Arınç, İkinci Vip Torpil Listesini Yalanlamadı: İstisnai Kadrolar Hep Vardı

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, CHP tarafından iki kez açıklanan KPSS sınavı olmaksızın kamuya atanan 'VİP torpil' listesini "İstisnasi kadro Türkiye kurulduğundan beri var" şeklinde savundu. Açıklanan ilk...

Arınç, İkinci Vip Torpil Listesini Yalanlamadı: İstisnai Kadrolar Hep Vardı
15 Aralık 2014 Pazartesi 22:58

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, CHP tarafından iki kez açıklanan KPSS sınavı olmaksızın kamuya atanan 'VİP torpil' listesini "İstisnasi kadro Türkiye kurulduğundan beri var" şeklinde savundu. Açıklanan ilk listeyi doğrulayan Arınç, CHP Sözcüsü Haluk Koç tarafından açıklanan ikinci listeyi de yalanlamadı.

Bakanlar Kurulu sonrasında bir basın toplantısı düzenleyen ve gazetecilerin sorularını cevaplayan Bülent Arınç'a, CHP Sözcüsü Haluk Koç tarafından iki defa açıklanan listelere ilişkin, "CHP’li Haluk Koç devlet kadrolarına usulsüz atamalara ilişkin ikinci kez isim listesi açıkladı. Bu atamaları duyurmak için de bir web sitesi açtıklarını duyurdu. Bu açıklamalar hakkında neler söyleyeceksiniz?" sorusu yöneltildi.

"ÇOK ÇİRKİN KABUL ETMEM MÜMKÜN DEĞİL"

Bütçe görüşmelerinde Meclis’te nöbetçi olduğu gün kısmen buna temas ettiğini belirterek, ilk listeyi kısmen doğruladığı açıklamaya gönderme yapan Arınç, "Zannettim ki bir siyasetçi, kendisi siyasi partisinden milletvekillerinin de alkışla destek verdiği bu konuşma üzerine tekrar bu saçmalıkları yapmaz. Neden yapmaz? Şunun için; Haluk Koç Bey genel başkanlığa aday olmuş bir siyasetçidir, daha baştan kaybetmiştir, şimdi de partisinin milletvekilidir ve parti sözcüsüdür. Yaptığı işin, söylediği sözlerin bir ağırlığı olması gerekir bir de objektif olması gerekir. Ben kendilerine misaller vererek, geçmişte CHP’li tarafla neler yaşadığımızı o akşamki konuşmamızda ifade ettim. Hanımefendinin söylediği ikinci açıklamasında ve site açmasında bu çok çirkin bir şey, bunu kabul etmem mümkün değil. Bu konuşmasını yaparken benim hakkımda çok galiz ifadeler kullanıyor, bunları kendisine iade ederim. Beni de seni de çok iyi tanıyor ve biliyor." diye konuştu.

"KEŞKE KILIÇDAROĞLU'NU ELEŞTİRMESEYDİM"

Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü: "İyi polismiş, kötü polismiş, çift kimlik taşıyormuş’ bunlar bana yakışmaz, senin üstünde kalır. Burada Hükümet Sözcüsü sıfatıyla bir açıklama yapıyorum ama bu insana karşı da söyleyecek sözüm olmalı. Ben hiç unutmuyorum, oğlunun evlilik töreninde, Sayın Kılıçdaroğlu gelin hanım ve damada, sizler 'çapulcusunuz, sizden çapulcu evlatlar bekliyorum' diyerek nikah cüzdanını vermişti. Ben bunu hazmedemedim. O günlerde Gezi olaylarının etkisinde kalmış sanki Sayın Kılıçdaroğlu, Haluk Koç’un oğluna ve gelinine 'çapulcu' diye hitap etti. Ben bunu eleştirdim. Yani evliliğinin ilk gününde, en mesut gecesinde, bir gelin ve damada 'çapulcu' diye hitap edilmesi ve doğacak çocuklarının da 'çapulcu' olarak istemesi bana çok garip geldi. Kılıçdaroğlu’nu eleştirdim, Haluk Koç’a 'geçmiş olsun' dedim. Ama Haluk Koç, bundan çok memnun olmuş anlaşılan, keşke onu korumasaydım, keşke Kılıçdaroğlu’nu eleştirmeseydim."

"İSTİSNAİ KADROLAR HEP VARDI"

