Aym Kararı İçin Son Günler!

Milli Eğitim Bakanlığı yönetici değerlendirme süreci sonrası yaşanan hayal kırıklıkları devam ediyor. Özellikle yaz dönemi boyunca ne olacağını bilemeyen okul müdürlerinin elleri işe gitmedi ve okular eğitim öğretime büyük oranda karmaşayla başladı.

Aym Kararı İçin Son Günler!
02 Eylül 2014 Salı 20:49

Milli Eğitim Bakanlığı yönetici değerlendirme süreci sonrası yaşanan hayal kırıklıkları devam ediyor. Özellikle yaz dönemi boyunca ne olacağını bilemeyen okul müdürlerinin elleri işe gitmedi ve okular eğitim öğretime büyük oranda karmaşayla başladı.

Bu arada yönetici değerlendirmesinde yaşanan adaletsizliklerle ilgili somut bazı gelişmeler de ortaya çıkmaya başladı.

Gerginlik çok büyük. Nitekim bu gerginlik Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde şiddete dönüştü. Duyumlarımıza göre Bismil merkezde görev yapan bir okul müdürü düşük puan almasından sorumlu tuttuğu şube müdürüne yakınlarıyla birlikte saldırmış ve şube müdürü fena halde dövülmüş. (Konuyla ilgili haber için tıklayınız.) Kuşkusuz böyle bir olayı tasvip etmek mümkün değildir ve bir eğitimcinin bir başka eğitimciyi darp etmesini kınıyoruz, bunu sadece gerginliğin ne boyutlara ulaştığına örnek olsun diye yazıyoruz.

Olayın vahametini yansıtan trajikomik bir olay da şöyle gerçekleşir:

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde müdür değerlendirmesinden 75 puan altında kalan ve elenen bir müdür ilgili şube müdürünün odasına girer ve şöyle bir diyalog yaşanır:

-    -    Beni tanıyor musunuz?
-    Hayır tanımıyorum.
-    Madem tanımıyorsunuz, bana neden düşük puan verdiniz?
-   (...)

Şube müdürünün ne cevap verdiği konusunda herhangi bir bilgiye ulaşamadık, ulaştığımızda buradan sizlerle paylaşacağız!

Yine Diyarbakır ili Mazıdağı ilçesinde düşük puan alan müdürler ilçe milli eğitim müdürünün odasına giderek durumla ilgili görüşmek isterler. İlçe milli eğitim müdürünün cevabı manidardır: “Beni buraya getiren irade böyle olmasını istedi.

Bu örnekleri çoğaltmak mümkündür. Isparta ilinden gelen bilgiler özetle şöyle: “Mesleğe yıllarını vermiş çok değerli yöneticiler elendi.

Aslında bu tablo tüm Türkiye’de yaşanan gerçekleri göz önüne sermektedir.


Şimdi ne olur?

Bir kere ilçe milli eğitim müdürlerinin hemen tamamı tanımadıkları kimseleri değerlendirmişlerdir ve hukuken sakattır. Bu durum şube müdürleri için de geçerlidir.

Anayasa Mahkemesinde konu görüşülüyor ve duyumlarımıza göre en geç ekim ayının ilk haftası dava sonuçlanacak. Raportörlerin hak, hukuk, adalet, insaf ve iz’an çerçevesinde raporlar hazırlayacakları ve AYM üyelerinin de insanların hukuka olan inançlarını yeniden tesis edecek bir karar verecekleri beklentisi büyüktür.

İşte iptal edilmesi beklenen Millî Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun maddeleri:

Madde 22-

(8) Okul ve Kurum Müdürleri, İl Millî Eğitim Müdürünün teklifi üzerine, Müdür Başyardımcısı ve Yardımcıları ise Okul veya Kurum Müdürünün inhası ve İl Millî Eğitim Müdürünün teklifi üzerine Vali tarafından dört yıllığına görevlendirilir. Bu görevlendirmelerin süre tamamlanmadan sonlandırılması, süresi dolanların yeniden görevlendirilmesi ile bu fıkranın uygulanmasına ilişkin diğer usul ve esaslar yönetmelikle düzenlenir. Bu fıkra kapsamındaki görevlendirmeler özlük hakları, atama ve terfi yönünden kazanılmış hak doğurmaz.”

