Aöl İmtihan Sonuçları Öğren,(aol - ,açıköğretim Lisesi İmtihan Sonuçları Açıklandı,)

MEB 2014 AÖL imtihan sonuçlarını açıkladı. AÖL imtihan sonuçlarınızı öğrenmek için haberimizdeki linke tıklayabilirsiniz. Açık Öğretim Lisesi ve Mesleki Açık Öğretim Lisesi´nde tahsil gören öğrencilerimizin ikinci devre imtihan sonuçları haberimizde. Üçüncü devre kayıt yenileme işlem tarihleri ne? 2014 AÖL sonuçları ve kayıt yenileme ile ilgili bütün ayrıntılar sitemizde (2014 AÖL Sınav Sonuçları)

Aöl İmtihan Sonuçları Öğren,(aol - ,açıköğretim Lisesi İmtihan Sonuçları Açıklandı,)
10 Temmuz 2014 Perşembe 16:54

2013-2014 eğitim öğretim seneyi ikinci devre imtihan sonuçlarına göre, aleni öğretim lisesinden 16 bin 245, mesleki aleni öğretim lisesinden ise 11 bin 798 talebe mezun oldu.

AÇIKÖĞRETİM LİSESİ SINAV SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN

Her iki idadi için 2013-2014 eğitim öğretim seneyi üçüncü devre kayıt yenileme işlemleri, 7-14Temmuz tarihlerinde yapılacak. 18 yaşını dolduran öğrenciler kayıt yenilemeye başvuru edebilecek. Öğrencilerin sınava girebilmeleri için kayıt yenileme işlemlerini yapmaları gerekiyor.

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünce yapılan yazılı açıklamada, aleni öğretim ile mesleki aleni öğretim liselerinde tahsil görenlerin ikinci devre imtihan sonuçlarının, liselerin resmi internet sitelerinde yayımlandığı bildirildi.

2013-2014 eğitim öğretim seneyi ikinci devre imtihan sonuçlarına göre, aleni öğretim lisesinden 16 bin 245, mesleki aleni öğretim lisesinden ise 11 bin 798 talebe mezun oldu.

Her iki idadi için 2013-2014 eğitim öğretim seneyi üçüncü devre kayıt yenileme işlemleri, 7-14 Temmuz tarihlerinde yapılacak. 18 yaşını dolduran öğrenciler kayıt yenilemeye başvuru edebilecek. Öğrencilerin sınava girebilmeleri için kayıt yenileme işlemlerini yapmaları gerekiyor. Açık Öğretim Lisesi nedir ne değildir, dersler nasıl seçilir?

Öncelikle eğitim herkes için 4 yıllıktır. 2005 itibariyle liselerin 4 seneye çıkarılmasıyla evvel örgün liselerde, 2008-2009 itibariyle de Açık Öğretim Lisesi'nde eğitim tamamen 4 seneye çıkarılmıştır. Dolayısıyla eskiden Açık Lise'de veya örgün okullarda 3 yıllık okuyan bir talebe Açık Lise'de 4 yıllık sisteme tabi olacaktır.

Açık Öğretim Lisesi 2009-2010 eğitim yılına kadar normal liseler gibi 4 yılda bitirilebilirken, bakanlığın o devre çıkardığı bir yönetmelikle Ocak ve Mayıs sınavına ilave olarak 3. bir imtihan yapılmaya başlanmış ve Temmuz ayında yapılan bu sınavlarla beraber, yeni başlayan bir öğrenciye liseyi 2.5 senede bitirebilme şansı doğmuştur.

Açık Öğretim Lisesi'nde (AÖL) senede 3 imtihan yapılıyor ve bu sınavlar sırasıyla, Ocak, Mayıs ve Temmuz ayında yapılıyor. (Yalnız 3. devre yani Temmuz sınavına bakanlığın kararıyla sadece 17 yaş ve üstü öğrenciler katılabiliyor) Liselerde eğitim öğretim 2 cin yapılır. Ders geçmeli olan ''sınıflı'' sistem ve belli bir yekün krediye ulaşılması gereken ve dönemlik okunan ''kredili'' sistem. Açık Öğretim Lisesi, ikinci yazdığıma yani kredili sisteme tabi olduğu için, derslik kavramı yoktur. Dönem olarak okunur. Dolayısıyla, ''ben kaçıncı sınıfım'' olayı yoktur. Örneğin ''ben idadi 2 okuyorum değil'', ''ben 5. dönemdeyim'' demek daha doğrudur... Açık Öğretim Lisesi'nde müfredat yani ders programı olarak örgün liselerle aynı derslerin döneme yayılmış hali vardır. Örneğin örgün bir lisede idadi 1 Matematik dersi AÖL'de, Matematik 1 ve Matematik 2 olarak ''2'' döneme ayrılır.