İstisnai kadroların Türkiye Cumhuriyeti kurulduğundan bu yana var olduğunu belirterek sözlerini sürdüren Arınç, "İstisnai kadronun anlamı şudur: Mezuniyet önemlidir, KPSS sınavı ve buna benzer bir sınavlarda dahil edilmeksizin bazı işler için, nitelikli eleman istihdamına imkan veren ama adı da üstünde hem atama usulleri bakımından istisnai hem de sayı bakımından istisnai kadrolar bulunur. Bu kadrolar Cumhurbaşkanlığı’nda vardır, 90 seneden beri, Başbakanlık’ta, Meclis Başkanlığı’nda, icracı bakanlıklarda az sayıda da olsa vardır, belediyelerde de vardır, başka kurumlarda da vardır. Bu istisnai kadroları kurumun başında olanlar kullanırlar. Bu da bir gelenektir. Bu konuda bir soru gelir diye, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanından 'bana bir istatistik getir' dedim. Şu anda bir rakam vermeyeceğim. İsterseniz Sayın Faruk Çelik’ten alabilirsiniz, 1993-2002 yılları arasında, AK Parti’nin iktidar olmadığı dönemlerde istisnai kadrodan atananların sayısı, 13 yıllık iktidarımız döneminde atananların iki mislidir. İnsan biraz sıkılır. Meclis’te ataması yapılmış istisnai kadrolardan, sizin sadece çocuğu, oğlu değil gelini de Meclis’te olanlar var. Şimdi ben bunları teşhir mi edeyim? Zamanında Önder Sav’a da Sayın Baykal’a da rica etmiştim. Çünkü onların bir kabahati yok, varsa babalarının etik bir noksanlığı var. TRT’de buna benzer atamalar olduğunu yüzlerine karşı söyledim. Buradaki sayı CHP’liye, ANAP’lıya, DYP’liye, SHP’liye bakarsak diyelim Refah Partisi-Fazilet Partisi diyelim ki AK Parti dönemlerindekinin 10 mislidir. Mecbur ederlerse, çocuklarıyla baldızlarıyla eşleriyle birlikte bunları yüzlerine vururuz. O zaman Sayın Koç bu partide yoktu ama şu an o partinin genel başkan yardımcısıdır. Genel başkanına danışsın. Evet, 'o dönemlerde atanmış ne kadar CHP’li varsa ismini açıklayın' desinler, bunlar açıklanır ama bunlar neyi halleder, çözer? Herkesin kanunen yapacağı şeyi, etik açıdan eleştirebilirsiniz. Ama bunun kanunsuz bir tarafı yok ki. Bir tanesine cevap verdim, bilmem ne Gündoğan’dı galiba adamı rüyamda görmedim, ismini duymadım ama Meclis’te çalışmış deyince, dosyasından baktırdım, nerede çalışmış diye. Adam, Mamak Belediyesinde, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda çalışmış, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda çalışmış, Bolu’da il müdür yardımcılığı yapmış vesaire 16 yıl sonra da Meclis’te bir proje kapsamında da geçici görevle gelmiş. Bunun benimle ne ilgisi var?"

CHP GENEL MERKEZİNDE CAM KALMAZ KAPI BİLE KALMAZ

Haluk Koç'un dün açıkladığı listede yeğeninin BOTAŞ genel müdür yardımcısı olduğunu da saydığını belirten Bülent Arınç, "Ne kadar güzel, sen profesörsün, onun profesörlüğü yok, İngiltere’den doktorası var ama Türkiye’de enerji üzerine 10 kişi sayın derseniz ilk 5’in içerisine girer. BOTAŞ Genel Müdür Yardımcısı olmadan önce 10 sene hemen hemen 7,5 sene diyebiliriz Sayın Abdullah Gül’ün yanında enerji danışmanı olarak çalıştı. 3 yabancı dil bilen, enerji konusunda bu kadar iyi yetişmiş insan, 'neden genel müdür olmadı' diye şikayet edeceğine, genel müdür yardımcılığından şikayet ediyor. Kendine gündem yaratmaya çalışıyor. CHP’nin başbaşa bulunduğu karşılıklı suçlamalar ve ithamlardan gündem değiştirme gayreti içerisinde. Bir taraftan birisini ihraç ediyorlar adam bütün 'MYK’yı ben de mahkemeye vereceğim' diyor. Öbür tarafta Birgül Ayman Güler, 'CHP cemaatle işbirliği yaptı' diyor, beriki bir başka şey söylüyor. Bunlardan sıkılmış, bunalmış, eskimiş bir takım şeyleri yeni gündeme getirme gayreti içinde. Çok ayıp ve çok çirkin. Hele bir site yapıp da herkesin şikayetçi olduğunu söylemesi veya 'şikayeti olanlar buraya şikayet etsin' demesi çok çirkin bir şey. Bunu yakıştıramıyorum, bundan vazgeçmesini diliyorum. Elinde bir taşla camları kırmaya kalkarsa CHP Genel Merkezi’nde cam kalmaz, kapı bile kalmaz." ifadelerini kullandı.

"ORTADOĞU İLE İLİŞKİLERE ISLAK TÜLBENT BENZETMESİ"

Arınç'a basın toplantısında "Türkiye’nin körfez ülkeleri ve Mısır ve Suriye ile soğukluklarının giderilmeye başladığını ifade ettiğiniz. Bu konuyu açar mısınız?" şeklinde bir soru da yöneltildi. Arınç, bu soruyu şöyle cevapladı: "Bizim özellikle Ortadoğu bölgesinde bazı ülkelerle Suriye, Irak meselesinden veya Mısır konusundan dolayı ilişkilerimizin biraz yavaşlamış olduğunu veya limonileştiğini söyleyenler var. Bunda doğruluk payı olabilir. Suriye’deki tavrımız bellidir, Irak’ta geçmiş dönemde özellikle Maliki dönemindeki sıkıntılarımız bellidir yine Mısır’da darbeye karşı tavrımız da bellidir. Bundan dolayı bazı ülkeler Türkiye ile aynı görüşleri paylaşmıyor olabilirler. Yatırımcıların benden ricası şu oldu: Bu daha ne kadar devam edebilir? Siyasi noktadaki bu sıkıntı yatırımları engelleyebilecek duruma gelebilir. Ben de onlara rahatlıkla şunu söyledim; Türkiye ile bazı ülkeler arasındaki bu görüş farklılığından doğan gelişmeler süratle giderilecektir. Biz aynı coğrafyanın kardeş yaptığı insanlarız, birbirimizle kader birliği yapıyoruz. Kaldı ki bölgemizdeki sıkıntılı konular da bir an önce sonuçlanacak, Türkiye ile geçmişte nasıl bu ülkelerin dostluğu ve kader beraberliği varsa bundan sonra da devam edecek. Ve onlara Türkiye’de bir atasözünü 'Islak tülbent kuruyuncaya kadar geçecek, bundan emin olun, gelecek bugünkünden çok daha iyi olacak’ dedim. Kabul gördü, bazı yabancı yayın organları da bunu ifade ettiler."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.