MADDE 13 – 5580 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 5 – Bu maddenin yayımı tarihinde faal olan dershaneler ile bu Kanunla yapılan düzenlemelere göre gerekli dönüşümü tamamlamayan öğrenci etüt eğitim merkezlerinin eğitim öğretim faaliyetleri 1/9/2015 tarihine kadar devam edebilir.

Bakanlık, bunlardan 1/9/2015 tarihine kadar başvuranları, belirlenecek esaslara göre uygun görülmesi hâlinde öğretim kurumlarına dönüşüm programına alır. Dönüşüm programına alınan kurumların, 2018-2019 eğitim öğretim yılının bitimine kadar mevzuatta öngörülen şartları karşılamaları kaydıyla dönüşebilecekleri okul ve diğer kurum türleri ile dönüşüm esas ve usulleri Bakanlıkça çıkarılan yönetmelikle düzenlenir.”

MADDE 25 – 652 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

(3) Millî Eğitim Bakanlığı merkez teşkilatında Talim ve Terbiye Kurulu Üyesi, Müsteşar Yardımcısı, Genel Müdür, İnşaat ve Emlak Grup Başkanı ve Grup Başkanı kadrolarında bulunanlar ile Bakanlık taşra teşkilatında İl Müdürü, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı ve İlçe Millî Eğitim Müdürü kadrolarında bulunanların görevleri bu maddenin yayımı tarihinde hiçbir işleme gerek kalmaksızın sona erer. Bunlardan Talim ve Terbiye Kurulu Üyesi, Müsteşar Yardımcısı ve Genel Müdür kadrolarında bulunanlar ekli (3) sayılı liste ile ihdas edilen Bakanlık Müşaviri kadrolarına, Grup Başkanı ve İl Müdürü kadrolarında bulunanlar ekli (3) sayılı liste ile ihdas edilen Grup Başkanı ve İl Müdürü kadrolarına, diğerleri ile geçici 3 üncü maddeye istinaden şahsa bağlı Şube Müdürü kadrolarında bulunanlar ise ekli (3) sayılı liste ile ihdas edilen Eğitim Uzmanı kadrolarına, hâlen bulundukları kadro dereceleriyle hiçbir işleme gerek kalmaksızın atanmış sayılır. Ekli (3) sayılı liste ile ihdas edilen kadroların herhangi bir sebeple boşalması hâlinde bu kadrolar hiçbir işleme gerek kalmaksızın iptal edilmiş sayılır.

(7) Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte Millî Eğitim Başdenetçisi, Millî Eğitim Denetçisi ve İl Eğitim Denetmeni kadrolarında bulunanlar Maarif Müfettişi, Millî Eğitim Denetçi Yardımcısı ve İl Eğitim Denetmen Yardımcısı kadrolarında bulunanlar ise Maarif Müfettiş Yardımcısı kadrolarına, başka bir işleme gerek kalmaksızın bulundukları kadro dereceleriyle atanmış sayılır. Bunların Millî Eğitim Başdenetçisi, Millî Eğitim Denetçisi, İl Eğitim Denetmeni, Millî Eğitim Denetçi Yardımcısı ve İl Eğitim Denetmen Yardımcısı olarak geçirdikleri süreler, ilgisine göre Maarif Müfettişi ve Maarif Müfettiş Yardımcısı olarak geçmiş sayılır. Bu şekilde Maarif Müfettişi ve Maarif Müfettiş Yardımcısı kadrolarına atanmış sayılanlara, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce yürürlükte bulunan mevzuat hükümlerine göre söz konusu kadrolarına bağlı olarak mali haklar kapsamında fiilen yapılan her türlü ödemeler toplamı net tutarının, atanmış sayıldıkları kadro unvanları için öngörülen mali haklar toplamı net tutarından fazla olması hâlinde, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte anılan kadro unvanlarında bulunanlar hakkında (Millî Eğitim Denetçi Yardımcılığından Maarif Müfettişliği kadrolarına atananlar dâhil), atanmış sayıldıkları kadroda bulundukları sürece bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce yürürlükte bulunan mevzuat hükümlerinin uygulanmasına devam olunur.

Oğuz AVŞAROĞLU
personelmebhaber.net


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.