Aym Başkanı Kılıç'a Kılıç Gibi Sorular!

Otuz yedi gün sonra yaş haddinden emekli olacak olan Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’a bazı sorularımız olacak:

Aym Başkanı Kılıç'a Kılıç Gibi Sorular!
04 Şubat 2015 Çarşamba 08:51

Dershanelerin kapatılmasına yönelik yasayla ilgili düzenlemenin son durumunun kendisine sorulması üzerine Anayasa Mahkemesi Haşim Kılıç: "O konuda raportörümüz raporunu hazırladı, üyelerimize dağıtıldı, epeydir üyelerimizde. Uygun bir süre içerisinde onun da gündeme alınması şüphesiz yapılacaktır.” dedi. Bilindiği gibi aynı davada MEB taşra yöneticilerinin görevden alınması, Bakanlık müfettişlerinin durumu ve okul müdürlerinin görevden alınması da konu edilmişti.

Otuz yedi gün sonra yaş haddinden emekli olacak olan Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’a bazı sorularımız olacak:

BİR: Verdiğiniz cevapta ‘epeydir’ gibi bir zaman zarfı kullanmışsınız. Bu kelime oldukça görecelidir. Örneğin lokantada sipariş bekleyen biri 15 dakika sonra ‘Epeydir bekliyorum, neden köftemi getirmiyorsunuz?’ diyebilir. Bunun yanında bir jeolog 1 milyon yıldır patlamayan bir volkan için ‘Epeydir sessiz bir volkan’ diyebilir. Sizin ‘epeydir’iniz ne menem bir şeydir Sayın Kılıç? Siz de ‘Geciken adalet adalet değildir.’ cümlesini slogan olarak kullananlardan mısınız?

İKİ: Davanın uygun bir sürede gündeme alınacağını söylemişsiniz. Bu uygun süreyi 37 gün sonra olacak şekilde ayarladığınız izlenimi verdiğinizin farkında mısınız? Adaleti tesis etmekten kaçınmanın da adaletsizlik olduğu ve bir hukukçunun görevden kaçması anlamına geldiği tespitlerine katılır mısınız?

ÜÇ: Daha önce AYM üyelerinin baskı altında olduklarını söylemiştiniz. Bu nasıl bir baskıdır? Anayasa Mahkemesi serzeniş ve şikayet makamı mıdır? Vereceğiniz kararlar muhakkak ki en az bir tarafça hoş karşılanmayacaktır ve bu işin doğasıdır. Siz vereceğiniz kararda hukuka göre mi baskının şiddetine göre mi karar veriyorsunuz?

DÖRT: Anayasa Mahkemesi üyelerinin 10-15 bin civarında maaş aldıkları ve gösterişli odalara sahip oldukları söyleniyor. Bu ‘saltanat’ı bırakmamak için ‘güç’ün hoşuna gidecek kararlar verilirse kurumun adının AYMK (Anayasa Mahkemesi Kumpanyası) olarak değiştirilmesini destekler misiniz?

BEŞ: İl milli eğitim müdür yardımcılarının ve ilçe milli eğitim müdürlerinin eğitim uzmanı yapılarak mali durumlarının dondurulmasının; TSK’da bir binbaşının teğmen yapılarak maaşının dondurulmasından hiçbir farkının olmadığının ve bu onaylanırsa Anayasa Mahkemesinin ‘hükümsüz’ kalacağının farkında mısınız?

ALTI: Dershanelerin kapatılmasının sadece bir gruptan intikam için hedeflendiğinin ve bunun en azından ‘hür teşebbüs’ün engellenmesi açısından evrensel hukuka aykırı olduğunun farkında mısınız?

YEDİ: On binlerce okul yöneticisinin görevlerinin gasp edildiğinin ve binlerce davayla mahkemelerin meşgul edildiğinin farkında mısınız?

SEKİZ: AYM’nin son kale olduğunun ve AYM’nin adaleti tesis etmemesi durumunda ülkede hukuka güvenin sıfırlanacağının farkında mısınız?

DOKUZ: Türkiye Cumhuriyetinin bir hukuk devleti olarak kalmasının size bağlı olması gibi ağır bir sorumluluk taşıdığınızın farkında mısınız?

ON: Baskıya boyun eğerek maşeri vicdana aykırı bir karar vermesi durumunda AYM’nin kapatılmasına destek verir misiniz? 

Fatih KUL
personelmebhaber.com

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.