Arınç: (kpss İddiaları) Hepsi Yalandır Diyemem, Bir Kısmı Doğrudur

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, KPSS sınavına girmeden bazı kadrolara AK Partililer tarafından atama yapıldığı iddialarını "kısmen" doğruladı. Arınç, "Pek çok isim var. Bunların hepsi doğru değildir, yalandır diyemem. Ama bir...

Arınç: (kpss İddiaları) Hepsi Yalandır Diyemem, Bir Kısmı Doğrudur
11 Aralık 2014 Perşembe 23:28

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, KPSS sınavına girmeden bazı kadrolara AK Partililer tarafından atama yapıldığı iddialarını "kısmen" doğruladı. Arınç, "Pek çok isim var. Bunların hepsi doğru değildir, yalandır diyemem. Ama bir kısmı doğrudur." dedi. Arınç, atamaların ise kanunen suç olmadığını; aksine etik açıdan değerlendirilmesi gerektiğini savundu.

TBMM Genel Kurulu'nda 2015 yılı bütçe görüşmelerinde hükümet adına kürsüye çıkan Bülent Arınç, son günlerde gündem olan iddialarla ilgili de konuştu. Arınç ilk olarak, "Sayın Haluk Koç'un birkaç gün evvelki basın toplantısında bazı milletvekillerinin veya bakanların yakınlarının kamuda KPSS aranmaksızın veya imtihan geçirmeksizin göreve alındığını iddia etti. Pek çok isim var. Bunların hepsi doğru değildir, yalandır diyemem. Ama bir kısmı doğrudur." dedi.

Ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bütçe açılışında yaptığı konuşmaya değinen Arınç, "Kılıçdaroğlu bir yerde bize döndü dedi ki; 'bir bunların çocuklarına bakın bir de Recep amcaya bakın' dedi. Arkadaşlar toptan suçlama iyi bir üslup değil. Bence bu konuda çok haklı olsa dahi katılırım bazı noktalara ama bu bizim üzerimize yüklenecek bir suç değil." ifadelerini kullandı.

Arınç, ardından kendi çevresinden örnek verdi: "Ben kendi adıma konuşayım. Benim kızım var, çalışmıyor. Başörtüsünden dolayı öğretmenlik yapamadı. Damadım var evlendiğinde doktordu. KPSS'ni sınavını bilmem, doktor nasıl oldu bilmem. Oğlum var, itiraf edeyim bazı bakan arkadaşlarımız bana teklif ettiler. 'Bir kadro verelim oğlunuzu da böyle yapalım.' Oğlum da benim kafadan. 'Özel sektörde çalışacağım' dedi, 6 senedir de özel sektörde işçi statüsünde çalışıyor."

OĞULLARI DA BURADA, KIZLARI DA BURADA ÜSTELİK GELİNLERİ DE BURADA, DAMATLARI DA BURADA

Bakanların hepsinin suçlanmasına karşı çıkan Arınç, şöyle devam etti: "Seneler sonra iki çocuğu olmuş bakan var, daha bir yaşında değil. Çocuğu olmayanlar vardır. Çocuklarının hiç birisinin devletle ilişkisi olmayan da var. Bütünün suçlamak yerine bazıları diyelim; şunlar denilebilir bunlar denilebilir. 83 tane ismin içine beni koymasalar olmaz. Bunu belki amaçları var. Bir; benim ismim üzerimden bir istifham meydana getirmek. İkincisi; bu iddiaları daha da güçlendirmek amacıyla. Doktor Metin bilmem ne. Bana söylediler vallahi de billahi de tanımıyorum, hayatımda görmedim, rüyamda görmedim. Sonra araştırın dedim. Bir ara Meclis'te çalıştığını söyledikleri için danışmanlarım buldular getirdiler. Mamak Belediyesi'nde çalışmış, Aile ve Sosyal Politikalar'da çalışmış, bilmem nerede çalışmış. 16 yıllık memurken de TİB'E geçmiş. Benimle ne ilgisi var bunun? Bir ara Meclis'te geçici görevde buluşmuş. Hepiniz milletvekilisiniz. Danışmanlarınızdan en azından bir geçici görevde değil mi? Meclis'te o zamanlar yeniden yapılanma mı bazı kurumlardan uzmanlar getirilmiş o zaman Meclis'te geçici görevde çalışmış. Üzüldüm ve açıklama yaptım. Benim hakkımda her şeyi söyleyebilirsiniz, çoğunuzun Kamer Genç gibi düşünmediğini biliyorum. Ben dürüstlüğü ilke edinmiş bir adamım. Ben ikinci dönem Meclis başkanlığına aday olacağım zaman Önder Sav da, Deniz Baykal da 'sen dürüst bir adamsın istersen destekleyelim' dediler. Onlara teşekkür ettim. 25 milletvekili CHP'den bana oy verdi. Bizden vermeyenler oldu, sizden verenler oldu. Şunun için söylüyorum; şimdi bize yükleniyorlar. Bakanlar, milletvekillerinin çocukları şuralara şuralara girmişler. Bunlardan birisi mesela TBMM'de şöyle bir baktım grubumuza, çok yeni arkadaşlarımı tenzih ediyorum ama eskilerden bir kaç kişi gördüm ki oğulları da burada, kızları da burada üstelik gelinleri de burada, damatları da burada. Yanlış tabi. Ayrı bir şey. Ama bana bunu söylerken kendi içinde olmadığını mı zannediyorsun?"

