Aym Başkanı Sayın Arslan'a Açık Mektup

6528 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanuna Cumhuriyet Halk Partisi tarafından 18 Nisan 2014’te yani bir seneden uzun bir süre önce dava açılmış.

Aym Başkanı Sayın Arslan'a Açık Mektup
28 Nisan 2015 Salı 02:07

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, AYM'nin 52. yıl dönümü töreninde şu açıklamalarda bulunmuş:

“Fikri ve vicdanı hür olmayandan hâkim olmaz. Aklını ve vicdanını başkalarına kiralayan veya iradesine ipotek konmasına izin veren kişiden hâkim olmaz. Hukuk devletinde, uzaktan kumandalı yargı da yargıç da düşünülemez.

Demokratik toplumlarda yargıya düşen görev, topluma ve siyasete nizam vermek değil, hukuk kurallarını adalet süzgecinden geçirerek uygulamak, bu suretle uyuşmazlıkları çözmektir. Ancak bu durumda yargı ve yargıç, temel hak ve özgürlüklerin teminatı olabilir.

Hiçbir organ diğerlerinin yardımı olmadan hiçbir sorunu çözemez. Bağımsız ve tarafsız bir yargıya sahip olmamız kaçınılmaz bir gerekliliktir…”

Biz de diyoruz ki,

Sayın Arslan,

6528 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanuna Cumhuriyet Halk Partisi tarafından 18 Nisan 2014’te yani bir seneden uzun bir süre önce dava açılmış. Siz de yaklaşık iki buçuk aydır AYM başkanısınız. Haşim Kılıç 10 ay geçmesine ve raporların hazır olmasına rağmen davayı gündeme almaktan çekindi. Siz de tüm raporlar hazır olmasına rağmen adeta bir ateş topu gibi bu davayı elinize almıyorsunuz. Bu yazdıklarım suç mu bilmiyorum ama bu riski alarak yazıyorum: Sizi bu davayı görüşmekten alıkoyan bir şeyler mi var? Yukarıda söyledikleriniz gerçekten son derece kayda değer ifadeler. Özellikle: “Demokratik toplumlarda yargıya düşen görev, topluma ve siyasete nizam vermek değil, hukuk kurallarını adalet süzgecinden geçirerek uygulamak, bu suretle uyuşmazlıkları çözmektir.” cümlenizi alkışlamamak elde değil.

Sayın Arslan,

İl milli eğitim müdür yardımcısı, ilçe milli eğitim müdürü ve merkez şube müdürüyken haksız yere ‘şahsa bağlı eğitim uzmanı yapılan ve zulmen maaşları dondurularak kazanılmış hakları ellerinden alınan yöneticiler sizden adalet bekliyorlar. Bu kişilerin önce Allah sonra da yüce adaletten başka güvenecekleri ve gidecekleri kapı yok. Başta Milli Eğitim Bakanı Sayın Avcı olmak üzere bu zulme aracı olan siyasilerin ve bürokratların bile ‘Gerçekten sizlere büyük haksızlık yapmışız.’ noktasına geldikleri bu açık hukuksuzluğa engel olmanız, hem bu kişilerin haklarını koruyacak hem ve daha önemlisi de bu kişilerin hukuk ve adalete olan inançlarını muhafaza edecektir.

Sayın Arslan,

1999 yılından beri Milli Eğitim Bakanlığında eğitim kurumu yöneticiliklerine sınavla gelinmektedir. İnsanlar büyük emek ve para harcayarak bu sınavlara hazırlanmış ve yönetici payesi almışlardır. On binlerce yönetici, görevlerini başarıyla sürdürürken hiçbir gerekçe gösterilmeden, inceleme/soruşturmaya tabi tutulmadan haksız yere görevlerinden alınmıştır. Her ne kadar 657 sayılı kanunda eğitim kurumu yöneticiliği 2. Görev sayılsa da sayısız Danıştay kararı bu görevlerin kazanılmış bir hak olduğunu teslim etmiştir. Özetle: on binlerce yönetici gasp edilen görevlerinin iadesiyle yeniden kendilerini Yüce Türk Milletinin saygın bir mensubu olarak hissedeceklerdir.

Hukuk devletlerinde adaletin tesisinden sonraki etkileri hesaba katılmaz. Her ne sebeple olursa olsun etki altında kalmaksızın sadece vicdanlarıyla karar veren yargıçlar ülkemizin ve devletimizin teminatı olacaklardır.

Anayasa Mahkemesi Başkanı siz Sayın Zühtü Arslan ve tüm AYM üyelerinden bir an evvel konuyla ilgili kararlarınızı bekliyoruz.

 
Müstakim KORKMAZ
personelmebhaber.net

 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.