Alan Değişikliği Yapılacak Mı?

ALAN DEĞİŞİKLİĞİ YAPILACAK MI?

Alan Değişikliği Yapılacak Mı?
22 Eylül 2014 Pazartesi 12:35

MEB 2012 yılında zihinsel engelliler öğretmenliğine, sınıf öğretmenlerinden alan değişikliği yapılacağını ve baş vuru alacağını belirtti. Bunun üzerine sınıf öğretmenleri MEB'in alan değişikliği icraatına müracaat etti. Aynı şekilde MEB, öğretmenlerine teknoloji ve tasarım alanına geçilebileceği ve bunun için müracaatlar alınacağı söylenildi. Bu öğretmenlerimiz de MEB'in bu icraatlarına dayanarak müracaat yaptılar ve alan değişiklikleri gerçekleşti. Ancak bir süre sonra bu uygulama mahkeme tarafından iptal edildi. Bunun üzerine bakanlık teknoloji ve tasarım alanına geçenlere 80 saat , zihinsel engelliler alanına geçenlere 540 saat bir program açtı . Bu programları da bitirenleri de bu alanlara atayacağını belirtti. Talim ve Terbiye Kurulu da 20 Şubat 2014 ve 9 sayılı kararıyla “90 saat teknoloji ve tasarım kursunda başarı gösteren ve 540 saatlik zihinsel engelliler öğretmenliği kursunda başarı gösteren öğretmenlere sertifika ile bu alanlara baş vuracaklarını dair karar aldı.”   2014 yılı bitmek üzere olmasına rağmen MEB alan değiştirmek isteyen öğretmenlerimize yönelik her hangi bir işlem yapmadı , bir açıklamada da bulunmadı.

Oysa 90 saatlik bir eğitim programı alan teknoloji ve tasarım öğretmenleri ile 540 saatlik programı bitiren öğretmenler bakanlıktan bir resmi açıklama beklemektedirler.

Dile kolay tam 540 saatlik bir programa tabi tutulmak. Yaz,kış demeden bu programlara devam etmek. Bu programların bitirilmesinin ardından ise endişeli bir şekilde beklemek.

MEB acilen alan değişikliği  işlemlerini başlatmalı ve teknoloji ve tasarım, zihinsel engelliler öğretmenleri başta olmak üzere ki bu öğretmenlere tüm normlar açılmalıdır.

Lisans diplomasına bağlı alan değişikliklerini bakanlık eğitim ve öğretim yılının başında yapmalı ve hem öğrenciler mağdur olmamalı hem de dönem arasındaki çeşitli sıkıntılara maruz bırakılmamalıdır.

MEB'in en kısa sürede alan değişikliğine yönelik çalışmasını kamuoyuna açıklamalı  ve kılavuzunu yayımlamalıdır.  Kurban bayramı bitmeden MEB'in bu işlemi  yapmasını bekliyoruz.

Alan Değişikliği Bekleyen Öğretmenler
 
Öğretmenler için alan; mezun oldukları yüksek öğretim programına bağlı olarak atanabilecekleri; branşlardır. Yan alan ise; yüksek öğrenimdeki alanlarına ek olarak diplomalarında belirtilen ya da yüksek lisans/doktora konularındaki atanabilecekleri alanlardır.

Talim ve Terbiye Kurulu'nun yayınlayacağı kılavuza göre; öğretmen adayların Alan değişikliği talebinde bulunabileceklerdir. Öğretmenler her istedikleri zaman alan değişikliği talebinde bulunamazlar; bu konuda MEB'in kılavuz yayınlaması gereklidir. İlgili kılavuzda hangi alanlara geçiş ve değişiklik yapılabileceği de belirtilmiş olur. Görev yeri değiştirmiş ya da değiştirecek olan öğretmenler de alan değişikliğinde bulunabilir.

Yakın dönemde alan değişikliği olma ihtimali yüksektir çünkü 12 yıllık eğitim sisteminde bir çok branşta ve alanda öğretmen açığı yeniden şekillenmiştir. MEB'in bu konuda bir düzenleme yapacak olması şart olarak görünüyor.  Bu konuda açıklanmış kesin bir bilgi olmadığı için MEB kararını ve kılavuzunu beklemeden bir şey söylemek mümkün olmaz.