II. DÖNEM SONU SINAVLARI
5-6 Nisan 2014
2013-2014 Eğitim-Öğretim seneyi II. devre imtihan sonuçlarının internette yayınlanması: 25 Mayıs 2014 2013-2014 Eğitim-Öğretim seneyi III. devre kayıt yenileme işlemleri: 26 Mayıs-06 Haziran 2014

III. devre imtihan giriş yerlerinin internette yayınlanmaya başlanılması: 07 Temmuz 2014

III. DÖNEM SONU SINAVLARI 12-13 Temmuz 2014

2013-2014 Eğitim-Öğretim seneyi III. devre imtihan sonuçlarının internette yayınlanması. 18 Ağustos 2014
12-13 Temmuz 2014 tarihlerinde yapılacak olan III. Dönem sınavlarına Açık Öğretim Lisesine kayıtlı, sınavın yapıldığı ilk gün itibariyle on yedi yaşını doldurmuş, on sekizden gün almış (11 Temmuz 1997 ve daha önceki doğumlu) silik, mat ve ya aktif öğrencilerimiz III. Dönem kayıt yenileme yaptırmaları halinde katılacaktır.

Liselerde eğitim öğretim 2 cin yapılır. Ders geçmeli olan ''sınıflı'' sistem ve belli bir yekün krediye ulaşılması gereken ve dönemlik okunan ''kredili'' sistem. Açık Öğretim Lisesi, ikinci yazdığıma yani kredili sisteme tabi olduğu için, derslik kavramı yoktur. Dönem olarak okunur. Dolayısıyla, ''ben kaçıncı sınıfım'' olayı yoktur. Örneğin ''ben idadi 2 okuyorum değil'', ''ben 5. dönemdeyim'' demek daha doğrudur...

Açık Öğretim Lisesi'nde müfredat yani ders programı olarak örgün liselerle aynı derslerin döneme yayılmış hali vardır. Örneğin örgün bir lisede idadi 1 Matematik dersi AÖL'de, Matematik 1 ve Matematik 2 olarak ''2'' döneme ayrılır. Yani örgün liselerdeki sınıfların Açık Lise'deki karşılıkları şöyledir; Lise 1: AÖL: 1. ve 2. devre Lise 2: AÖL: 3. ve 4. devre Lise 3: AÖL: 5 ve 6. devre Lise 4: AÖL: 7. ve 8. devre 2010-2011 eğitim öğretim döneminden itibaren MEB liselerde ''meydan'' uygulamasını kaldırdı. Dolayısıyla AÖL'de de alanlar kalkmış oldu.

Ancak şuan yeni öğrenciler için bu vaziyet ve kademeli olarak bütün öğrenciler alansız okuyacak ve ''Sosyal Bilimler, Türkçe Matematik'' gibi alanlar tarihe karışacak. Yalnız şuan sadece ''İlkokul diplomasıyla ilk kez Açık Lise'ye kaydolanlar ile örgün bir lisede idadi 1'den tasdikname alıp AÖL'ye kaydolanlar alansız okuyacak''. Bunlar dışında söyleyelim seneler evvel idadi 2'de alanlı olarak okuyan bir talebe için meydan uygulaması devam edecek. Şuan yeni kayıtların tümünde sistemde ''alansız'' yazar. Ancak yukarıda yazdığım şartlara göre alanlı okuması gerekenler önümüzdeki günlerde meydan seçecekken. Şartları alansız olarak okumaya uygun kişiler mezun oluncaya kadar ''alansız'' ibaresi ile okuyacak..

AÇIK LİSE DİPLOMA İŞLEMLERİ

Diploma Harcı
Açık Öğretim Lisesinden mezun olup diploma almaya adalet kazanan öğrencilerimizden, 2013 seneyi boyunca diploma harç bedeli olarak 10 TL alınacaktır. Değişik Nedenlerle Diplomasını Almamış / Alamamış Öğrenciler;

Açık Öğretim Lisesinden değişik dönemlerde mezun olmuş ancak vesika/bilgi eksikliği nedeniyle diplomaları basılamayan veya süresi içinde irtibat bürolarından alınmadığı için diplomaları Müdürlüğümüze arka gönderilen öğrencilerimizden dilekçe ile başvuranlar; www.aol.meb.gov.tr resmi internet sitesi sitesinden sisteme giriş yaptıktan sonra, "MEZUNİYET İŞLEMLERİ" menüsü altındaki, "Diploma Bilgileri"" seçeneğinden bilgilerini görebilirler. Diploma Bilgileri bölümünde diplomanın nerede olduğu ve gönderildiği tarih alanı abes olan öğrencilere Müdürlüğümüzce açıklamalı bilgi verilecektir.

