Aydın'daki Okullar Ve İdarecileri Ortak Kriterlerle Değerlendirilecek

Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü, “Kalite Bizim İşimiz” çalışması kapsamında Türkiye’de bir ilke imza atmaya hazırlanıyor. Ar-ge çalışmasıyla bütün okulların ve idarecilerin başarılarını ölçecek bir yazılım hazırladı....

Aydın'daki Okullar Ve İdarecileri Ortak Kriterlerle Değerlendirilecek
31 Aralık 2014 Çarşamba 13:36

Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü, “Kalite Bizim İşimiz” çalışması kapsamında Türkiye’de bir ilke imza atmaya hazırlanıyor. Ar-ge çalışmasıyla bütün okulların ve idarecilerin başarılarını ölçecek bir yazılım hazırladı. Bu yıl ikinci dönemde başlayacak uygulamayla başarılı okullar ve idarecileri ödüllendirilecek. Okul öncesi, İlkokul, ortaokul ve lise için ayrı ayrı belirlenen kriterler, okullarda oluşturulacak ekiplerce bilgisayar sistemine yüklenecek.

Pilot bölge uygulaması iki yıldır 30 okulda yapılan çalışmada sona gelindi. Her okulda 10 kişiden oluşacak ekiplerle yapılacak işlemler sonucunda sisteme girilen bilgilerle puanlar verilecek. Projenin en büyük özelliği ise başarılar sadece sayılara verilere bağlı olmayacak, sportif, kültürel sosyal ve diğer faaliyetler de etki edecek. Konu hakkında açıklama yapan İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Yücel Mavi, okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise olarak dört ayrı kategoride 60’a yakın kriterle okulların ve çalışanlarının başarısının ölçüleceğini söyledi. Amaçlarının kendi liderlik yeteneklerini ölçmek olduğunu belirten Mavi, okul ve yönetici modelinde ortak bir dil ortaya koyduklarını söyledi. Yücel Mavi, “Kalite Bizim İşimiz çalışması kapsamında altı ana başlıkta okul öncesi, ilköğretim, ortaokul ve liseler için yaptığımız çalışma ile tüm okullarımızın değerlendirme ve performansı standart şekilde olacak. Liderlik ve okul yönetimi, insan kaynaklarının gelişimi, sportif faaliyetler, akademik başarı, sosyal kültürel faaliyetler ve projeler başlığı altında toplam 60 kriter üzerinden değerlendirme yapılacak. Burada diğer bir konu da başarılar sadece akademik ve sayısal olarak değerlendirilmeyecek, sosyal, kültürel, sportif, proje ve diğer etkinlikler de kriterler içerisinde yer alacak. Örneğin beyaz bayrak projemiz var bu kapsamda. Bunun gibi etkinliklerle değerlendirilecek. Burada başarılı olanlar ödüllendirilecek, başarısız olanlar da yapılacak çalışmalarla başarısızlık sebepleri ortaya koyularak başarılı olmaları için çalışmalar yapılacak. Belirli dönemlerde yapılacak çalışmalarla ortaya çıkacak değerlendirmeyle Aydın’daki 600 okul, ortak kriterlerle değerlendirmeye tâbi tutulacak. Bu çalışmamızı, 2014-2015 yılı ikinci dönemde faaliyete geçireceğiz.” dedi.

Okullardaki kaliteyi arttırmak ve eğitime katkı sağlamak için bu çalışmaya başladıklarını belirten Müdür Yardımcısı Mavi, şunları kaydetti: "Çalışmamızın amacı, eğitimde problemleri tespit etmek ve çözüm yolu aramak. Okul müdürlerimiz de kendisini görebilsin, eksikliklerinin farkına varsın. 'Bu yıl buradayım, gelecek yıl yukarı çıkabileyim.' desin. Kurumda çalışanlar ne kadar mutlu, öğrenciler ne kadar okulundan memnun, veli, 'Keşke ben de şu okulun velisi olabilseydim.' diyebiliyor mu, buna bakacağız. Liderlik ve okul yönetimi, okulun ihtiyaçlarını kendileri belirlesinler. Bu kapsamda altı ana başlıkta, 60 maddeden değerlendirme olacak. Okullarda ortak bir dil oluşturacağız. Bir okula gidildiğinde, 'Öğretmenleri nasıl tanıyorsunuz?' dediğinizde herkes aynı şeylerden bahsedecek. Müdürler neye göre başarılı veya başarısız görebileceğiz. Kriterlerde sadece akademik başarılar ele alınmayacak. Değerlendirme online yapılacak. Bu çalışma Türkiye’de bir ilk. Üç kişilik ekiple yazılım hazırlandı."

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.