Anayasa Mahkemesi Ne Yaptı Allah Aşkına!

Anayasa Mahkemesinin 6552 sayılı kanun hakkında vereceği karar 6528 sayılı kanunla ilgili vereceği karar hakkında fikir verecek.

Anayasa Mahkemesi Ne Yaptı Allah Aşkına!
30 Eylül 2014 Salı 17:30

 Anayasa Mahkemesi ne yaptı Allah aşkına!

10.9.2014 günlü, 6552 sayılı İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması ile Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun'un;

 A- 97. maddesiyle, 6.1.1982 günlü, 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 28. maddesinin;

1-(1) numaralı fıkrasının değiştirilen üçüncü cümlesinin "...23/4/1981 tarihli ve 2451 sayılı Bakanlıklar ve Bağlı Kuruluşlarda Atama Usulüne İlişkin Kanuna ekli (1) ve (2) sayılı cetvellerde gösterilen unvanları taşıyan görevler ile farklı atama usullerine tabi olsalar dahi daire başkanı ve üstü görevlere, sivil memurlar hariç kolluk teşkilatlarının kadrolarına; açıktan, naklen veya vekaleten yapılan atama ve bu görevlerden alınma, bu görevlerle ilgili yer değiştirme, görev ve unvan değişikliği işlemleri hakkında verilen mahkeme kararlarının gereği, ilgilinin kazanılmış hak aylık derecesine uygun başka bir kadroya atanması suretiyle iki yıl içinde yerine getirilir." bölümünün,

3-(1) numaralı fıkrasına eklenen cümlenin "Bu fıkranın üçüncü cümlesinde belirtilen işlemlerle ilgili mahkeme kararlarının yerine getirilmemesi ceza soruşturması ve kovuşturmasına konu edilemez;" bölümünün,

Maddeleri; İstanbul Milletvekili M. Akif HAMZAÇEBİ, Sinop Milletvekili Engin ALTAY ile birlikte 123 milletvekili CHP adına Anayasa Mahkemesine taşınmıştı.

AYM 25.09.2014 tarihinde aldığı bir kararla maddelerin yürütmesini durdurmadı ve esastan görüşüleceğini ilan etti. Nihayet Anayasa Mahkemesi bu konuyu 02.10.2014 tarihindeki gündemine aldı.

Bu gelişmeyi nasıl okumak lazımdır?

BİR: Anayasa Mahkemesi Yürütmeyi Durdurma kararı vermedi çünkü yakın bir zamanda esastan görüşerek karara bağlayacak. Burada akla şu gelmez mi: Böyle bir durumda YD(Yürütmeyi Durdurma) verilmeyecekse YD kurumu neden vardır?

İKİ: Anayasa Mahkemesi bu maddelere YD vermemekle yasayı destekler tutum sergilemiştir ve esastan yapacağı görüşmede de buna paralel bir sonuç çıkar. Böyle bir durumla karşılaşılırsa Türkiye’de hukuktan bütün bütün umut kesilmelidir. Böyle bir karar AYM’nin kendisini inkar anlamına gelir. Düşünebiliyor musunuz? Kanun diyor ki: Mahkeme ne karar verirse versin mahkemenin kararını ‘iplemeyen’ amire ceza verilmez! Ve AYM de buna evet diyecek! Akla AYM üyelerinin de ‘eli kolu bağlı durumu mu var’ geliyor.

Her ne olursa olsun AYM, 25 Eylülde YD vermemekle yanlış yapmıştır.

Şu an %27’lere gerileyen yargıya güven daha kaça gerilerse insanlar kendi hukukunu tesis etme yoluna başvurmaya başlarlar?!

Müstakim KORKMAZ

Personelmebhaber.net

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.