Diplomamı Ne Zaman, Nereden Alabilirim?

Açık Öğretim Lisesinden mezun olarak diploma almaya adalet kazanan öğrencilerimizin diplomaları, imtihan sonuçları açıklandıktan 2 ay ( bu süreç devre sonrası amel ve işlemlerin yoğunluğuna göre 3-4 ay olabilir) sonra öğrencilerin belirttiği adres illerinde bulunan Merkez Halk Eğitim Merkezi (ASO) Müdürlüğüne gönderilmektedir. Daha önceki dönemlerde mezun olup diplomasını alamayan öğrencilerimizin Açık Öğretim Lisesine bir dilekçe ile başvurarak diplomalarını Açık Öğretim Lisesi İrtibat Bürolarından herhangi birine gönderilmesini istemeleri gerekmektedir. Ayrıca Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü Emniyet Mah. Milas Sokak No:21 (Konya Yolu Üzeri - Gazi Hastanesi Karşısı) Teknikokullar/ Başkent Ankara adresine şahsen veya noterden vekil tayin edilen kişinin başvurması ile de diploma teslim edilebilir.

Diplomamı Teslim Almaya Giderken Yanımda Neler Götürmeliyim ?

Diplomasını teslim almaya gidecek öğrencimizin yanında, içinde bulunulan sene için belirlenen Diploma Harç Ücretini ödediğini gösteren dekont bulunmalıdır.

Eğer talebe Açık Öğretim Lisesinden Çıkma Belgesi(Geçici Mezuniyet Merkezi) almış ise Çıkma Belgesini alırken ilgili harcı ödediğinden, herhangi bir ödeme yapmadan Çıkma Belgesinin aslı ile başvurup, diplomasını alabilir.

Diplomayı talebe yerine bir başkası alacaksa, alacak şahıs noterden vekil tayin edilmelidir. Vekilin noterden alınan vekaletname ve yukarıda belirtilen öğrencinin getirmesi gereken evraklardan biri ile başvurması gerekmektedir. Diploma harç ücreti Ziraat Bankası , Halk Bankası veya Vakıflar Bankasına T.C. Kimlik numarası belirtilerek yatırılacaktır.

Diplomamı Kaybettim, Ne Yapmalıyım?

Öğrencileri, Açık Öğretim Lisesinden almış oldukları diplomayı kaybetmişlerse, diploma yerine geçen Diploma Kayıp Belgesi almak için bir dilekçe yazarak Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne posta yoluyla veya şahsen başvurabilirler. Dilekçenin ekinde herhangi bir gazeteye verilen zayi ilanı yoksa, dilekçede "gazete ilanı vermediğimden ötürü doğabilecek hukuki mesuliyet bana ait olmak üzere," ifadesi yer almalı, TC Kimlik No ve Öğrenci No beyan edilmelidir.Söz konusu bu vesika öğrencinin dışında bir başkası tarafından alınacaksa, ilgili şahıs noterden vekil tayin edilmelidir. Faksla yapılan başvurular dikkate alınmamaktadır.
2014 seneyi Açıköğretim lisesi 1. imtihan tarihleri ne vakit olacak?

Sınavlara az bir süre kaldı.. Öğrenciler hazırlıklarını sürdürüyor. MEB Ortaöğretim sınavlarından olan SBS yeni ismi ile TEOG sınavının tarihleri değiştiği için, Açıköğretim Lisesi AÖL imtihan tarihleri de değişti. AÖL sınavı ne vakit? AÖL imtihan tarihleri değişti mi? İşte AÖL 1.devre imtihan tarihleri... 2014 AÖL imtihan tarihleri. MEB ortaöğretim geçiş sınavı olan ve adı değişen SBS yeni isme TEOG olan sınavın tarihi değiştiği için Açık Öğretim Lisesi imtihan tarihleri de değişti. AOL 2013-2014 imtihan tarihlerinde değişiklik oldu yeni tarihleri 1.devre sınavı 4-5 Ocak 2014 tarihinde, 2.devre sınavları 31 Mayıs-1 Haziran 2014 tarihlerinde 3.devre sınavları ise 23-24 Ağustos 2014 tarihleri olarak değiştirildi.

SINAVLARA NASIL HAZIRLANABİLİRİM?

Milli Eğitim Bakanlığı, Açıköğretim Okulları öğrencilerinin televizyon, radyo ve internet teknolojilerini kullanarak sınavlara hazırlanabilmesi için lüzumlu alt yapıyı oluşturmuştur. Açık Öğretim Lisesi öğrencilerinin sınavlara çalışırken yaralanabileceği kaynaklar aşağıdaki maddelerde sıralanmıştır. Kitap Dağıtım Merkezlerinden aldığınız Açıköğretim Okulları ders Kitapları (ders notları) ile hazırlanabilirsiniz.Daha önceki Açık Öğretim Lisesi sınavlarında çıkmış soruları gözden geçirebilirsiniz. İnternet TV ya da İnternet Radyosunu takip edebilirsiniz. İnternet sayfasında bulunan kitap içeriklerini bilgisayarınıza kaydedip, hazırlanabilirsiniz.

