Avcı'ya Kürtçe Eğitim Sorusu!

ANKARA MV.ZÜHAL TOPCU'NUN MİLLİ EĞİTİM BAKANI'NA YAZILI SORUSU

Avcı'ya Kürtçe Eğitim Sorusu!
24 Kasım 2014 Pazartesi 22:35

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıda belirtilen sorularımın Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi AVCI tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygıyla arz ederim.

21.11.2014

Prof. Dr. Zühal TOPÇU

MHP Genel Başkan Yardımcısı Ankara Milletvekili Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi
Ankara Milletvekili

Basından alman bilgilere göre, Kürtçe eğitim-öğretime başlayan okulların açılış süreci ile ilgili olarak okullar, ilk açıldıktan sonra Devlet Yetkilileri tarafından mühürlenmiş, sonra mühürler kırılarak ders başı yapılmış, ardından tekrar mühürlenmiş ve son adımda da ders başı yapılarak okullar eğitim ve öğretime başlamıştır. Bu süreci takiben, bu olaylar ile ilgili olarak üç Bakan’dan basma farklı açıklamalar yansımıştır. Kürtçe Eğitim Veren Okullar ile ilgili olarak,

1. MEB tarafından yapılan açıklamalarda “Kürtçe okul taleplerinin yasalara göre 1 Eylül’ü geçtiği için mümkün olamayacağı” belirtilmiştir. Açılan bu okullar 15 Eylül’de açılıp mühürlenmiş ve son olarak 7 Kasım’da tekrar açılmıştır. Bu okullar gerekli yerlerden açılış izni almışlar mıdır? Hangi izine göre açılmıştır?

2. Devlet Okulu statüsün de mi, yoksa Özel okul statüsün de midir?

3. Bu okullarda derslere giren öğretmenlerin atamaları hangi kurum tarafından yapılmıştır?

4. Öğretmenlerin yeterlilik düzeyi nedir?

5. Öğretim Programları MEB yönetmeliğine uygun mudur? Uygunsa, bu uygunluğu nasıl sağlanmaktadır?

6. Bu okulların ön denetlemesi yapılmış mıdır?

7. Denetleme raporlarının sonuçları nelerdir?

8. İçişleri ve Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Kürtçe okullar ile ilgili bir başvuru olmadığı belirtilmiştir. Ancak bunun için başvuru yapıldığı iddia edilmektedir. Başvuru yapılmış mıdır? Başvuru yapıldıysa, neden reddedilmiştir?

9. Bu okulların açılması için Bakanlar Kurulundan izin çıkmış mıdır?


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.