Anayasa Mahkemesinin Flaş Gündemi!

5 Mart 2015 Perşembe Günü Saat 09.30’da Yapılacak Mahkeme Toplantısı Gündemi

Anayasa Mahkemesinin Flaş Gündemi!
26 Şubat 2015 Perşembe 22:07

 Anayasa Mahkemesi 5 Mart Perşembe günü Bakanlık Müfettişliğinden maarif müfettişliğine indirilenlerlin durumunu görüşecek. 

25.8.2011 günlü, 652 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin;
1- 1.3.2014 günlü, 6528 sayılı Kanun’un 17. maddesiyle değiştirilen 17. maddesinin (4) numaralı fıkrasının,
2- 6528 sayılı Kanun’un 23. maddesiyle değiştirilen 41. maddesinin (6) numaralı fıkrasının ikinci cümlesinin,
iptallerine ve yürürlüklerinin durdurulmasına karar verilmesi istemi.


...

MADDE 17 – 652 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 17 nci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“MADDE 17 – (1) Rehberlik ve Denetim Başkanlığının görevleri şunlardır:
(...)

(4) Maarif Müfettişleri Başkanlıklarının görev, yetki ve sorumlulukları, Maarif Müfettişlerinin görev, yetki ve sorumluluklarına ilişkin usul ve esaslar ile diğer hususlar yönetmelikle düzenlenir.”

MADDE 23 – 652 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 41 inci maddesi başlığı ile birlikte aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“Maarif Müfettişleri
MADDE 41 – (1) İl millî eğitim müdürlükleri bünyesinde oluşturulan Maarif Müfettişleri Başkanlığında Maarif Müfettişleri ve Maarif Müfettiş Yardımcıları istihdam edilir.
(...)

(6) Maarif Müfettişlerinin, her hizmet bölgesinde iki yıldan az olmamak üzere Bakanlıkça belirlenecek süreler kadar çalışmaları esastır. Hizmet bölgelerinin oluşturulması ve bu bölgelerdeki çalışma süreleri; Maarif Müfettişleri ve Maarif Müfettiş Yardımcılarının nitelikleri, mesleğe alınmaları, yetiştirilmeleri, yarışma ve yeterlik sınavları, atanmaları, çalışma ve yer değiştirmelerine ilişkin usul ve esaslar yönetmelikle düzenlenir. Maarif Müfettişleri ve Maarif Müfettiş Yardımcıları, 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye ekli (I) sayılı cetvelin “A- Aylıklarını 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa Göre Alanlar” kısmının (1) numaralı bölümünün (j) sırasında öngörülen ek ödemeden aynı usul ve esaslar dâhilinde yararlandırılır.”

...

Anayasa Mahkemesinin 6528 sayılı kanunun eğitim yöneticileri, dershaneler ile merkez şube müdürleri, il milli eğitim müdür yardımcıları ve ilçe milli eğitim müdürleriyle ilgili maddelerini neden gündemine almadığı merak uyandırdı.
 

Bu konularla ilgili raportörlerin hazırlıklarını çoktan bitirdikleri biliniyor. Eğitim kurumu yöneticisiyken haksız şekilde görevden alınanlar başta olmak üzere Anayasa Mahkemesinden adalet bekleyenlerin sayısı yüz binleri buluyor!

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.