Bazı Halk Eğitim Merkezi Müdürlükleri, Açıköğretim Okullarında okutulan bazı dersler için kurs düzenliyor. Sizin için açılan bu kurslara katılarak hazırlanabilirsiniz. Bu sınavların telafisi, örgün eğitimde olduğu gibi olası değildir. Bu nedenle lütfen bu sınavlara girmenizi engelleyebilecek unsurlara dikkat ediniz. Sınavda mutlaka Sınav Giriş Belgeniz ile geçerli bir kimlik belgenizi (Nüfus Cüzdanı, Ehliyet, Pasaport) yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Sınavdan en az yarım saat evvel imtihan yerinizde olmalısınız. Aksi takdirde bu nedenlerden ötürü sınava alınamayabilirsiniz. Bunun yanı sıra imtihan esnasında da yanıt kâğıdınızın çevrenizdekiler tarafından görülmediğinden emin olunuz. Sınavlarınızın optik okuyucularda değerlendirmeleri yapılırken aynı zamanda kopya analizi de yapılmaktadır.

AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ MEZUNİYET ŞARTLARI

1. Açık Öğretim Lisesi Alanlı Öğrenci Mezuniyet Şartları
(Öğrenimlerine, Genel Kültür, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri, Yabancı Dil, Türkçe Matematik alanında devam edenler.) Öğrenim gördüğü yekün dönemin en az 8 veya üzeri olması, Toplam kazanılan kredinin en az 192 veya üzeri olması, Ortak derslerin tamamını başarması veya muaf olması, Dil ve Anlatım dersinden muafiyet olmaması nedeniyle mutlaka başarılması, Alan kredisinin 80 veya üzerinde olması (Genel Kültür alanı dış), Alan derslerinin tamamından en az bir kez sınava girilmiş olunması, Açık Öğretim Lisesinde en az bir devre sınava girmiş olması,

2. Açık Öğretim Lisesi (AÖL) Alansız Öğrenci Mezuniyet Şartları
Öğrenim gördüğü yekün dönemin en az 8 veya üzeri olması, Toplam kazanılan kredinin en az 192 veya üzeri olması, Ortak derslerin tamamını başarması veya muaf olması, Dil ve Anlatım dersinden muafiyet olmaması nedeniyle mutlaka başarılması, Açık Öğretim Lisesinde en az bir devre sınava gitmiş olması,

Bakanlıktan aleni liseye (AÖL) kolaylık
MEB, normal liselerden aleni öğretim lisesine atama yaptırmak isteyen öğrencilere mani çıkarılmamasını istedi.
Milli Eğitim Bakanlığı, normal lisede öğrenimi sürdürürken, aleni liseye geçmek isteyen öğrencilere mani olan yönetimleri uyardı. Bilindiği gibi, yeni eğitim sistemi 4+4+4 ile beraber idadi öğrenimi mecbur hale getirilmiş, lisenin aleni öğretim liselerinden de bitirilmesinin önü açılmıştı.

Fakat normal liseden kaydını alarak aleni öğretim lisesine veya mesleki aleni öğretim okullarına kayıt yaptırmak isteyen öğrencilere mektep yönetimlerinin muhtelif zorluklar çıkardığı öğrenildi. Bazı mektep yönetimleri aleni öğretime kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerin talep ettiği "Öğrenim Durum Belgesi" ve "Not Dökümü Çizelgesi" gibi belgeleri talebe ve velilere verme konusunda sıkıntı çıkardı.

Bunun üzerine Bakanlık, "Mevzuatta yeri mevcut, aleni öğretim lisesine kaydını aldırmak isteyen öğrencilerin vesika taleplerini karşılayın" diyerek uyardı. Bakanlık, 3-14 Şubat 2014 tarihleri arasında yapılması planlanan Açık Öğretim Lisesi ve Mesleki Açık Öğretim Okullarına kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerin yoğun bir şekilde okullardan "Öğrenim Durum Belgesi" ve "Not Dökümü Çizelgesi" talepleriyle karşı karşıya kalınacağının tahmin edildiğini de bildirdi. Öte yandan, idadi eğitiminin mecbur hale gelmesiyle beraber adeta öğrenciler aleni liseye akın etti. Buna göre, aleni öğretim lisesine kayıtlı talebe sayısı 969 bin 208'e ulaştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.