Alo 147 Kaldırılmalı

Alo 147 kaldırılmalı" Milli Eğitim Bakanlığı'nın "Alo 147" şikayet hattına eleştiri geldi. Eğitim-Bir-Sen Denizli Şube Başkanı Şükrü Kolukısa, bu şikayet hattının iyi niyetle kurulduğunu ifade ederek, "Şikâyet hattı, birçok kişinin isimsiz, cisimsiz, imzasız bıraktığı şikâyetle "hak aramadan" daha ziyade "baş ağrıtma" niyetlerine hizmet aracı haline getirildi. O nedenle bu hat kaldırılmalıdır" dedi.

Alo 147 Kaldırılmalı
21 Mayıs 2014 Çarşamba 12:18

EğıtımBir-Sen Denizli Şubesi ilçe gezilerine devam ediyor. Şube Başkanı Şükrü Kolukısa ile birlikte Başkan Vekili Feyzullah Öselmiş, Başkan Yardımcıları Halil Akpınar ve Metin Camii, Bozkurt'ta incelemelerde bulundu.

"İSİMSİZ ŞİKAYETLER CAN SIKIYOR"

Eğitimin hassas bir konu olduğunu herkesin kabul ettiği ancak çözümler konusunda herkesin aynı hassasiyeti göstermediğini belirten Şube Başkanı Şükrü Kolukısa örnek olarak öğretmeni şikâyet hattına dönüşen MEB'e bağlı Alo 147 hattını gösterdi. "Belki iyi niyetlerle kurulan, eğitimin ve eğitimcinin kamusal olarak denetlenmesine aracılık etmesi arzulanan "Alo 147" şikâyet hattı, birçok kişinin isimsiz, cisimsiz, imzasız bıraktığı şikâyetle "hak aramadan" daha ziyade "baş ağrıtma" niyetlerine hizmet aracı haline getirilmiş bulunmaktadır" diyen Kolukısa, "Maarif müfettişlerine angarya niteliğinde iş, okul idaresine külfet, öğretmene gereksiz endişe ve dert yükleyen bu sistem eğitimi olumsuz etkilemektedir.

Okullarda disiplinin bozulma sebeplerinden biri haline gelen Alo 147 hattına yapılan her ihbarın, şikâyetin, soruşturma konusu edilip öğretmeni yıldırma/cezalandırma aracı haline getirilmesine ivedilikle engel olunmalı; inceleme veya soruşturma konusu edilebilecek ihbarlar-şikâyetler ile bu sonucu doğuracak ihbar-şikâyetler için gerekli şekli şartlar yazılı bir esasa bağlanmalı ve bu keyfilik ortadan kaldırılmalıdır.Her şikâyet edenin iddiasında ciddi olduğunu ispatlayacak, haksızlığa uğradığını ortaya koyacak mesnetler olmalı, şikâyetçiyi keyfi davranmaya gizli teşvik anlamı taşıyan belirsizlikler ortadan kaldırılmalıdır.

Öğretmenlerimiz haksız yere yıpratılmamak, manen incitilmemeli, onların moral ve motivasyonun eğitimde kalite ve verimlilik olduğu gerçeği ihmal edilmemelidir" dedi.
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.