Ardından Meclis Başkanı'yken yaşadığı bir olayı anlatan Arınç, o dönemde Kamer Genç gibi Berhan Şimşek'in de kendisine taktığını ve kendisi tarafından işe alındığını iddia ettiği isimleri açıklayacağını söylediğini belirtti. Bunun üzerine de kendisinin CHP ve SHP tarafından göreve alınmışların listesini çıkardığını ve o açıklarsa kendisinin de karşı açıklama yapacağını söylediğini aktardı.

YAPILANLAR KANUNEN SUÇ DEĞİL ETİK AÇIDAN BAKMAK LAZIM

Arınç, sözlerini şöyle noktaladı: "Bugün Türkiye'de bir gerçek var. Her bakanlığın, başbakan yardımcılığında yok çok şükür, benim müşavir atama imkanım yok. Başbakan yardımcılığı bütçesi olmayan, hiçbir şeyi olmayan sadece adı olan bir insan oluyorsunuz. Millet bizi birşey sanıyor. Birisi 60 birisi 70 katrilyonluk bütçe götürüyor. Benim param yok, Başbakanlık ne kadar verirse o kadar. Her bakanlıkta müşavir kadroları vardır, başbakanlıkta vardır, cumhurbaşkanlığında vardır, Meclis'te vardır. Meclis Başkanımız en son bir kanun çıkardı bunları kapatmaya çalışıyor iyi de yapıyor. Ben geldiğim zaman jeoloji mühendisi danışman. 'Kardeşim ben madenci değilim sana ihtiyacım yok' dedim. Eczacı danışman. 'Efendim ben şuradan geldim ben buradan geldim.' Bitirmiş üniversiteyi, ertesi gün burada müşavir yapmışlar. Bunların hepsi olabilir. Belediyelerde özel kalem müdürleri, birkaç makamda istisnai memuriyet. Mahalli idareler izin verirse onlar kalıyorlar. Bu istisnai kadroları kullanmak belediyeler de dahil suç değil. Kanunlar buna izin ve imkan veriyor. Sadece etik açıdan meseleye bakabiliriz. Yaptığı doğru mu etik mi, o konuda suçlayabiliriz. Yoksa bas bas bağırarak buraya 80 kişiyi almışlar öbür tarafta bir milyon insan işsiz. Bu istismarı yapılacak bir şey değil. Dürüst olalım. Bu imkan varken bu imkanı kullananlara şu veya bu maksatla kullandın mı diye sorabilirsiniz. Takdir haklarını irdeleyebilrisiniz. Ama yaptığı iş kanuna anayasaya aykırı diyemezsiniz. Diyeceğiniz şey etik olup olmadığıdır. Bunun karşılığı da ağır cezada suç değildir."

BİZ HIRSIZLIK İTHAMINA MÜSTEHAK DEĞİLİZ

Aynı zamanda Meclis'in istasyon gibi kullanıldığını söyleyen Arınç, "Bir de şu kötü bir şekilde yapılıyor. Bundan ben de mustaribim. Buralar bir istasyon gibi kullanılmaya başladı. Filan yere yapıyorsun atamasını bir ay sonra iki ay sonra onu başka bir kuruma alıyorsun, ikinci bir insan için kullanıyorsun, alıyorsun üçüncü bir insan için kullanıyorsun. Bu yanlış. Bunu yapan, bunu yapmak isteyen insanlar yetişti. Eleştirilerinize ben her zaman saygı duyarım. Ama bunları AK Parti döneminde şunlar şunlar yapıldı, bunların hepsi zaten hırsızdır hepsi yolsuzdur, böyle bir ithama müstahak değiliz. Bunu yaptığımız zaman bu eleştirilerden herkes üzerine düşeni almalıdır. Ben pek çok arkadaşımızı biliyorum onları teşhir etmek niyetinde değilim." ifadelerini kullandı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.