Atama Bekleyen 23 Bin Sosyal Bilgiler Öğretmeninin Feryadı

Mebpersonel.com olarak atanamayan öğretmenlerin sesi olmaya devam ediyoruz. Bu haberimizde atama bekleyen 23 bin sosyal bilgiler öğretmeninin feryadını dile getiriyoruz.

Atama Bekleyen 23 Bin Sosyal Bilgiler Öğretmeninin Feryadı
11 Kasım 2014 Salı 17:13

Geçtiğimiz günlerde engelli öğretmen alımında en yüksek alımın Sosyal Bilgiler Branşında olması inanıyoruz ki bizim gibi herkesi de şaşırtmıştır. Bu şaşırma az kontenjan beklediğimizden değil, olması gerekenin çok ufak bir sayıda olsa da gerçekleşmesidir. 
Yine geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sorulan bir soruya cevap niteliğinde bir yazı düştü medyaya. Yazıda deniyor ki öğretmen atamalarında atama bekleyen sayıları değil(1), ihtiyaç(2) göz önünde bulundurulur. Şimdi bu talihsiz açıklamaya irdeleyelim.

(1) MEB atamalarda atama bekleyen öğretmen sayısını dikkate almaması: Bizce kabul edilebilir bir şey değildir. Şöyle ki sen açacaksın üniversiteyi, açacaksın Sosyal Bilgiler bölümünü dolduracaksın içine öğretmen adaylarını sonra da diyeceksin ki “ben sizi atamayacağım” veya “çok az atayacağım” böyle bir keyfilik kabul edilebilir bir şey değildir.

 
(2) İhtiyaç dikkate alınır, ihtiyaç oranlarına göre alım oranları aynıdır. Yani bundan anladığımız 100 öğretmen ihtiyacınız var ve bunun 20 tanesi Sosyal Bilgiler Branşı ise, 1000 öğretmen alacaksanız 200 öğretmen alırsınız, 10 bin öğretmen alacaksanız 2 bin Sosyal Bilgiler Öğretmeni alacaksınızdır. Peki bi bakalım durum öylemi 2012 ağustosta Sosyal Bilgiler alım oranı %5, 2013 eylül %6, 2014 şubat atamasında %5, 2014 eylülde %1,8, engelli öğretmen atamalarında %16,25. Sizce Sosyal Bilgiler branşı ihtiyacının %1,8’den 2 ayda nasıl %16,25’e çıkması ne kadar mümkün? Veya sınıf öğretmenliği branşının 4+4+4 ten kaynaklı 2012 ve 2013’te 300’lü 1500’lü sayılardan 6000’li sayılara çıkması hangi ihtiyaç oranıyla açıklanabilir? Hele ki kontenjanlar açıklanmadan güya kimsenin haberdar olmadığı kontenjan sayıları ile ilgili o bölgenin milletvekilleri kontenjan sayıları ile ilgili nasıl tüyo verebiliyor? Özellikle de 2 yıldır alım sayısı az olan branşın o yıl aslan payı alacağını nereden bilebiliyor?

Yıllara göre Sosyal Bilgiler alım oranlarına bakarken fark ettiğiniz üzere %5, %6 alım oranlarından %1,8’e nasıl düşmüştür. Bahsi geçen yazıda istisnalardan bahsedilmiştir. Bu istisna biz miyiz? Bizim istisnamız kontenjanlar belli olmadan açıklama yapacak milletvekili tanıdığımızın olmaması mıdır?

Sosyal Bilgiler mezunları olarak bize yapılan bu haksızlığın telafisini, ki bu telafinin bu sınav yılı yani 2014 kpss sınavı puanları geçerliyken yapılmasını bekliyoruz.

2015 Şubatında bir atama ve Eylülden alacağımız olan 1500 civarında kadronun üzerine şubat toplam alımın %6’sına tekabül eden sayıyı istiyoruz.


mebpersonel.com


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.