Alan değişikliği nedir?

Alan değişikliği lisans diploması yolu ile ya da yoğunlaştırılmış kurslar alarak elde edilen sertifikalarla  öğretmenlerin  bulunduğu alandan başka bir alana geçirilmelerine alan değişikliği denir.

Alan değişikliğinde hedeflenen temel amaçları  iki kısma ayırabiliriz.

BİRİNCİ KISIM: Alan değişikliği ile hedeflenen  birinci amaç verimliliği arttırmaktır.Yani insanların almış oldukları eğitim formatına uygun işe ve alana kaydırarak verimliliği arttırmak ve o alanda çalışan insanların işlerini mutlu bir şekilde yapması sonucu kalitenin üst noktalara çıkmasını sağlamaktır. Alan değişikliğini kırmızı kart görmüş kalecinin yerine forvet oyuncusunun kaleye geçmesine benzetebiliriz.Kişi tarih öğretmenliğinden mezun olmuş iken o kişiyi sınıf öğretmenliğine atamak alan değişikliği işlemlerinin zaruret haline getirmektedir.

İKİNCİ KISIM: MEB'e bağlı olarak çalışan öğretmenlerin kendilerini geliştirmeleri, yenilemeleri, eğitim haklarını teşvik etmek noktasındadır. Bu alan değişikliğinde hedeflenen ise öğretmenlerin ikinci bir lisans eğitimi alarak farklı bir alanda uzmanlaşmasıdır ki günümüzde bu şekilde alan değiştiren öğretmen sayısı artmaktadır.

Alan değişikliği zamanında yapılmazsa neler olur?

Alan değişiklikleri MEB'ce zamanında yapılmaz ise  ya da zamanında yapılsa da sembolik normlar ile  alan değişikliği yapılır ise MEB'e bağlı eğitim personeli kendini yenileme, geliştirme, okuma, dünyaya bakış noktalarında gerilere kalma tehlikesi ile karşı karşıya gelecektir ki bu da çocuklarımızı emanet ettiğimiz eğitim ordusunun  âtıl bir durum kesbetmesinden başka bir şey değildir.

Maalesef MEB son 2-3 yıldır alan değişikliklerini çok geciktirmekte âdeta öğretmenlerimize kendini geliştirme, okuma, yenileme demektedir.

Alan Değişikliği ne zaman  yapılacak halen belirlenmemiş olması Milli Eğitim personellerini zora soktu. Alan Değişikliği bekleyen öğretmenler alan değişikliğinin bayramdan önce yapılması gerektiğini düşünüyor, peki alan değişikliği ne zaman yapılacak ?  Alan Değişikliği konusunu sık sık gündeme gelmesine rağmen henüz bir gelişme kaydedemedi. Milli Eğitim personelleri tarafından merak içerisinde beklenen ve takip edilen sürecin okurlarımız için bizde takipçisi olduk.  Alan değişikliği lisans programı mezunlarının yoğunlaştırılmış kurslar alarak sertifikalar elde etmesi ve bulunduğu öğretmenlik alanından başka bir alana geçmesine verilen isimdir.  Alan değişikliği ile personelin verimliliğinin artırılması ve ihtiyacın karşılanması hedeflenmektedir. Eğitim formatına uygun işe ve alana geçiş sağlayarak mutlu personelin iş kalitesini artırmasını sağlamak isteyen bu değişiklikler uzun bir süredir ne zaman yapılacak merak ediliyor.  Alan değişikliğinin bir diğer hususu ise ; kişisel gelişimdir. Milli Eğitim (MEB) personellerinin kendilerini geliştirmeleri, yenilemeleri alan değişikliği ile sağlanabilmektedir.  Alan değişikliği öğretmenlerin gerekli kurs ve sertifika eğitimlerini almış olmalarına rağmen halen gerçekleşmedi.  Alan değişikliği bekleyen öğretmenler ise seslerini duyurabilmek için internet dünyasında paylaşımlar gerçekleştiriyorlar.  Tüm öğretmenlerimize hayırlı alan değişikliği sonuçları dileriz. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.