadar  eğitimlerini 540 saate tamamlayacak  olan okul idarecilerinin ise  yönetici görevlendirmelerinde mağdur edilememesi gerekir.

"Zihin Engelliler Sınıf Öğretmenliği”ne alan geçişi yapan sınıf öğretmenleri  Danıştay 2. Dairesinin iptal  kararı ile eski alanlarına geri döndürülmüştüler. 540 saatlik Zihin Engelliler Sınıf Öğretmenliği Kursunu alanlar ise Özel Eğitim Öğretmenliği’ne geçiş yapabiliyorlar.Bu haklarını kullanmak isteyenlerin ise 160 saatlik kurs sürelerini  16 Haziran -11 Temmuz 2014 tarihleri arasında tamamlayıp özel eğitim öğretmenliğine geçiş yapmış olacaklar.

Gerek şu an hali hazırda okul müdürü/müdür yardımcısı olanlar gerekse  ilk defa idareci olmak isteyen özel eğitim öğretmenliğine geçecek olan öğretmenler,yönetici görevlendirmelerde kendilerinin unutulmaması gerektiğini düşünüyorlar.Bende onlara hak veriyorum çünkü şartlara sahip olduktan sonra tüm öğretmenler eşit değerlendirmeye eklenmesi gerekir.Bir iki haftadan dolayı bu arkadaşlar mağdur edilmemeli,zaten alan değişikliği sürecinde 2 senedir her türlü mağduriyet ve sıkıntıları çektiler bir de yönetici görevlendirmeler de sorun yaşamasınlar.

Okul idarecilerinin görevlendirmeleri 11 temmuz sonrasına özel eğitim öğretmenliğine geçiş süresi tamamlandıktan sonra yapılması en sağlıklı adım olacaktır.Şu an zaten okul dönüşümleri ile okullarında kadroları bulunmayan idareciler norm fazlası olma tehlikesi ile karşı karşıyalar.Alan geçişlerini 11 temmuz sonrası tamamladıktan sonra ise zaten 11 bin’e yakın ihtiyacı bulunan özel eğitim öğretmenliğinde görev yapabilir duruma gelecekler ve bu şekilde de okul kurumunu seçebilecekler.Unutulmamalı ki özel eğitimcileri bulmakta MEB’de sıkıntı çekiliyor yöneticilerini bulmak ise daha fazla sıkıntılı geçmekte bu husus ta göz önünde bulundurulması düşüncesindeyim.

Özel Eğitim Öğretmenliği alan geçişinin eğitim süresini 11 temmuz 2014 tarihinde tamamlayacak idareci arkadaşların gönderdiği yazıyı sizinle paylaşmak istiyorum;

Bulunduğum okula (Yatılı Bölge Orta Okulu) zorunlu yer değiştirme ile atandım. Atandığımda bu okul ilköğretim okulu olduğu olduğu için alanım itibariyle atanmamda hiç bir sakınca yoktu. 2012 yılında çıkan Zorunlu Eğitim Yasası ile bu okullar Orta Okula dönüştürüldü. Alanımız itibariyle bu okullara tanmamıza imkan kalmadı. Aynı yıl açılan alan değişikliğinde "Zihin Engelliler Sınıf Öğretmenliği" Alanına geçiş yaptım. Ancak Danıştay 2. Dairesinin İPTAL kararı ile eski alanımız olan sınıf öğretmenliğinegeri döndürüldük. Yalnız iptal kararından önce MEB tarafından açılmış olan 540 saatlik Zihin Engelliler Sınıf Öğretmenliği Kursunun 160 saatlik Teorik Eğitim Kursunun 1. Bölümünü tamamladık. İptalden sonra açılan 220 saatlik uygulamalı eğitim kursunu da bitirdik. Kalan 160 saatlik kursu 16 Haziran 2014 ile 11 Temmuz 2014 tarihleri arasında tamamlayacağız. Bundan sonra alan değişikliği ile 540 saatlik kursu bitirdğimizden dolayı "Özel Eğitim Öğretmenliği"ne geçiş yapmış olacağız. 
Eğer okul yöneticilerinin bu kursların bitiminden sonra alan değişikliği yapılırsa hiçbir okul yöneticisi mağdur olmayacaktır. Aksi takdirde hepimiz norm fazlası sınıf öğretmeni olarak kalacağız.  Bulunduğumuz okullarda yöneticiliğimiz de uzatılmayacağı için ayrı bir mağduriyet yaşayacağız. Mağduriyetimizin duyurulması ve giderilmesi için yardımlarınızı bekliyoruz. 


Bize düşen de bu şekilde mağdur olma tehlikesi yaşayan öğretmen arkadaşların sesini duyurmak.MEB umarım bu mağduriyeti giderecek yönetici görevlendirme sürecini seçer ve hem özel eğitim kurumlarıyla beraber özel eğitim öğretmenlerin görev yapabileceği okullara idareci seçmekte sıkıntı çekmez hem de bu arkadaşları mağdur etmez.

Sedat DEGER/ Eğitimci  Yazar
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.