Atama Ve Yer Değiştirme Koncuk İle Tekin Görüştü

Türkiye-Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Koncuk öğretmenlerle ilgili mevzularıMEB Müsteşarı Tekin ve MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürü Aydoğdu ile görüştüler. Görüşmelerin Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme konusunda da olduğu söylendi. Atananlarla atanamayanların huzursuz oldukları da dile getirildi.

Atama Ve Yer Değiştirme Koncuk İle Tekin Görüştü
12 Kasım 2014 Çarşamba 15:30

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Koncuk, Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’ni görüşmek üzere MEB Müsteşarı Yusuf Tekin ve MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu tarafından Bakanlığa davet edildi. Görüşmede Koncuk ile birlikte Rehberlik ve Denetim Bölümü Başkanı Atıf Ala, Türk Eğitim-Sen Genel Sekreteri Musa Akkaş ve Genel Mevzuat ve Toplu Sözleşme Sekreteri M. Yaşar Şahindoğan da hazır bulundu. Görüşmede Koncuk, Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmelik Taslağı’nda yer alan eşi özel sektörde çalışanlar için 3 yıl kesintisiz sigorta primi yatmış olma şartını gündeme getirerek, “3 yıl sigorta şartının yanlış olduğunu, birçok insanın mağdur olacağını, ‘kesintisiz’ ifadesinin değiştirilmesi gerektiğini söyledim. Müsteşar Yusuf Tekin çerçeve yönetmeliğe rağmen bir yönetmelik hazırlamaları durumunda bunun Devlet Personel Başkanlığı’ndan döneceğini söyleyerek, çerçeve yönetmeliğin iptal edilmeden ellerinden bir şey gelmeyeceğini ve normlar hiyerarşisine aykırı davranamayacaklarını ifade etti. Ben daha önce çıkan yönetmeliklerde çerçeve yönetmelikte olmayan bazı konuların olduğunu, bunu denemelerinde bir sakınca olmadığını söylesem de ikna olmadılar. ‘3 yıl sigorta şartı maalesef aynen devam edecek. Açtığınız davayı kazanmanız lazım. Biz bir şey yapamayız. Çünkü Çerçeve Yönetmelik bizi bağlıyor’ denildi. Dolayısıyla burada tek şansımız açtığımız davayı kazanmaktır. Bu konuda olumlu bir haber veremediğim için üzgünüm. Bu taslağın yakında hazırlanacağını ve uygulanacağını düşünüyorum. Burada gördüğüm kadarıyla en büyük problem 3 yıl kesintisiz sigorta şartıdır. Bürokratlar bize davayı kazanmaktan başka yol bırakmıyorlar. Çerçeve yönetmeliği delmekten kaçıyorlar, risk almak istemiyorlar. Yani bile bile hata yapıyorlar. Bunu kabul ediyorlar ama çerçeve yönetmelik engelini atlamaya çekiniyorlar” diye konuştu.

Eşlerin ihtiyaç olan yerde birleşmesi ile ilgili Türk Eğitim-Sen’in teklifinin kısmen kabul gördüğünü de bildiren Koncuk, “Şöyle ki, ihtiyaç olan yer illa eşlerden birinin çalışacağı yer olmayacak. Eşlerin istekleri dikkate alınacak. Mesela eşlerden biri Ankara'da, diğeri Şırnak'ta ise üçüncü bir il tercihinde bulunabilecekler; mesela Denizli ilini tercih edebilecekler. Düzenleme bu şeklide yapılacak” ifadelerini kullandı.

İkinci il dışı ile yer değiştirenlere geçici bir madde ile isteklerinin dikkate alınmasını da talep ettiklerini kaydeden Koncuk, “Bu konuda bir değerlendirme yapabileceklerini ifade ettiler” dedi.

Şube müdürlüğünde yargı kararının uygulanmasını isteyen Koncuk, şunları söyledi:

“Bir kanun çıkararak yargı kararını by-pass etmenin doğru olmayacağını ifade ettim. Sayın Müsteşarın B planının kanunla bu işi halletmek olduğunu, bunun yanlış olacağını, hem atananların hem de atanamayanların huzursuz olduğunu, kanun çıksa dahi bunun Anayasa Mahkemesi’nden dönme ihtimali bulunduğunu, Anayasa Mahkemesi’nin verilen yargı kararını dikkate mutlaka alacağını, bu durumda yaşanan huzursuzluğun devam edeceğini söyledim. Müsteşar Sayın Yusuf Tekin bunu kabul etmedi. Biz de bu konuda Müsteşarı eleştirmeye devam edeceğimizi ifade ettim. Müsteşar ‘Eleştirebilirsiniz’ dedi. Bu konuda ayrıca Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi Mersin Milletvekili Sayın Ali Öz'e de düşüncelerimi anlattım. Bu kanunun çıkmaması gerektiğini ve yargı kararına aykırı olduğunu söyleyerek, şube müdürlerince hazırlanan kanun taslağını kendisine gönderdim. Ümit ederim, Sayın Müsteşar da daha aklı selim düşünür ve geç olmadan yanlıştan döner.”

Öğretmenlere getirilmesi planlanan rotasyon konusunun da ele alındığı görüşmede Genel Başkan Koncuk, rotasyon konusundaki çekincelerini anlatarak, “Anladığım kadarıyla ilk yıl kademeli bir rotasyon uygulanabilir. İlk yıl 15 yıl, sonra 12 yıl olabilir; ilçe sınırları esas alınabilir; rotasyon uygulanmadan önce isteğe bağlı yer değiştirme hakkı verilebilir. Bu konuda tam bir olgunluk oluşmadığını ve uygulamayla detayların tam netleşmediğini gördüm. Biz uyarılarımızı yaptık” şeklinde konuştu.

Koncuk, norm kadro fazlası öğretmenlerin 2 yıl kadrosunun bulunduğu okulla ilişkisinin devam etmesini, 2 yıl içinde norma girmesinin mümkün olması halinde norm kadro ile ilişkilendirilmesini, başka okullara görevlendirme yapılmasını, kadrosunun okulunda kalmasını istediklerini kaydederek, “Bunun yapılabileceğini söylediler. Atama yetkisinin Bakanlıkta kalması gerektiğini de bildirdik. Bunun kabul göreceğini düşünüyorum” dedi.

Memur öğretmenlikle ilgili hizmet puanı dikkate alınarak öğretmenliğe atanması tekliflerinin ‘suiistimale açık olur’ gerekçesiyle kabul görmediğini ifade eden Koncuk, “Açıktan atamada kontenjan oranının yüzde 3'e çıkması teklifimiz değerlendirilecek. Alan değişikliğinin bu ay içinde yapılacağını söylediler ancak çerçeve hala belli değil” diye konuştu. Devamı için tıklayın.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.