Anayasa Mahkemesi’nden hükümete: YASAYI SEN YAPARSIN HUKUKA UYGUN MU BEN BAKARIM

Dershaneleri kapatan düzenlemeyi iptal eden Anayasa Mahkemesi (AYM), kararının gerekçelerini açıkladı. Dershanelerin kapatılmasının anayasanın 13., 42. ve 48. maddelerindeki, eğitim-öğretim, ölçülülük ve serbest çalışma hürriyetlerine aykırı olduğu vurgulandı.

Anayasa Mahkemesi’nden hükümete: YASAYI SEN YAPARSIN HUKUKA UYGUN MU BEN BAKARIM
25 Temmuz 2015 Cumartesi 12:23


EĞİTİM KİMİN İŞİ?
Yüksek mahkeme, hükümet  yetkililerinin “Eğitim AYM’nin işi değildir. AYM kendi işine baksın” açıklamasından sonra ortaya çıkan dershanelerin çalışmaya devam edip etmeyeceği yönündeki tartışmalara da nokta koydu. AYM gerekçeli kararda, “Temel politikaları ve bunları gerçekleştirme araçlarını belirleme yetkisi kanun koyucuya ait olmakla birlikte, kanun koyucunun bu konudaki yetkisi anayasayla sınırlı olup yapılacak düzenlemelerin, anayasal ilkeler ile temel hak ve hürriyetleri ihlal etmemesi gerekir. Bu anlamda temel hak ve özgürlükler, demokratik siyasi iktidarların anayasal sınırlarını oluşturmaktadır. Kanunla bu sınırlara uyulup uyulmadığını denetleme görev ve yetkisi de hiç kuşkusuz Anayasa Mahkemesi’ne aittir” diyerek noktayı koydu.
 
‘DERSHANE’ TANIMI ÇIKARTILAMAZ
 AYM gerekçeli kararında MEB’in dershaneleri kapatma amacıyla yaptığı düzenlemeyi  hukuksal açıdan sakıncalı buldu. Düzenlemede ‘dershane’ adı çıkartılarak yerine konulan ‘çeşitli kurslar’ tanımının yükseköğretime hazırlık yapan dershane ve benzeri kuruluşların önünü kesmek için kullanılması eleştirildi. Kanunda yer alan dershane tanımının çıkartılmasının eğitim ve öğrenim hakkı ile teşebbüs hürriyetini ölçüsüz şekilde sınırlandırdığı için düzenlemenin iptal edildiği vurgulandı.
 
ÖLÇÜSÜZ BİR SINIRLAMA
AYM gerekçeli kararında MEB’in eğitim alanındaki görevlerini de hatırlatması dikkat çekti. “Kişilerin eğitim ve öğrenim hakları ile teşebbüs hürriyetini ortadan kaldıracak, kullanılamaz hale getirecek ya da ölçüsüzce sınırlandıracak düzenlemeler getirilemez” denildi. Gerekçeli kararda özel teşebbüsün sınırlanmasının istisna olduğu hatırlatıldı.
 
ATAMALAR İPTAL
AYM, dershanelerin kapatılmasının iptal olduğunu, böylece dershanelerden ayrılan öğretmenlerin MEB’de görevlendirilmesinin gereksiz olduğunu belirtti.
 
DÖNÜŞEN KURUMLARIN HAKKINI DA KORUDU
AYM, gerekçeli kararında; düzenlemedeki dönüşüme başvuran kurumların hak aramasından vazgeçtiğine dair maddeyi de anayasanın 2., 13. ve 36. maddelerine aykırı buldu. Böylece dönüşüme başvuran kurumların mahkeme hakkı korunmuş oldu.

DÖNÜŞÜME VİZE
AYM, dönüşümün iptalini isteyen başvuru maddelerini ise reddetti. Böylece daha önce MEB’e başvurup dönüşüme kabul edilen kurumların devam etmelerinin önünde bir engel kalmadı.

OKUL MÜDÜRLERİNE ‘KÖTÜ’ MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLERİNE ‘İYİ’ HABER
Yüksek Mahkeme,  bulunduğu okulda 4 yılı dolduran okul müdür ve yardımcılarının görevden alınmasıyla ilgili maddenin iptalini reddetti. Gerekçe olarak da bu kişilerin yeniden müdür olabileceği belirtildi.  Böylece 8 bin okul müdürü AYM’den beklediği haberi alamamış oldu. Öte yandan merkez il ve ilçe teşkilatlarındaki müdür ve şube müdürlerinin uzman olarak pasif görevlere atanması iptal edildi.

MEB’İN KEYFİ DAVRANMA ŞANSI YOK
Gerekçeli kararı değerlendiren Aktif Eğitim Sen Başkanı Osman Bahçe, AYM’nin dershanelerin varlığını koruma altına aldığını vurguladı: “Bütün bu Anayasal haklar varken ve dershanelerin kapatılmasıyla ilgili maddeler iptal edilmişken Milli Eğitim Bakanlığı kafasına göre iş yapamaz. Dershanelerin eskiden olduğu gibi ihtiyaç olan eğitim-öğretimdeki misyonunun devamı için gereken yasal düzenlemeleri acilen yapması gerekir. İşi yokuşa sürerek, farklı ad ve unvanlar üzerinden çalışma yaparak hukuku çiğneme çabaları sökmez.”

meydangazetesi.com.tr


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.