AVCI'DAN YÖNETİCİLERE BİR ŞOK DAHA!

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı katıldığı bir programda soruları yanıtladı. İl milli eğitim müdür yardımcıları ve ilçe milli eğitim müdürlerinin durumu sorulduğunda Avcı: “İptal edilen kanun çıktığında dava açanlar ve dava süreci devam edenler için göreve iade gündeme gelecek ancak o dönemde dava açmayanlar için göreve iade olmayacak çünkü Anayasa Mahkemesi kararları geriye doğru işlemez.” dedi.

AVCI'DAN YÖNETİCİLERE BİR ŞOK DAHA!
01 Ağustos 2015 Cumartesi 06:50

PERSONELMEBHABER.NET/ÖZEL HABER

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı katıldığı bir programda soruları yanıtladı. İl milli eğitim müdür yardımcıları ve ilçe milli eğitim müdürlerinin durumu sorulduğunda Avcı: “İptal edilen kanun çıktığında dava açanlar ve dava süreci devam edenlerin hakları mahfuzdur ancak o dönemde dava açmayanlar için göreve iade olmayacak çünkü Anayasa Mahkemesi kararları geriye doğru işlemez.” dedi.

Taşra yöneticileri bilindiği gibi 14 Mart 2014 ile 15 Haziran 2014 tarihleri arasında geçici görevlendirmeyle görevlerine devam ettiler. Bu süreç içerisinde yöneticilerin ezici çoğunluğu “Görevimde kalırım” umuduyla dava açmamışlardı. Her ilden birkaç yönetici o dönemde dava süreci başlattı ve davalar şu an Danıştay’da bekliyor. Amir hüküm: “Danıştay sürmekte olan davayla ilgili bir AYM kararı ortaya çıkarsa bu karara uymak zorundadır.” der. Dolayısıyla dava açanlar kesinlikle döneceklerdir. Ancak böylece AYM kararına rağmen dönen yönetici sayısı yüzde 5’i geçmeyecektir.

Burada şöyle bir durum var ki Sayın Avcı’nın tezi maalesef doğru değil. Sayın Avcı’ya sormak lazım: Anayasa Mahkemesi, il milli eğitim müdür yardımcıları ve ilçe milli eğitim müdürlerinin şahsa bağlı eğitim uzmanı yapılması hükmünü iptal ettiğine göre bu kişilere 15 Temmuz 2015 tarihinde maaşları nasıl ödeyeceksiniz?

Ben söylüyorum: bu kişilere eğitim uzmanı maaşı ödeyen suç işler. Bu görevler mülga durumuna düşmüştür.

Sayın Avcı’nın “Orada bir mağduriyet de söz konusu değildir.” İfadesi de bir bilgilendirme eksiği içermektedir. Bilindiği gibi şahsa bağlı eğitim uzmanı yapılan yöneticilerin maaşları eğitim uzmanlarıyla eşitlenene kadar dondurulmuştur ve ortada ciddi bir maddi kayıp vardır.

Dolayısıyla yapılması gereken şudur: 15 Temmuz 2015 tarihinden önce tüm şahsa bağlı eğitim uzmanları görevlerine iade etmelidir ve bu belirsizlik daha fazla sürmemelidir. Herkes için yıpratıcı olacak hukuki süreçlere meydan verilmemelidir.

Ben yine de son tahlilde MEB’in doğru bir işlem tesis edeceğini ve tüm yöneticileri görevlerine iade edeceğini düşünüyorum.

 

Metin KOÇER

personelmebhaber.net

 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.