Atandığı Yeni Görevine Rapor Alıp Başlamayan Memur Hakkında Açıklama

Görevden alınıp başka bir kadroya atanan Devlet memurlarının, hastalık izni kullanmaları nedeniyle yeni görevlerine başlamalarının geciktiği durumlarda, aylık ücretlerinin hangi görevleri esas alınarak ödeneceği konusunda tereddüt yaşanabilmektedir.

Atandığı Yeni Görevine Rapor Alıp Başlamayan Memur Hakkında Açıklama
24 Eylül 2014 Çarşamba 09:50

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu; ilk defa veya yeniden veyahut yer değiştirme suretiyle aynı yerdeki görevlere atananların atama emrinin kendilerine tebliğ gününü, başka yerdeki görevlere atananların ise atama emirlerinin kendilerine tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde o yere hareket ederek belli yol süresini izleyen iş günü içinde işe başlamak zorunda olduklarını hükme bağlamıştır.
 
657 sayılı Kanunda ayrıca, memurların izinli veya raporlu olmalarının tebligata engel teşkil etmeyeceği ile göreve başlama sürelerinin izin veya raporun bitiminden itibaren başlayacağı belirtilmiştir.
 
Öte yandan, Devlet Memurları Kanunu, kanuni izinlerini kullandıkları sırasında asıl görev yeri değiştirilen memurların aylıklarının, izin süresinin sona ermesine kadar eski görev yerlerinde kadro tasarrufundan ödeneceğine hükmetmiştir. Ancak, yasal izin süresi içinde naklen atanan memurların maaşlarının hangi görev yerinden ödeneceği düzenlenmiş olmakla birlikte, aylığın eski kadro görevi üzerinden ödenmesine imkan veren bir hükme Kanunda yer verilmemiştir.
 
657 sayılı Kanununda yer alan bu düzenlemelere göre;
 
**Hastalık izni kullanan memurlara, izin süresi içerisinde atama işleminin tebliğ edilmesine engel bir husus bulunmadığını,
 
**Atama emrini tebellüğ etmekle birlikte, memurun yeni bir hukuki statüye girecek olması nedeniyle eski göreviyle olan bağının kesileceği ve bu tarihten itibaren yeni kadro görevinin aylığa hak kazanmış olacağını,
 
**Hastalık izin süresi sona erinceye kadar, memurun aylığının eski görevinin bulunduğu yer tarafından ve atanmış olduğu yeni kadro görevi üzerinden ödenmesi gerekeceğini değerlendirmekteyiz. memurunyeri.com

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.